Hasta tutuklu Tetiker'in durumu ağırlaşıyor

Geçmişte intihara teşebbüs etmiş ve psikolojik durumunun bozuk olduğu bilinen mahkûm Abdullah Tetiker, Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tecritte tutulurken kendine zarar verdikten sonra iki cezaevi dolaşıp Metris R Tipi (Rehabilitasyon Tipi) Cezaevi’ne gönderildi

DOĞU EROĞLU   

Geçmişte intihara teşebbüs etmiş ve psikolojik durumunun bozuk olduğu bilinen mahkûm Abdullah Tetiker, Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tecritte tutulurken kendine zarar verdikten sonra iki cezaevi dolaşıp Metris R Tipi (Rehabilitasyon Tipi) Cezaevi’ne gönderildi. Sorunları burada da bitmeyen Tetiker, Metris R Tipi’nin Tekirdağ F Tipi’nden bile kötü koşullarla karşılaştı. BirGün’e açıklamalarda bulunan Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği Başkanı Zafer Kıraç, rehabilitasyon merkezi olduğu iddia edilen R Tipi cezaevleriyle ilgili Adalet Bakanlığı’na şeffaflık çağrısı yaptı ve sivil denetim talebini bir defa daha yineledi. Psikolojik rahatsızlığı bulunan ve intihara meyilli Abdullah Tetiker isimli mahkûm, 31 Temmuz tarihinde, Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tecritte tutulurken kendine zarar verdi. Cinayet suçundan ceza alan ve 11 yıldır hükümlü olan 38 yaşındaki Tetiker, hücresinde bulunan meyve bıçağı ile önce sağ bacağından bir parça et kopardı, sonra da kopardığı eti su ısıtıcısında kaynatarak yedi. Tekirdağ Devlet Hastanesi’ne sevk edilen ve burada bacağına dikiş atılarak tedavi edilen mahkûm, tedavinin tamamlanmasının ardından cezaevine geri götürüldü. Tetiker’in kendine zarar verdiği olayın basına konu olmasının ardından, psikolojik rahatsızlığı bulunan mahkûm apar topar Samsun E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

APAR TOPAR NAKİLLER
Tetiker, mahkûm haklarının keyfi biçimde ihlali, yasaklar ve 12 Eylül’ü hatırlatan uygulamalarla tanınan Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nden önce Samsun E Tipi Kapalı Cezaevi’ne, oradan da Metris 2 No’lu T ve R Tipi Cezaevi’ne nakledildi. Ancak rehabilitasyon merkezi olma iddiasını taşıyan Metris R Tipi Cezaevi’nde Tetiker’in sorunları bitmedi. Babası Baki Tetiker’le yaptığı bir görüşme sırasında Metris R Tipi’nin olumsuzluklarından söz eden Abdullah Tetiker, “Burası hastane falan değil. Tekirdağ’dakinden de kötü koşullarda hayatta kalmaya çalışıyorum” diye konuştu. BirGün’e açıklamalarda bulunan Baba Baki Tetiker ise oğlunun sorunlarının Metris’e naklinden sonra azalmadığını, tahliye edilmediği takdirde kendine daha fazla zarar verebileceğini belirtti.

KIRAÇ: 'R TİPLERİ DENETLENMELİ'
Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği Başkanı Zafer Kıraç, kendi etini pişirmeye çalışan bir kişinin cezaevinde değil, sürekli kontrol altında olabileceği bir sağlık kurumunda olması gerektiğinin altını çizdi. Kıraç, “Mahkûmların sosyal alanlara çıkmaları gerektiği konusundaki önerilerimizi hayata geçirmiyorlar. İnsanlar tek kişilik veya 3 kişilik hücrelerinden çıkıp sosyalleştikçe sorunlarını birbirleriyle paylaşırlar. Buna izin verilmediğindeyse kendilerine de, başkalarına da zarar verebilir hale gelirler. Tekirdağ’daki bu olay, insanların sorunlarını ifade etmekte güçlük çektiklerini, böyle bir ortamın yaratılmamış olduğunu gösteriyor. Türkiye’de uygulanan cezaevi modellerini tartışmaya açabilecek böylesine trajik bir örneğin, basında bir roman ve film karakterine benzetilmesine ise çok şaşırıyorum.” diye konuştu. Rehabilitasyon tipi ceza infaz kurumlarıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Kıraç, “Eğer R tipi cezaevlerinde söyledikleri koşulları yaratılmışsa bıraksınlar ziyaret edelim. Defalarca teklif yaptık ama başvurularımız reddedildi. Hapishanelerin iyileşmesi isteniyorsa, biran önce sivil denetim yolları açılmalı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: birgun.net

İlişkili İçerik