"Hasta tutsaklara özgürlük"

İHD, İzmir’de hasta tutsaklar için yaptığı eylemde, hasta tutsak Necman Öner’in serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi hasta tutsaklar için yaptığı eylemlere devam ediyor. Bu hafta yapılan eylemde Necman Öner adlı tutsağın sağlığı hakkında bilgi verildi.

Saat 13.00’te Eski Sümerbank önünde yapılan eylemde “Hasta mahpuslar sahipsiz değildir!” ve “Hasta mahpuslar derhal serbest bırakılsın!” pankartları açıldı. Basın açıklamasını İHD yönetimi adına Adalet Karadaş yaptı.

Karadaş açıklamaya şu sözlerle başladı: “Necman Öner 2011'de KCK adı altında yapılan operasyonlarla tutuklanmıştır. Kalp ve mide rahatsızlığı olan Necman Öner cezaevinde kısmi felç geçirmiştir ve koltuk değnekleri olmadan yürüyemez hale gelmiştir. Raporları olmasına rağmen tutukluluk hali devam etmektedir. Necman Öner’e özgürlük istiyoruz. Necman Öner şahsında tüm hasta mahpuslara özgürlük şiarıyla eylem gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”

Açıklamanın devamında, cezaevlerindeki hasta tutsak sayısının her gün arttığını ve İHD Genel Merkezi’nin yaptığı son açıklamaya göre cezaevlerinde 649 hasta tutsak bulunduğunu belirten Karadaş, hasta tutsakların 70'inin İzmir'deki Buca Kırıklar ve Aliağa Şakran cezaevlerinde bulunduğunu söyledi.

Hasta tutsakların çoğu hakkında "cezaevinde tek başlarına hayatını devam ettirmezler" şeklinde raporlar bulunduğuna işaret eden Karadaş, 2014 yılında hasta tutsaklardan 40’nın hayatını cezaevlerinde kaybettiğini hatırlatarak konuya duyarlılığın artmasını istedi.

Karadaş, Öner’in Hakkâri’de tutuklandığını ve halen oradaki cezaevinde kaldığını belirtti. Öner'in avukatları tarafından 'yattığı süre ve sağlık durumu dikkate alınarak yargı sürecinin tutuksuz devam etmesi' yönünde talepte bulunulduğunu ama mahkeme heyetinin 'kaçma şüphesi' gerekçesiyle reddedildiğini söyledi Karadaş, devletin artık hasta tutsaklara yönelik saldırgan tavrını bırakması gerektiğini vurgulayarak hasta tutsaklar için mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Kızıl Bayrak / İzmir

Kaynak: www.kizilbayrak.net

İlişkili İçerik