İbrahim Şahin'den Şiirli Mektup: "İki iletişim cezası arası uğrayayım dedim kısaca"

  ayıp değil

yarayı

bölüşmeli elbet

sevabına değil

günahına belki

ortaklaşa

kardeş yaralar

beraber

gelecek

yalnız yara

yalnızlık çeker

 

(2001)

 

 

Sevgili Adil Can Merhaba,

Sana sevgilerimi ve selamlarımı gönderiyor, dostluklar sarıyorum seni.

Umuyorum iyisindir. Yine iki “iletişim cezası” arasında kısaca uğrayayım dedim sana. Sana böyle kısa, aceleyle uğramak pek hoşuma gitmiyor ama sanırım uzunca bir süre bu böyle olmak zorunda. Çünkü ne kadar “iletişim ceza”m olduğunu bilmyorum şu an, açılmış soruşturma olduğunu saymıyorum bile. O kadar anlamsız ki saymak.

Neyse, idarede biriken mektuplarımı verecekler. İçinde senşn mektubun olacak mı bilmiyorum. O an ben bu yazdığım mektubu vermek zorunda olduğumdan, senin gönderdiğin bir mektup olsa bile ona cevap olmayacak. Anlayış gösterirsin değil mi?

Adil Hocam ben de durumlar bildiğin gibi. Okuyup yazmayı denerim. Bir müddettir bir şiir kitabı üzerinde çalışıyordum. Yakın zamanda onu bitirip yayınevinde göndermiştim. (Ey yüreğim seni bir devrim uslandırır. / Kaypakkaya Destanı). Umut Yayıncılık'tan çıktı. Ulşaırsan okumanı isterim.

Bu arada gelecek sayısında Partizan Dergisi konu olarak “sanat”ı seçmiş. Bu ihmal edilmiş bir alana yönelik ilgimin olması bakımından sevindirici. Ben de sanat – birey – toplum yaklaşımlarının neler olacağını çok merak ediyorum doğrusu. Bu yüzden de derginin çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Genel bakışı tahmin edebiliyorum ama ön ayak olması bağlamında süprizlerden umutluyum.

 

düşmesin bi'yol

havadan

sudan

topraktan önce

cemre

uyuyakalmış

aşkın üstüne

yanar eski yareler

küllenir

yel eser

uçar uzaklara

yeni yarelere

yel açılsın deyi

 

(2002)

 

Sevgili Adil Hocam, dediğim gibi ben kısaca uğrayayım dedim. Son olarak Tülin ve Öykü canların da hatırını sual edip iyi dileklerimi gönderiyorum onlara.

Kendine iyi bakarsın can, seni dostlukla sarıyorum çalışmalarında başarılar diliyorum.

Yolların tükenmesin!

 

Sevgilerinle düşle

İbrahim ŞAHİN

1 Nolu F Tipi Hapishane

Sincan/Ankara