İçerideki duyarlılık çok yüksek!

On aydır cezaevinde bulunan Serbest Ekeren’in bir ayağında protez var. Bu protezin her ay kontrol edilmesi ve 6 ya da 12 ayda bir değiştirilmesi gerekiyor. Ancak okurumuzun tedavi için Diyarbakır’a sevki olduğu halde, iki aydır gönderilmiyor. Cezaevi idaresi ve savcısı, her hafta göndereceklerine dair söz veriyorlar; ancak sonra da “asker yok, güvenlik sorunları var,” diyerek göndermiyorlar. Böylesi bir vicdansızlık olur mu?

İçeride zaten sağlıksız ve kötü koşullarda bulunan okurlarımızın anlamlı duyarlılığı devam ediyor. Van F Tipi Cezaevi’ndeki siyasi tutsaklar, Rojava direnişine yardım amaçlı başlatılan kampanyaya katılmaya karar verdiler. “Gösterilen anlamlı direniş karşısında esamesi bile okunmayacak; ancak bir damlalık bir katkı olması dileğiyle topladığımız 3080 lirayı, Rojava’ya iletilmek üzere, ilgili kurumlara teslim ettik” diyorlar.

Kırklareli E Tipi Cezaevi’nde bulunan adli tutsaklar Osman Dorak, Vural Aygün, Şeyhmuz Şahin, Sinan Güzek ve Mustafa Algan, Kürt Halk Önderi sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için devam etmekte olan imza kampanyasına katıldılar.

İleri derecede epilepsi ve yüksek dereceli mesane kanseri olan Cengiz Sinan Halis Çelik, 18 yıldır cezaevinde. Son olarak bulunduğu Muğla E Tipi Cezaevi’nden hastalığının tedavisi için geçen hafta Metris R Tipi Cezaevi’ne sevk edildi.

Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan Agit Aslan, çîrokları topladığı bir kitap çalışmasına sizlerin de katkısını bekliyor. Okurumuz anne ve babalarımızdan ya da nine ve dedelerimizden dinlediğimiz çîrokların, bir kitapta toplanmasının iyi olacağını düşünüyor.

Daha önce Kandıra F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hamdin Demirkan, kendi isteğiyle 11 Ağustos 2014 günü, Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Yine Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde bulunan Sedat Alçiçek, kendi isteğiyle, Şırnak T Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Arkadaşlarının dikkatine!

Başta Şengal ve Rojava olmak üzere yardım bekleyenlere, cezaevinden bir şeyler göndermek isteyenlere verebileceğim en yakın, en doğrudan adres şöyle: Silopi Belediyesi / Silopi - ŞIRNAK

Osmaniye T Tipi Cezaevi’nde ve Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde kalan adli tutsakların kitap ihtiyacı var. Okunmuş kitaplarınızdan göndermek isterseniz, iki adres vereyim:

Murat Yıldız / T Tipi Cezaevi / B-6 / OSMANİYE

Yusuf Akbalık / 1 nolu T Tipi Cezaevi / A-22 / Bandırma - BALIKESİR

Çanakkale’deki kimi okurlarımıza gazetemiz Özgür Gündem gelmediği iddia edilerek, başka gazeteler verilmeye çalışıyormuş. Oysa bu durum doğru değil. Yani gazetemiz, Çanakkale’ye sürekli gidiyor. Okurlarımız bu sorunu çözünceye kadar, okunmuş gazetelerimizi (Özgür Gündem ve Azadiya Welat) göndermek isterseniz adres vereyim:

Mehmet Şimşek / E Tipi Cezaevi / C-17 / ÇANAKKALE

Kimi okurlarımız bana kalem, anahtarlık gibi cezaevi işi hediyeler göndermek istiyor. Bunları yasakladığımı kaç kez söylemem gerekiyor. Böylesi armağanlarınızı, sizlerle ilgilenen yakın akrabalarınıza gönderin lütfen!

Lütfen: Kadın okurlarımız, gazetelerimizde yayınlanmasını istediği yazıları, İstanbul’daki merkez adresimize göndersinler!

DİKKAT: “Okurlarla Başbaşa” köşemize bir hafta ara vereceğiz. O nedenle, 5 Eylül 2014 Cuma günü köşemiz olmayacak!

MEKTUBU GELENLER:

Behice Tanrıverdi - Şırnak T Tipi Cezaevi
Çetin Sağır - Alanya L Tipi Cezaevi
Abdullah Öngüllü
Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Yusuf Akbalık - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Suat Yaşar - Erzurum E Tipi Cezaevi
Murat Eser - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Cengiz Ayar - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Şükrü Akbaş - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Veysel İlhan - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
M. Nesih Sarıkaya - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Veysel Avcı - Karabük T Tipi Cezaevi
Harun Önemli - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Osman Dorak - Kırklareli E Tipi Cezaevi
İsa Gökmen - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
A.Kadir Ercan - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Nurullah Doğan - Mardin E Tipi Cezaevi
Nesimi Kalkan - Mardin E Tipi Cezaevi
Murat Yıldız - Osmaniye T Tipi Cezaevi
Hazım Yiğit - Silivri 6 nolu L Tipi Cezaevi
Nevzat Çapkın - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Serbest Ekeren - Şırnak T Tipi Cezaevi
Sedat Alçiçek - Şırnak T Tipi Cezaevi
Hamdin Demirkıran - Şırnak T Tipi Cezaevi
Vedat Düşküner - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Agit Aslan - Van F Tipi Cezaevi
Diyar Kaydu - Van F Tipi Cezaevi

Kaynak: www.ozgur-gundem.com