Her fırsatta hapis cezasi / hapishaneden yeni gelen mektuplar

Siverek T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mahmut Akpınar, facebook’tan yaptığı iddia edilen paylaşımlardan dolayı 5 yıl 2 ay hapis cezası almış. Ardından görüşüne gelen babası da hemen cezaevine, oğlunun yanına konulmuş. Meğerse, okuryazar olmayan babasına da aynı iddia ile 4 yıl hapis cezası verilmiş. Oysa babasına ya da avukatına herhangi bir tebligat gelmemiş. Baba-oğulun memleketleri Mardin’deki E Tipi Cezaevi’ne sevk istekleri ise, kabul edilmiyor. Mahmut Akpınar, hangi cezaevinde olduklarını bilmediği pek çok arkadaşından mektup bekliyor.

 

Geçen hafta aldığım bir mektupta şunlar yazıyor: “Bizler, Muş E Tipi Cezaevi’nden çeşitli cezaevlerine sürgün edilenlerdeniz. O gün, odalarımıza baskın yapıldı. Avluda ertesi sabahın saat 03:00-03:30’una kadar bekletildik. Daha sonra bulunduğumuz D bloktan, B bloğa alındık. Yer değiştirme esnasında eşyalarımızın bile alınmasına izin verilmedi. 10 kişilik odalara 23-25 kişi tıkıştırıldık. Gittiğimiz yerde sıcak su verilmedi. Dahası ilaçlarımızı bile alamadık. Bir hafta sonrasında da sürgün için sabaha karşı çoğumuz eşofmanlı ve pijamalı halde önce avluda, daha sonra da ringte bekletildik. Böylece yapılan sürgün sonrasında Şakran 1 No’lu T Tipi’ne gelen kişilerin isimleri şöyledir: M. Nuri Yılmaz, Şerif Yavaş, Agit Gezici, Mehmet Akçora…” Bu arada, Balıkesir L Tipi Cezaevi’nden Metin Kılıç da aynı cezaevi, aynı odaya sürgün edilmiş.

 

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde hem OHAL bahanesi hem de aşırı yoğunluk nedeniyle, birçok hak ihlal ediliyor. Örneğin kapalı görüş 35 dakikaya kadar indirildi. Bu arada, görüş saatine beş dakika bile geç gelsen, görüş hakkın iptal ediliyor. Görüşte en fazla üç kişiyle görüştürülüyor. Fotoğraf çektirme, en fazla üç kişiye indirilmişti. Şimdi hiç bir şekilde fotoğraf çektirilmesine izin verilmiyor. Hastane sevkleri ise, en önemli sorun. Ellerin kelepçeli olarak kalması bir yana, doktor muayenesinde asker odada kalıyor. Cezaevine gelenlere çıplak arama dayatılıyor.

 

Ankara’da 27 Eylül 2017 günü yapılan operasyonla Devrimci Parti üyelerinden 11 kişinin 8’i savcılık ifadesi bile alınmadan tutuklandı. Zaten yasal olan partiyle herhangi bir ilişkisi bile bulunmayan babası da tutuklanan Özge Can Özgenç ile üç kadın arkadaşı, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürüldü. Orada daha önce tutuklanmış olan dava arkadaşları ile kalmak istediklerini belirttiler ama kimi ayak oyunlarıyla onların yanına gitmeleri engellendi. Yaş ortalaması 22 olan dört genç kadının cezaevi deneyimi olmayışından cezaevi idaresi yararlanmaya çalışıyor ve birçok haklarından onları yoksun bırakıyor.

 

Adem Arslan, İbragimov V. Abbasoliç, Orhan Şahin, 2016 yılı Haziran ayında, Erzurum H Tipi Cezaevi’nden Edirne F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Cezaevi girişinde çıplak arama saldırısına uğradılar. Şimdilik denilerek ikili hücrelere konulan okurlarımızın odalara geçme istekleri halen kabul edilmezken, bir süre sonra yanlarına Afyon E Tipi Cezaevi’nden sürgün edilen Ramazan Çınar ve Kemal Argıç da konuldu. Şu an iki hücrede toplam 7 kişi kalıyorlar ve son derece uzun aralıklarla iki hücredeki aynı kişiler olarak sohbet haklarını kullanabiliyorlar.

 

Bayram İstemihan, beş yıl süren yargılaması sonunda “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla verilen 3 yıl, 1 ay, 15 gün hapis cezasının onaylanması üzerine Siverek T Tipi Cezaevi’ne konulmuş. Bu arada, kendisine bir başka suç işlediği iddiasıyla 6 bin lira adli para cezası verilmiş. Bu parayı ödeme gücü olmayan Bayram İstemihan, günü 20 liradan 10 ay daha hapis cezası yatmak zorunda. Hayırsever birileri, söz konusu 6 bin lirayı öderse, 10 ay fazladan yatmayacak. Böyle biri çıkar mı, bilmiyorum ama ben duyurmuş olayım.

 

AİHM dahil değişik kurum ve kişilere gönderdiği dilekçelerle ailesine gönderdiği mektupları engellenen Kahraman Güvenç, Bolu F Tipi Cezaevi’nde 13 Ekim 2017 gününden itibaren açlık grevine başlamış bulunuyor. Sayın Güvenç, yazdığı dilekçelerde yer alan ifadeler yüzünden kendisine 2 yıl 8 ay hapis cezası verildiğini söylüyor. Bu arada, bir buçuk yıldır telefon hakkı engelleniyormuş. Cezaevi kantininden aldığı radyosu ve metal kaplar da elinden alınmış. Kantinden naylon kaplar satın alması isteniyormuş.

 

Manisa T Tipi Cezaevi’nde haftada üç kez arama adı altında eşyalar dağıtılmakta, içecekler dökülmekte ve provokatif davranışlarda bulunuluyormuş. Avukat görüşmeleri kamera ile kayıt altına alınırken; görüşe gelen ailelere ise, tacize varan arama söz konusuymuş. Cezaevine ilk kez gelen siyasi tutsaklar, arkadaşlarınızın yanına veriyoruz, denilerek ‘bağımsızların’ odasına veriliyormuş.

 

Bir yıldır Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde bulunan Dijvar Özer, 21 Eylül 2017 günü Barış Kızılcay ile birlikte Menemen T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Yine Menemen T Tipi Cezaevi’nde bulunan Murat Dağtekin, hangi hapishanede olduğunu bilmediği amcaoğullarından çok uzun bir süredir haber alamıyor.

 

Umut Fırat Süvarioğulları’nın babası kanser hastalığından vefat etti. Babasının cenaze törenine katılmak isteyen Süvarioğulları’nın haklı ve insani talebi kabul edilmedi.

 

Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi’nden Mehmet Manas Doğanay’ın gönderdiği yedi sayfalık hak ihlalleri raporunu aldım. Kendisine teşekkür ediyorum. Böylesi mektupları hem haber yapıyoruz; hem de ilgili insan hakları kurumlarına iletiyoruz.

 

Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde bulunan Bişar Bilen ve Recep Bal, kimi arkadaşlarına ulaşamıyor. Onların adresini burada ilan ettiğimize göre, arkadaşları onlara mektup yazacaktır diye umuyorum.

 

MEKTUBU GELENLER:

 

Canan Ceylan – Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi

 

Özge Can Özgenç – Sincan Kadın Kapalı Cezaevi

 

Kamuran Sunbat – Ağrı Kapalı Cezaevi

 

Cengiz Ayar – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi

 

Kahraman Güvenç – Bolu F Tipi Cezaevi

 

Aytaç Ünsal – Burhaniye T Tipi Cezaevi

 

Adem Arslan – Edirne F Tipi Cezaevi

 

Bişar Bilen – Kalkandere L Tipi Cezaevi

 

Recep Bal – Kalkandere L Tipi Cezaevi

 

Cesim Levent – Manisa T Tipi Cezaevi

 

Dijvar Özer – Menemen T Tipi Cezaevi

 

Murat Dağtekin – Menemen T Tipi Cezaevi

 

Manas Doğanay-Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi

 

Bayram İstemihan – Siverek T Tipi Cezaevi

 

Mahmut Akpınar – Siverek T Tipi Cezaevi

 

Nuri Yılmaz – Şakran 1 No’lu T Tipi Cezaevi

 

Fırat Süvarioğulları- Şakran 4 No’lu T Tipi Cezaevi