Hasta tutsaklar serbest bırakılsın!

Ankara, Siirt, Mardin, Batman, Amed, Bingöl, Malatya, Hakkari, İzmir ve İstanbul’da yapılan eylemlerde hasta tutsakların serbest bırakılması istendi

Hasta tutsaklar için birçok ilde oturma eylemleri yapıldı.

15 Aralık'ta eşzamanlı gerçekleştirilen oturma eylemlerinde, Cezaevlerinde uygulanan tecrit ve tretman yüzünden sağlıkları bozulan ve ileri derece hasta olan tutsakların serbest bırakılmasını talep eden eylemler gerçekleştirildi.

Ankara, Siirt, Mardin, Batman, Amed, Bingöl, Malatya, Hakkari, İzmir ve İstanbul’da yapılan eylemlerde hasta tutsakların serbest bırakılması istendi.

Ankara'da 163 ağır hasta tutsak için özgürlük isteyen insan hakları savunucuları, hasta tutsaklar için acil çözüm istediklerini dile getirdiler. İHD Ankara Şubesi önünde bir araya gelen grup, Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önüne kadar “Ölümlere sessiz kalmayacağız ağır hasta mahpuslar serbest bırakılsın” pankartıyla yürüdü.

Yürüyüşte sık sık, “Hasta tutsaklara özgürlük!”, “Bijî berxwedana zindanan!” sloganları atıldı. Yürüyüşe TUHAD-FED, BDP, KURD-DER de destek verdi. İHD Ankara Şube üyesi Yağmur Torgut hasta tutsaklara dair taleplerini şöyle sıraladı:

- Cumhurbaşkanlığının özel af niteliğinde cezanın kaldırılmasıyla ilgili prosedüründe değişiklik yapılmalı. Adli Tıp Kurumu devreden çıkaralarak af yetkisi bağlamında tam teşekküllü devlet hastanelerinin verecekleri raporlar yeterli görülmelidir.

- İnfaz Kanunu'nun 16. maddesindeki hapis cezasının hastalık nedeniyle ertelenmesinin Adli Tıp tekelinden çıkarılması gerekir.

- Aynı kanun maddesinde "hayati tehlike kriteri" yerine "tek başına idame ettirememe" kriteri getirilmiştir. Bu kriterin mutlaka kaldırılması lazım.

- Bilimsel olmayan, siyasal iktidarın etkisindeki Adli Tıp Kurumu'nun resmi bilirkişi tekeli kaldırılmalıdır.

- Adalet Bakanlığı'nın bir an önce cezaevlerine hastane ve revir yaparak nitelikli personel ihtiyacını karşılaması gerekmektedir.

- Özellikle F tipi hapishanelere geçildikten sonra tecrit uygulamalarıyla hastalıklar tetiklenmekte, mahpusların hastalıklarının hızlı bir şekilde ilerlemesine neden olmaktadır. Cezaevlerindeki bu tecrit uygulamalarına son verilmeli.

- Beslenme, havalandırma, spor yapma imkanları iyileştirilmeli ve hijyen sağlanarak mahpusların beden ve ruh sağlıklarının korunmasına yardımcı olunlalı.

- 5275 sayılı kanunda adli-siyasi ayrımı yapılarak siyasilere verilen daha ağır ve fazla hükümler kaldırılmalı, Birleşmiş Milletler (BM) kurallarına uygun hale getirilmeli.

- TBMM'de onaylanan İşkenceye Karşı Sözleşme'nin seçmeli protokolü uyarınca bir yıl içinde oluşturulması öngörülen ulusal önleme mekanizmasının STK'lar ve demokratik kitle örgütlerinden oluşmalı ve etkili denetim sağlanmalı.

- Sağlık koşulları düzeltilinceye kadar Adalet Bakanlığı, acilen sağlık sorunu olan mahpusları sağlık kontrolünden geçirmeli ve kayıtların tutulmasını sağlamalı.

Siirt: Siirt'teki eylem İHD şube binası önünde yapıldı. Eyleme, tutuklu yakınları ve kitlenin yanı sıra BDP ve HDP il yöneticileri, Siirt Barış Anneleri Meclisi aktivistleri, Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Musa Kurhan, TUHAD-DER, Siirt Barış Meclisi, Barış Süreci İzleme Komisyonu üyeleri, MEYA-DER, MKM, Siirt Tabip Odası temsilcileri, il Genel ve Belediye Meclis üyeleri de katıldı. Siirt'de de 163 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi ve hasta tutsaklar için talepler dile getirildi.

Mardin: Mardin'de de hasta tutsaklar için İHD şube üyeleri, dernek binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada "Ağır hasta mahpuslar için 163 dakika oturma eylemi. Hasta, mahpuslara özgürlük" pankartı açıldı. Burada da basın açıklaması yapıldıktan sonra, Açıklamanın ardından dernek üyeleri, eylemde açtıkları pankartı dernek binasına asmasının ardından dernek binası içinde oturma eylemine geçti.

Batman: İnsan hakları savunucuları Batman'da ise, Batman M Tipi Kapalı Cezaevi önünde 163 ağır hasta tutsak için basın açıklaması yaparak ardından oturma eylemi gerçekleştirdi.

Eksi 1 dereceyi gösteren soğuk havaya rağmen yapılan açıklamaya tutsak ailelerinin yanı sıra İHD Şube Başkanı Osman Künteş, HDP Batman İl Eş Başkanı Vidan Ergül Tileği, BDP, HDP, MEYA-DER, KURDÎ-DER yöneticileri, BDP Batman Gençlik Meclisi aktivistleri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Cezaevi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında: "Türkiye cezaevlerinde uygulanan infaz rejimi, insani olmayıp F tipi hapishanelerde tecrit sisteminin etkisiyle tutuklu ve hükümlüleri adeta çürümeye terk etme anlaıyşına sahiptir" denildi. Açıklamanın ardından 163 dakikalık oturma eylemine geçildi.

Amed: Amed’de, Baro, İHD ve Mazlum-Der, hasta tutsakların serbest bırakılması için basın açıklaması yaptı. Amed'de cezaevlerinde bulunan hasta tutsaklara dikkat çekmek amacıyla Baro Başkanı Tahir Elçi, İnsan Hakları Derneği Başkanı Raci Bilici, Mazlum-Der Şube Başkanı Abdurahim Ay, BDP İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz ve bazı sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması yapıldı.

Bingöl: Bingöl’deki eylemin adresi ise Dörtyol Saat Kulesi önüydü. Buradaki eyleme BDP il ve merkez ilçe örgütü, MEYA-DER, KESK bileşenleri, DTK temsilcileri katıldı. İHD MYK üyesi Nihat Aksoy tarafından yapılan kısa bir açıklamanın ardından, oturma eylemine geçildi. Saat Kulesi altında yapılan oturma eyleminden sonra topluca İHD Bingöl Şubesi binasına geçen kitle burada oturma eylemi gerçekleştirdi.

Malatya: Malatya'da Merkez PTT binası önünde düzenlenen basın açıklaması ve oturma eyleminde Kürtçe ve Türkçe "İnsan, hakları ile insandır", "Ağır hasta mahpuslar serbest bırakılsın" pankartları açıldı. Eyleme, BDP ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de bulunduğu kitle katıldı. Eylemde açıklama yapan İHD Şube Başkanı Servet Ak, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve hasta tutsakların durumuna dikkat çekerek, derhal serbest bırakılmalarını talep etti. Yapılan açıklamanın ardından grup oturma eylemi yaptı. 10 dakikalık oturma eyleminden sonra grup şube binasına geçerek oturma eylemini burada sürdürdü.

Hakkari: İHD Hakkari Şube üyeleri, Hakkari Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya tutsak yakınlarıyla birlikte BDP il eş başkanları Esmer Tekin ve Rahmi Kurt, HDP İl Eş Başkanı Rahmi Temel, Hakkari Belediye Başkan vekili Ahmet Taş, İl Genel Meclis üyeleri ve Belediye Meclis üyeleri, Hakkari Barış Anneleri Meclisi aktivistleri ve kitle katıldı. Açıklamada "Hasta tutsaklara özgürlük" ve "İnsan, hakları ile vardır" dövizleri ile hasta tutsaklardan Hasan Kaçar'ın fotoğrafları taşındı.

Aydın'da ise, yine İHD'lilerin çağrısıyla Sevgi Yolu Sokağı'nda bir araya gelen sivil toplum örgütleri, hasta tutsaklarının durumuna dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması düzenledi. "163 ağrı hasta tutsak var, hasta mahpuslar bırakılsın" pankartını açan insan hakları savunucuları, hasta tutsakların fotoğraflarını taşıdı.

İstanbul: İHD İstanbul Şubesi üyeleri de Galatasaray Meydanı'nda hasta tutsakların acilen serbest bırakılması için imza standı açtı. İnsan hakları savunucuları, hasta tutsakların resimleri ve hastalıkların yazıldığı dövizleri taşıyarak, AKP Hükümeti'ne, “İşlediğiniz bu insanlık suçuna son verin” diye seslendi.

Tecrit öldürüyor F Tipi hapishaneleri kapatılsın”, “Hapishanelerde ölüm istemiyoruz hasta tutsaklar serbest bırakılsın” pankartları ve hasta tutsakların yere serilen fotoğrafları arkasında oturma eylemi yapan İHD üyeleri, hasta tutsaklara uygulanan bürokratik işkencenin son bulmasını istedi: “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın!”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!”, “Tecrit kaldırılsın ölümleri durdurun!”, “Susma sustukça sıra sana gelecek!

İzmir: İzmir'de de İHD şube üyeleri, ölüm sınırında olan 163 hasta tutsağın durumuna dikkat çekmek amacıyla Eski Sümerbank önünde basın açıklaması düzenledi. "544 hasta mahpus, 163 ağır hasta mahkum cezaevlerinde ağıtlar yükseltmeden ses ver" pankartını açan insan hakları savunucuları, "Biliyor musunuz? Mahkumlara çıplak aramalar yapılıyor", "Biliyor musunuz? Cezaevindeki mahpuslar ölüyor", "12 Eylül hukuku hayatımızı cehenneme çevirdi" dövizleri açtı. Hasta tutsaklar için yapılan eyleme İzmir TAY-DER üyeleri, BDP il ve ilçe yöneticileri ile Barış Anneleri Meclisi aktivistleri de destek verdi.

Kaynak: alinteri.net

İlişkili İçerik