'Hasta tutuklu kadınların koşulları daha da ağır'

İHD verilerine göre, cezaevlerinde 357’si ağır bin 25 hasta tutukludan 86’sı kadın. İHD Hapishaneler Komisyonu üyesi Hatice Onaran, cezaevi koşullarının hasta tutuklu kadınlar için çok daha ağır olduğunu belirtti. 

 

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) son verilerine göre cezaevlerinde toplam 357’si ağır olmak üzere bin 25 hasta tutuklu bulunuyor. Hasta tutuklardan 86'sı ise kadın. Hasta tutuklu kadınların daha çok zorluk çektiğini söyleyen İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu üyesi Hatice Onaran, “Kadın hasta tutsakların diğer hasta tutsaklardan ayıran pek çok özel durumları söz konusu. Hapishanede eril ve aşağılayıcı bir dille yaklaşıldığını biliyoruz. Bu nedenle kadın tutsaklar daha çok zorlanıyor” dedi. 

 

ARAMAYI ERKEK GARDİYANLAR YAPIYOR

 

Hastaneye gitmek isteyen hasta tutuklu kadınların erkek jandarma ve gardiyanlar tarafından arandığını belirten Onaran, “Kadınlar Regl olduğu dönemlerde hastalık durumuna gelen ağrı ve sancılarda hastane sevki gerçekleştirilmiyor. Regl döneminde ped gibi birçok ihtiyaç karşılanmıyor. Karşılandığı dönemde onuru kırmaya yönelik yaklaşımlar sergileniyor. OHAL sonrasında artan rastgele aramalarda özellikle kadınların özel eşyaları ortaya serilerek rencide edilmeye çalışılıyor” diye konuştu. 

 

KADINLAR İÇİN KOŞULLAR DAHA DA ZOR

 

Hasta tutuklar için zor olan cezaevi koşullarının hasta tutuklu kadınlar için iki kat daha zorlaştığının altını çizen Onaran, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na “Özellikle durumu ağır olan hasta tutsaklar bir an önce serbest bırakılmalıdır” çağrısında bulundu. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

İlişkili İçerik