Hasta tutsaklara “Git görün gel” işkencesi

Hasta tutsakların tedavi hakları gasp edilirken hastane sevkleriyse sadece ‘görünüp gelme’ sınırında kalıyor. Bugün gerçekleştirilen F oturması eyleminde bu tutum bir kez daha teşhir edilerek hasta tutsak Mehmet Yamaç’ın durumuna dikkat çekildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, hasta tutsakların tedavilerinin engellenmesini ve F tipi tecridi protesto etmeye devam ediyor.

149. haftasına girilen F oturması eyleminde “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın!” Türkçe ve İngilizce pankartı açılarak pankartın arkasında F şeklinde oturuldu. Hasta tutsakların fotoğrafları ve tecrit politikalarını teşhir eden dövizler taşıyan eylemciler “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır!”, “Susma suça ortak olma!”, “Mehmet Yamaç serbest bırakılsın!” sloganlarını attı.

Galatasaray Lisesi önündeki eylemde bu hafta hasta tutsak Mehmet Yamaç’ın durumuna dikkat çekildi.

Eylemde ilk sözü alan Mehmet Yamaç’ın avukatı Gül Altay, müvekkilinin sağlık durumunu aktararak “tedavi için” 60 günden fazla kullanılmaması gereken ilacın Yamaç’a 13 yıldır verildiğini, bunun da başka rahatsızlıklara neden olduğunu söyledi.

Bu haftaki basın açıklamasını Leyla Kaya okudu. Kaya, Yamaç’a doktorların zamanında tedavi olsaydı şu anki sağlık sorunlarını yaşamayacağını söylediğini aktarırken hasta tutsağın bir de sevk sorunu yaşadığını ifade etti.

Yamaç’ın ailesi Van’da olduğu için sevkini istediğini fakat bunun engellendiğini aktaran Kaya, durumu Mehmet Yamaç’ın mektubundan alıntıyla şöyle ifade etti: “Adalet Bakanlığı talebimi dikkate almadan keyfince bir değerlendirme yaparak sevkimi istemediğim halde Edirne F Tipi’ne yapmıştır. Talebimin yokmuş gibi görmezden gelmesi Adalet Bakanlığı’nın niyetini göstermektedir. 2 yıldır Tekirdağ’dan Trakya Üniversitesi Hastanesi’ne tedavi amaçlı gidiyorum. Fakat bu 2 yıllık süreç tedavimin yapılmasından öte ‘git-görün-gel’ döngüsüne dönerek tedavimin engellenmesi ile işkence aracına dönüşmüştür.”

Açıklamanın ardından eylem sloganlarla sona erdi.

Kızıl Bayrak / İstanbul

Kaynak: www.kizilbayrak.net