Haziran Hapishane Komisyonu: Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır

Perşembe, 3 Kasım, 2016

Birleşik Haziran Hareketi Hapishane Komisyonu, İHD’nin Taksim şubesinde bir basın toplantısı gerçekleştirdi

Birleşik Haziran Hareketi, Haziran tutsakları ve diğer bütün devrimci tutsaklar ile dayanışmak için Hapishane Komisyonu’nu kurdu. Taksim’de İnsan Hakları Derneği şubesinde bir basın toplantısı düzenleyen Haziran Hapishane Komisyonu, “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır. Zulme boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Toplantıda okunan ve Haziran Hapishane Komisyonu’nun dayanışma çağrısı yaptığı basın metni şöyle:

Basına ve Kamuoyuna
Baskının, otoritenin ve faşist düzen politikalarının; hiç olmadıkları kadar katı bir şekilde yolumuza dikildiği günlerden geçiyoruz.
Öyle ki halkın eylem gücünden korkan iktidar kendisini denetleyecek bütün mekanizmaları kırıp yok ederek kendisini her alanda hakim kılmaya çalışıyor. Kanun Hükmünde Kararnameler ile kendisi için çizilmiş sınırların dışına çıkıp varlığını tehdit edebilecek herhangi bir unsur kalmayana dek kendisini genişletmek istiyor. Karşısında yer alan ilerici güçleri ekonomik baskılarla, şiddetle ve hapishanelerle etkisizleştirmeye çalışıyor. Toplumun üreten kesimini, yazarları, akademisyenleri, öğrencileri özgürlüklerinden mahrum bırakarak sindirmeye dönük bir politika izliyor. Tahammülsüzlüğün en uç noktasında, zira kendisine karşı geliştirilen söyleme dahi tahammül edemiyor.

Ülkemiz şu an hukuksuzluğun, keyfiyetin en uç sınırlarını yaşıyor. Laikliğin savunulmasının dahi suç sayılacağı günlere doğru ilerliyoruz. Basın yayın organlarının kapatılması, seçilen belediye başkanlarının tutuklanması ve gazetecilerin gözaltına alınarak tutuklanması ülkemizin nereye doğru sürüklendiğini açıkça gösteriyor.

Akp İktidarı demokrasi, laiklik ve “Bağımsız Türkiye” ifadelerinin dahi yer aldığı pankartları tehlikeli görüp üniversite öğrencilerini tutsak ediyor. Hapishanelerde yaşanan baskı, işkence ve kötü muameleler had safaya ulaşmış durumda. Avukat yasağı, görüş, telefon ve mektup yasakları, ziyaretçi yasakları Ohal bahane edilerek giderek artırılıyor. Devletin yetkili ağızları bile hapishanelerde yaşanan işkenceleri basın karşısında açıktan savunabilecek hale geldiler. Öyle ki gözaltına alınarak tutuklananların ne ile yargılandıkları dahi kendilerine söylenmiyor.
Ancak devrimci söz ve pratiğin hapishanelerde mahkum edilemeyeceğinin farkında değiller. Alternatif ilişkilerin ve dayanışmanın, devrimci birlikteliğin farkında değiller.
Direnmenin yolu dayanışma ile her zamankinden daha çok kesişiyor. Hapishanelerle devrimci temelde kurulacak bir dayanışmanın mücadeleyi ve birlikteliği geliştireceği açık..
Birleşik Haziran Hareketi Hapishane komisyonu olarak tüm ilerici kurumların ve insan hakları oluşumlarının ortak çabasıyla insanlık dışı baskıları savuşturacağımıza inancımız tamdır.
Dayanışmamızın en önemli özelliğini tutsaklığı paylaşmak ve maphus arkadaşlarımızı özneleştirmek oluşturuyor.

Tecrit öldürür dayanışma yaşatır.
Zulme boyun eğmeyeceğiz.

Birleşik Haziran Hareketi Hapishane Komisyonu

 

Kaynak: Yolculuk Gazete

İlişkili İçerik