Hükümlüler oy kullanmak istiyor

Seçim yasasında yapılan son değişiklik gereğince tutuklu ve hükümlüler oy kullanabilecek. Ancak Şakran T Tipi Cezaevi’nde kalan okurlarımıza oy kullanamayacakları belirtilmiş. Yüksek Seçim Kurulu’na başvuracaklar ama anlaşılan okurlarımızın oy vermesini birileri engellemiş. Bu konuda, tüm cezaevlerindeki okurlarımız durumlarını öğrenmeli ve oy vermeleri engelleniyorsa, gereğini yapmalı.

Adı Heybetullah Esmer, 23 Haziran 2013 gününden bu yana Erzurum H Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Sebebi çok basit ya da çok uyduruk. Okuldan bir kız arkadaşlarını bir evde alıkoyup, taciz eden kişiyi bulup, iki tokat atan öğrenci arkadaşlarıyla birlikte tutuklanmışlar. Ancak tacizci birine yönelik iki tokat atılması gibi basit bir olayı, savcı iddianamesinde KCK davasına dönüştürmeyi başarmış(!) Davanın savcısı, şimdi 8 öğrenci hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istiyormuş. 2 Nisan 2014 günü yapılacak olan karar duruşmasında da, mahkeme heyeti böylesi iddiayı ciddiye alır mı, bilemiyoruz. Ancak Erzurum Atatürk Üniversitesi, Heybetullah Esmer hakkında açmayı düşündüğü disiplin soruşturmasında, kendisine savcının bile sormaya cesaret edemediği türden sorular sormuş. Okurumuz haklı olarak bu soruları yanıtlamayı reddetmiş.

Bir komplo sonucu gözaltına alınıp, tutuklanan ve 9 aydır çıkarılacağı mahkemeyi beklemekte olan Mehmet Serhat Polatsoy’un kronik alerjik astım, kronik akciğer hastalığı ve gastrit-ülser gibi değişik hastalıkları var. Ancak KOAH hastalığı konusunda 2 yıllık rapor yazan Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alerji Ünitesi doktoru, “Bu hastalık ve mevcut durumunla cezaevinde kalman risktir. Hem cezaevi idaresi için hem de devlet için risktir. Ama benim elimden gelen bir şey yok” demiş.

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Veysi Arancak’ın yaklaşık 10 yıllık hapis cezası Yargıtay’da onaylanmış bulunuyor. Gerekçeli kararı okuyamadığı için itiraz yazamadığını belirten okurumuzun hayıflanmasına gerek yok! 5 yıldan fazla hapis cezaları, zaten kendiliğinden Yargıtay’a gidiyor. Nitekim zaten gitmiş! Yargıtay’daki duruşmalar, yerel mahkemelerdekinden daha çabuk biten, formalite duruşmalar durumunda. Oradan haklı bir sonuç beklemek aslında zor. Günümüzdeki yargı tartışmalarını izliyorsunuz zaten.

G.Antep H Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımızdan Murat Gümüş ve M. Ali Gümüş, 6 Şubat 2014 günü Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Okurlarımız ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldıkları için burada tekli hücrelere konuldu. Arkadaşlarının dikkatine!...

Karabük T Tipi Cezaevi’nde 55 okurumuz bulunuyor. Bu cezaevinin yapısı, 8 kişilik odalar şeklinde. Ancak okurlarımız, sadece 3 odaya tıkıştırılmış durumda. Okurlarımızın yeni oda ve odalar istekleri ısrarla kabul edilmiyor; hatta bu yönlü talepler karşısında tehdit ediliyormuş. Sosyal faaliyetlere çıkarken, 10 kişiden fazlasının bir araya gelmesine engel olan cezaevi idaresi, bir odaya 18 kişi sıkıştırmakta bir sorun görmüyor.

Halen Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımızdan Ebedin Abi’nin hastalıklarıyla ilgili tam 19 raporu var. Ancak Adli Tıp Kurumu, kendisi için “cezaevinde kalabilir” raporu vermiş. Gerçekten ne diyebileceğimi bilemiyorum.

Erzurum H Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, Cenevre-2 toplantısına Rojavalıların da katılması gerektiğine dair, BM Genel Sekreteri Ban ki-Moon’a hitaben bir mektup yazmışlar. Mektupları, ilgili kişinin emekli olduğu notuyla geri gelmiş. BM bir kurum ve söz konusu memur emekli oldu, diye mektupları kabul etmiyor. Sanki söz konusu kişiye özel mektup gönderilmiş. Böylesi kurumlar, iş yapma üzerine değil, işi baştan savmaya yönelik çalışıyorlar maalesef.

Mardin’de üç tahliye haberi üzerine: 6 Şubat 2014 günkü verdiğimiz bir haberde Mardin’de üç tahliye haberi vermişiz. Tahliye edilenlerden birinin adı Tekoşin Bulca. Bu şahıs, kendisinin polis tarafından BDP içine sızdırılıp, eylemler yaptırıldığını mahkemede itiraf etmişti. Aynı şekilde, bu davada Serhat Kartal, Botan Cankurt, Peşger İlhan da polis tarafından kullanıldıklarını belirtmişlerdi. Okurlarımız, başta Tekoşin Bulca olmak üzere, diğer kişilerin yurtsever çevrelere tekrar sızmalarına karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtiyorlar.

Kocaeli T Tipi Cezaevleri, aslında adli tutsaklar için yapılmış olsa da, kimi siyasi tutsakları ve kendisine ‘tarafsız’ diyenleri de oraya koyuyorlar. “Biz de bedel ödedik ama örgütle artık ilgimiz yok” diyenlerin tercihine karışamayız. Burası bu konuların muhakeme yeri değil. Dahası, bizim “Kocaeli T Tipi Cezaevi’nde kalmayın” şeklinde bir tavrımız yok! Oradan ayrılıp, Kandıra F Tipi Cezaevi’ne geçmek isteyenleri ve geçenleri burada değiniyoruz.

Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızdan Seçkin Savaş’ın gönderdiği 3 çizim geldi. Teşekkürler... Okurumuz cezaevindeki kaloriferlerin yakılmadığından şikayetçi; ancak cezaevi yönetimi, kaloriferler, hava sıcaklığı 15 derecenin altına düşerse yakılır, diyorlar. Savcının cezaevindeki kişilerle görüşmeyi reddetmesi hakkında ise bilgi alamadık.

Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan Gıyaseddin Sevmiş, tedavi amacıyla Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne getirildi. Arkadaşlarının dikkatine...

Yazılarınızın tek sayfa (bir yaprak değil) olması gerektiğine sizleri ikna edebilmek için ne yapmam gerektiğini bilemiyorum.

Meryem Soylu ananın çocuklarıyla ilgili anı kitabı yazımı talebinin ayrıntılarını haftaya vereceğim.

Bir adres:
BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TÜRKİYE
BM Binası, Birlik Mah. 415. Cad. No:11
06610 Çankaya - ANKARA

GAZİLERİN DİKKATİNE!

Gazilerle ilgili bir kitap çalışması olduğunu haber vermiştik. Gazilerin yaralandığı anı ve sonrasındaki düşüncelerini anlatan anılarından oluşacak bu kitap çalışmasına katılım gösteren kişilerin çoğu, -bu yönlü anılarını değil- öz yaşam öykülerini gönderdiler. Kitabın amacı, yaralanma anında yaşanan duygu, düşünceler ve sonrasında yaşanan zorlukların anı ya da öykü şekilde yazılmasıdır. Dahası yazım dilinin Kürtçe olması tercih edilmektedir. Bu kitapta yayınlanması istenen yazıların en geç 30 Mart’a kadar aşağıdaki adrese gönderilmesi gerekiyor.

Emriye Erdinç ya da Hatice Arat
M Tipi Kadın Cezaevi
Gebze - KOCAELİ

MEKTUBU GELENLER:

Emriye Erdinç - Gebze M Tipi Kadın Cezaevi
Hatice Arat - Gebze M Tipi Kadın Cezaevi
Meryem Soylu - Gebze M Tipi Kadın Cezaevi
Şerife İlbasan - Gebze M Tipi Kadın Cezaevi
Sevcan Atak - Şakran Kadın Kapalı Cezaevi
M. Zeki Deniz - Bolu F Tipi Cezaevi
Ayhan Kavak - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Gıyaseddin Sevmiş - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Fırat Bilir - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Sedat Dinar - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
İmran İmrağ - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Abdullah Güngen - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Mürsel Farisoğulları - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Heybetullah Esmer - Erzurum H Tipi Cezaevi
Murat Eser - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Orhan Seven - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Nurettin Adanmış - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Veysi Arancak - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Davut Ekinci - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ali Koç - Karabük T Tipi Cezaevi
Ebedin Abi - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Seçkin Savaş - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Nurettin Karabay - Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi
Murat Gümüş - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Nesimi Kalkan - Mardin E Tipi Cezaevi
Mehmet Yavuzel - Mardin E Tipi Cezaevi
Resul Çetin - Muğla E Tipi Cezaevi
Mikail Mungan - Siirt E Tipi Cezaevi
Aziz Yalçın - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Feyzi Aktaş - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Özkan Kart - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Orhan Çaçan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Abdurrahman Çakır - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Ahmet Oral - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Metin Aydemir - Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi
Bahattin Cesur - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Sadık Aydaş - Ümraniye T Tipi Cezaevi
Yılmaz Kahriman - Ümraniye T Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com