'Hem tedavi edilmedi hem de disiplin cezası aldı'

Pazartesi, 6 Ağustos, 2018

Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nde bulunan hasta tutuklu Mehmet Özdemir'in, kelepçeli muayeneyi reddettiği için tedavi edilmeden cezaevine götürüldüğü ve disiplin cezası verildiği belirtildi.

Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan hasta tutuklu Mehmet Özdemir’in (39), muayene için götürüldüğü hastanede kelepçeli muayene dayatmasını reddettiği için tedavi edilemeden cezaevine geri götürüldüğü belirtildi.

 

Bir yıldır cezaevinde olan ve gözlerinde yanma, batma, uzağı görememe ile mide rahatsızlığı bulunan Özdemir'in eşi Betül Özdemir, konu ile ilgili bilgi verdi. Özdemir, 3 Ağustos Cuma günü eşi Mehmet Özdemir ile kapalı görüşte yaptığı görüşmede kelepçeli muayeneyi reddettiği için tedavi edilemeden cezaevine getirildiğini öğrendiğini aktardı. Özdemir, "Eşim uzun süredir sağlık sıkıntıları yaşıyor. Bununla ilgili revire çıktığında doktor sevk etmesine rağmen hastaneye uzun süreden sonra 2 Ağustos Perşembe günü göndermişler. Hastaneye giderken ring aracında tekli kabinde götürülüyor. Aslında bunu hiçbir tutsak kabul etmiyor, eziyet çektiriyorlar. Tek kişiler ne yapabilirler ki! Küçücük kabinde götürmenin tek amacı bu sıcakta işkence yaşatmak ve bunu oradaki çoğu tutsağa yaşatıyorlar" şeklinde konuştu.

 

'ELLERİ TERS KELEPÇELİ MUAYENE EDİLMEK İSTENDİ'

 

Özdemir, şunları söyledi: "Kelepçeyle muayene olmak ne kadar sağlıklı olabilir ve bunu oradaki doktorda kabul ediyor. Kelepçeli muayeneyi eşim kabul etmediği için tekrardan geri gönderiyorlar hapishaneye. Uzun süredir Kırıkkale F Tipi Cezaevinde tutsaklara bu şekilde dayatmalarda bulunuyorlar.  Eşimin başına gelebilecek her şeyden cezaevi müdürü ve oradaki yetkililer sorumludur. Eşim cezaevine girmeden önce böyle bir rahatsızlığı yoktu. Sağlığı cezaevi koşullarında bozuldu.  Bu durumun peşini asla bırakmayacağım.”

 

DİSİPLİN CEZASI VERDİLER

 

Özdemir, kapalı görüşten bir gün sonra eşinin telefonla aradığını ve kelepçeli muayene dayatmasını reddettiği için kendisine disiplin cezası verildiğini söyledi.

 

kaynak: Mezopotamya Ajansı