Hasta tutsakların umudunu Haziran Direnişi büyüttü

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu 119. F oturması Galatasaray lisesi önünde gerçekleştirildi.
 
Oturma eyleminde ilk olarak Ümit Efe konuşma yaptı. Ümit Efe gerçekleştirdiği konuşmada hasta tutsaklar hakkında kısa bilgi vererek,  Bakırköy’den başlatılarak Ankara’ da sonlandırılan yürüyüşe değindi.

Ümit Efe’nin konuşmasının ardından İHD Cezaevi Komisyonu üyesi Sevim Kalman gerçekleştirilen yürüyüş hakkında detaylıca bilgi verdi. Kalman Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden başlayarak Ankara’ya gidene kadar  Metris, Ümraniye, Gebze, Kandıra, Bolu ve Sincan hapishanelerinin ziyaret edildiğini belirterek ; Kandıra Cezaevi’nde atılan sloganlara mahkumların da eşlik ettiğini belirtti. Kalman Ankara’ya varıldığında İHD üyelerinin ve ailelerin Adalet Bakanlığı Müsteşarı, Cezaevi Tevkif Evleri Genel Müdürü, Adalet Bakanı Baş Danışmanı ve hapishanelerden sorumlu olan Sağlık Müdürü ile görüşmelerin gerçekleştirildiğini ve Ergin Aktaş ve Salih Tuğrul hakkında yetkililerin olumlu cevaplar verdiğini belirtti.

Kalman’ın konuşmasının ardından Hatice Onaran hasta tutsak Erol Zavar’ın gönderdiği mektubu okudu. Hasta tutsakların bazılarının durumunun çok kötü olduğunun belirtildiği mektup şu sözlerle devam etti: “Bu ülkede Gezi ayaklanması oldu. İnsanlar onurlu bir yaşam için dayanışmayı, direnişi ördüler. Bu dayanışma ağır hasta arkadaşlarımız için bir umuttur. Gezi herkes gibi hasta tutsakların da umudu olmuştur.

Mektubun okunmasından sonra İHD İstanbul Şube Başkanı Abdül Baki Boğa kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Hapishanelerindeki problemin bu ülkenin insan haklarına bakışın aynası olduğunu belirten Boğa; hapishanelerde tutsaklara yönelik idarenin yaklaşımının devletin halkı ile barışık olmadığının göstergesi olduğunu vurguladı.

Oturma eylemi “Tecrit işkencesine son!”, “ İnsan haklarıyla insandır!” ve “Susma suça ortak olma!” sloganları atılarak sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

İlişkili İçerik