İçeriden: Ama bu kadar da olmaz ki!..

Bundan üç hafta kadar önce bir cezaevindeki odalardan birine Hollanda uyruklu bir kadın getirildi. Üç gün sonra da “imzalanacak evrakları var” denilerek söz konusu odadan alınan bu kadın “bağımsız” denilen bir bölüme götürüldü. Söz konusu odada bulunanlar, cezaevi idaresine “bu durumu kabul etmediklerini, kişinin böyle talebi bile olsa bunu yüzlerine söylemesi gerektiğini” belirttiler.

Bunun üzerine kurumun müdürlerinden biri çok önemli ve gizli bir bilgi paylaşıyormuş gibi “O kişi sizden değil; DAİŞ’liymiş, yanlışlıkla aranıza koymuşuz” diyerek olayı kapatmak istedi. Yapılan araştırma üzerine, gerçekten de DAİŞ’li olduğu ortaya çıkan kadının suikast ya da ajanlık için odaya gönderildiği anlaşılsa da, kurum yetkilileri, “Birinize bir şey olsaydı, hesabını biz vermek zorunda kalırdık” diye, yapılan provokasyonu bir nevi üstlenmiş oldular.
* * *
Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Sultan Işıklı, hastane ya da mahkemeye giderken, kendilerini kadın askerlerin aramasını reddedip, oturma eylemi yaptı. Bunun üzerine bir süre hastane ve mahkemeye gidemeyen kadın mahpuslardan Gülay Efendioğlu ve Sevcan Göktaş, kapıaltı denilen yerde iki gün boyunca bekletildi. İlaçları ve su verilmeyen kadın mahpuslar hücrelerine de geri getirilmediler; ancak kendilerinden istenen sözleri söylemediler ve böylece kadın asker araması kaldırılmak zorunda kalındı. Sultan Işıklı, ayrıca “Gerekirse öleceğiz ama TTE giymeyeceğiz” diyor.

Cezaevlerinde büyük bedeller ödenerek elde edilen yaşam koşulları, 15 Temmuz sonrasında birer birer alınmaya çalışılıyor. Açık üniversitede okuyanlar devam edemiyor. Kitap ve dergilerin içeriye girmesinde sıkıntı var. Yaşam alanlarını gören kameralara yönelik hareketler cezalandırılıyor. Muayene olanaklarına erişimde kısıtlama var. Berberlerdeki makaslar toplatıldı ve tek tip traş dayatılıyor. Hücrelerde bulunan idareye ait TV sehpaları alındı. Sifonlar söküldü. Kantinde metal kaşık artık satılmıyor. Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde son üç ay içinde sayısız defa iletişim, ziyaret yasağı, hücre hapsi alan kişilerin isimleri şöyle: Selçuk Çelik, Erdi Sidal, Mustafa Kocatürk, Sinan Akbayır, Resul Kocatürk, Kemal Tufan, Murat Karayel, Süleyman Yılmaz Bulduruç, Cihat Özdemir, Zeynel Karabulut, Mert Yazar, Cihat Özdemir…

Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hayati Kaytan, tedavi amaçlı olarak Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Galiba bugünlerde Numune Hastanesi’nde. Anlaşıldığı kadarıyla Ankara’daki hastanelerde kendisine “tek başına kalabilir” raporu alınmaya çalışılıyor; aksine raporları olduğu halde. Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki kadın mahpuslar, Tarsus Cezaevi’ndeki kimi arkadaşlarını merak ediyorlar.

Ayda bir yapılması gereken açık görüş, iki ayda bir yapılmış ve sadece yarım saat sürmüş ve “açık görüşe gelen diğer ailelere selam verildi” diye, odada bulunan 19 kişiye soruşturma açılmış. Yine havalandırmada türkü söylendi diye, 1.5 ay görüş cezası verilmiş. Revire iki aydır çıkılamıyor ve hastaneye gitmek isteyenler, askerlerin onur kırıcı dayatmasına karşı çıktıkları için hastaneye gidemiyor. Bunlar nerede mi oluyor; Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde.
Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan yaklaşık 120 kişi Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride, Afrin’e yönelik işgal girişimine ve tek tip elbise dayatmasına karşı üç günlük açlık grevi yaptı ve bunun için kendilerine soruşturma açıldı. Bu arada, Hatay T Tipi Cezaevi’nde bulunan Gazi Muratoğlu, Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Bu cezaevinde bulunan Fethullah Hazar, dayıoğluna gönderdiği mektuplara cevap alamıyor.

Antalya L Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Salih Filiz hakkında verilen diyet raporu uygulanmıyor. Yüzde 10 kadar kilo kaybı var. Rapora yazılan mamanın sadece yarısı veriliyor. Revir tarafından hastaneye sevk edildi; ancak yedi ay kadar olmasına rağmen götürülmedi.

Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Bişar Bilen’in bu hafta içinde göndermiş olduğu üç mektubu da aldım. Tarsus’taki gazete bayiinin iflas ettiği herhalde doğru değil. Kaldı ki, Tarsus ve esasen burada bulunan cezaevlerinde okunan gazeteleri satmak için kim bilir kaç esnaf sıraya girer?
Ş. Hakan Kızıl için bir kitap çalışması yapılıyor. Bilgi ve anılarınızı gönderebileceğiniz adres şöyle: Mehmet Yayan / T Tipi Cezaevi / C-8 / Ödemiş – İZMİR

İstanbul – Kartal H Tipi Cezaevi idaresi, kendisini mahkemelerin yerine koyarak, gazetemizi bir süredir okurlarımıza vermiyormuş. Gazetemiz her gün bayilerde satılıyor ve hakkında doğru dürüst açılan soruşturma ya da dava yok. Bu yüzden, bu kararları alanlar, bir süre sonra sorumlu hale düşeceklerini biliyorlardır diye umuyoruz.

Her ikisi de sosyal medya paylaşımlarından içeride olan Bakır kardeşlerden birisi Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde, diğeri ise Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde. Görüş günleri ayrı ve aile, her iki kardeşi ayrı ayrı günlerde ve saatlerde ziyaret edebiliyor. Kardeşlerin aynı cezaevinde ve hatta aynı odada olması talebinin karşılanması çok mu zor acaba?
Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan arkadaşımız Nizam Karaağar’ın acısını paylaşıyor ve ailesine sabırlar diliyoruz!

DÜZELTME: Mehmet Salih Filiz’in adresini 18 Şubat 2018 tarihli köşemde yanlış yazmışım. Doğrusu Antalya L Tipi Cezaevi’dir. Bu arada, kendisi 15 civarında arkadaşından mektup bekliyor. Kendisi onlara mektup yazmış ama cevap alamamış.

NEWROZ kutlamalarınız gelmeye başladı. Gelenler ve gelecek olanlar için teşekkürlerimizi sunuyoruz!

MEKTUBU GELENLER:

Sultan Işıklı – Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Zeynep Han Bingöl – Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
M. Salih Filiz – Antalya L Tipi Cezaevi
Nizam Karaağar – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
İdris Başaran – Bursa H Tipi Cezaevi
Halis Tekin – Diyarbakır D Tipi Cezaevi
M. Nesih Sarıkaya – Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Metin Aydemir – Kartal H Tipi Cezaevi
Mustafa Kocatürk – Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Mahmut Bakır – Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Yayan – Ödemiş T Tipi Cezaevi
Kasım Karataş – Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi
Cemo Tüysüz – Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi
Nevzat Çapkın – Ş.Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi
Bişar Bilen – Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi
Fethullah Hazar – Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi
Turgay Ural – Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi
Hasan Şahingöz – Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

 

Kaynak: Özgürlükçü Demokrasi

Görsel: Ümran Düşünsel