Hasta tutuklular tek kişilik hücrede

Sincan F Tipi’nde havalandırmaya konulan kameralara karşı çıkan tutuklular saldırıya uğradı. Saldırının ardından hasta tutuklular Zavar ve Polat tek kişilik hücreye konuldu

Ankara Sincan F Tipi Cezaevi’nde siyasi tutuklular çarşamba günü havalandırmaya konulan kameralara karşı çıktıkları için saldırıya uğradı. Saldırının ardından 2 hasta tutuklu tekli hücreye atıldı. Sincan F Tipi Cezaevi’nde hücreleri 24 saat gözetleyen kameralara karşı çıktıkları için hücreye konulan tutuklular arasında ağır kanser hastası Erol Zavar ile yaralı olarak tutuklanan Serdar Polat da bulunuyor.

BASKIN, DAYAK, HÜCRE
Sincan F Tipi’nde 6 Kasım Çarşamba günü asker ve gardiyanlar, 13 koğuşa baskın düzenleyerek, tutukluları dövdü, ardından tekli hücrelere koydu. Tekli hücrelere konulan tutuklulardan biri, mesane kanseri Erol Zavar. Zavar, hastalığı nedeniyle çok sayıda ameliyat geçirdi ve İHD’nin “Hasta tutuklular” listesinde bulunuyor.
Diğer tutuklu ise, yaralı olarak cezaevine konulan Serdar Polat. Serdar Polat, 20 Eylül akşama Emniyet Genel Müdürlüğü binası ile yanındaki polis evine düzenlenen silahlı saldırıda, ağır yaralanmıştı. Polat, tutuklandığı için tedavisi yarım kalmıştı.

AYLA AKAT ATA ÖNERGE VERDİ
BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Sincan’daki hak ihlallerini Meclis’e taşıdı. Sincan F Tipi Cezaevi’nde tutulan kanser hastası Erol Zavar’ın kendine gönderdiği mektupla cezaevinde yaşanan insanlık dışı uygulamaları gözler önüne serdiğini kaydeden Ata, “Cezaevi havalandırmasına takılan kameralarla hücrelerin yatakhane olarak kullanıldığı bölümü dahi izlenmekte ve tutsaklar 24 saat boyunca yaşadıkları her anın gözler önünde olması durumunda bırakılmaktadır” dedi.

İLAÇ VE YEMEK VERİLMİYOR
6 Kasım günü kamera uygulamasını protesto eden tutuklulara saldırı yapıldığına dikkat çeken Ata, “İçlerinde kanser hastası Erol Zavar’ın da bulunduğu bu tutsaklara 2 gündür ilaç, giyecek ve yiyecek verilmemektedir” dedi.
Ata, soru önergesinde şunları kaydetti: “F tipi cezaevlerinde tecrit altında tutulan tutsakların çoğu temel hakkı zaten kısıtlanmış durumdayken, kamera uygulamasıyla 24 saat her hareketin izlenecek olması kişisel özel yaşamın dokunulmazlığının yok sayılmasıyla pek çok yeni sorunu beraberinde getirecektir. Tutsaklar yemek yemek, spor yapmak, volta atmak gibi cezaevindeki en temel ihtiyaçlarını yerine getirirken dahi mahremiyete sahip olmaktan alıkonulmaya çalışılmaktadır.
Kamera uygulamasıyla tutukluların 24 saat gözetlenerek kişisel mahremiyet alanlarının ihlal edildiği cezaevlerinin hangileri olduğunun açıklanmasını isteyen Ata, Sincan 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde kamera uygulamasını protesto eden 60 tutsağa iki gündür yiyecek, giyecek ve ilaç verilmemesinin sebebi nedir? diye sordu.

***

‘Hasta tutuklu Dağ neden tahliye edilmiyor’

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, ağır hasta tutuklu Mürteza Dağ’ın durumunu bir soru önergesi ile Adalet Bakanı ve Sağlık Bakanı’nın gündemine taşıdı. İHD’nin verilerine göre 3 Kasım 2013 itibariyle sağlık durumları belgelenmiş 544 hasta tutuklunun olduğunu hatırlatan Tüzel, bu hasta tutuklulardan biri olan Mürteza Dağ’ın anemi hastası olduğuna dikkat çekti, “Mürteza Dağ’ın diğer mahkumlar gibi kimi zaman cezaevi idaresi kimi zaman da jandarmanın keyfi tutumları dolayısıyla tedavisinin ya engellendiği ya da geciktirildiği, dolayısıyla tedavide sonuca ulaşılamadığı tarafıma ulaştırılan dilekçede ifade edilmektedir” dedi.

Kaynak: birgun.net