Hasta Tutsaklardan Mehdi Boz'dan gelen faks

Tarih: 
Pazar, 25 Şubat, 2018

İZMİR – Kayseri Bünyan 2 No’lu T Tipi Cezaevinde tutulan kanser hastası Mehdi Boz, tedavisinin “asker yok” denilerek yapılmadığını bildirdi. Kayseri Bünyan 2 No’lu T Tipi Cezaevinde tutulan hasta tutuklu Mehdi Boz, gönderdiği faksla cezaevinde yaşadıkları sorunları aktardı.

Troid bezi kanseri, tansiyon, böbreklerinde protein kaçağı, KOAH, prostat ve zona hastası olan Boz, farklı kişilere gönderdiği 3 mektubuna da el konulduğunu yazdı. El konulan mektuplarında Bünyan’a sevk edildiği Edirne F Tipi Cezaevi’nde yaşadığı hak ihlallerini aktardığını ve Cezaevi 1. Müdürünün kendisini bilinçli bir şekilde Bünyan’a sevk ettiğini yazan Boz, mektuplarında ayrıca Bünyan Cezaevi’nde kurum idaresinin keyfi bir şekilde gazete, dergi ve kitaplara el koyduğunu yazdığını söyledi.

Boz, kendisine gerekçe olarak cezaevi idaresince “Bizi hedef gösteriyorsun” dendiğini aktardı.

’12 EYLÜLDEN AŞAĞI KALIR YANI YOK’

Bünyan cezaevine getirildiğinden beri doğru dürüst tedavi edilmediğini ifade eden Boz, normal şartlarda Tıp Fakültesi’nde tedavi görmesi gerektiğini ancak götürülmediğini anlattı. Hastaneye sevk edilmesi yönünde karar olmasına rağmen idarenin “asker yok” denilerek sevkini yapmadığını yazan Boz, tedavi koşulları için idareye dilekçe yazdığını ancak cevap alamadığını kaydetti. Bu nedenle artık hastaneye gitmeme kararı aldığını belirten Boz, hastalığından kaynaklanacak her türlü sorunun tek sorumlusunun da cezaevi idaresi olduğunun altını çizdi. Boz, “Sağlığım pekiyi değil, günden güne kötüye gidiyor. Çok zor koşullar altında yaşıyoruz, 12 Eylülden aşağı kalır yanı yok” ifadelerinde bulundu.

‘AYAKKABIDAN 3 GÜN HÜCRE CEZASI’

Görüş ziyaretlerinin 2 ayda bir yapıldığını aktaran Boz, sadece yarım saat görüş ziyaretine izin verildiğini kaydetti. Boz, bu sebepten dolayı 5 aydır ailesinden ziyaretine gelmelerini istemediğini bildirdi. Müdürle görüşmeye giderken, “Ayakkabı meselesinden dolayı sorun çıktı” diyen Boz, bu gerekçeyle üç gün hücre cezası verildiğini de bildirdi. Boz, ayakta sayımı kabul etmediği için de bir ay sohbete çıkmama cezası verildiğini yazarken, “Tüm bunlara rağmen moralimi iyi tutmaya çalışıyorum” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı