İÇERİDEN: Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi

Tarsus Cezaevi'nden 28 kadın mahpus, 1 Ağustos 2018 günü, Kayseri-Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi'ne sürgün edildi. Bunlardan 18'i yan yana iki koğuşa konulurken, diğer 10 kadın mahpusun cezaevinin neresinde olduğu bilinmiyor ve onlardan hiç haber alınamıyor.

 

Tarsus'ta iken kullanmakta oldukları radyo, kitap, elbise, saat, cam sürahi, çatal, rende gibi eşyaları, burada yasak denilerek depoya alınmış. Kayseri soğuk olduğu için üşüyen mahpuslar, depoda bulunan kazak, hırka ve çorap gibi eşyalarını istemişler ama "emanetçi izinde" denilerek söz konusu eşyaları verilmiyormuş.

 

Nazlı Soglin, Yaprak Taşçı, Fatma Oran, Dilara Oran, Merve Aydoğan, Maşallah Erbey, Özgül Yaşa, Canan Coşkun'un bulunduğu koğuşta pek çok şey eksik. Kantinden parasıyla aldıkları çamaşır suyu bile içeriye verilmiyormuş.

* * *

Mehmet Sait Yıldırım, uzun yıllardır müebbet hapis cezası yatıyor. Dahası gönderildiği her hastanede "hücrede kalamaz" raporu veriliyor. Ancak en son sürgün edildiği Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde, "Sana ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış muamelesi yapacağız" denmiş ve aynı soyadlı yeğeniyle görüştürülmemiş! Dahası idare, kendisini bir süre sonra tek başına bir hücreye koyabileceğini söylemiş.

 

Van Yüksek Güvenlikli CİK'te bulunan Taner Korkmaz, Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının 10 Eylül 2018 günü İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayacak olan davasına ilgi göstermemizi istiyor. Sekiz ayrı cezaevine dağıtılmış olan ve İstanbul'a götürülmeden SEGBİS ile duruşmaya katılmaları istenen avukatların durumu kabul etmeyecekleri söyleniyor. Bu durumda duruşma daha başlamadan bitebilir ama okurumuz emin olsun, konu ilgi alanımız içinde.

 

Haftalık Demokratik Ulus gazetemizin yazıişleri müdürü Arafat Dayan'ın İstanbul-Çağlayan Adliyesi'nde 7 Eylül Cuma günü iki ayrı duruşması var. Arafat Dayan, tüm gazeteci kuruluşlarının duruşmalarına ilgisini bekliyor.

* * *

Eyüp Ok, yaklaşık yedi yıldır cezaevinde. Söz konusu yıllarda, F ve T tipi cezaevlerinde kaldı. Şu anda Erzurum-Horasan'daki K2 Tipi Cezaevi'nde bulunuyor. Normalde denetimli serbestlikle dışarıda olması gerekiyor; ancak pişmanlık dilekçesini haklı olarak yazmadığı için, pek çok tutsak gibi içeride tutuluyor.

 

Horasan'da farklı cezaevlerinden getirilen 31 kişi bulunuyor. Cezaevi 27 yıllık bir bina ama her yeri dökülüyor. Yataklar üzerinde durulamayacak kadar pis. Lavabo suyu, boşluktan tuvalete akıyor. Su paslı akıyor. Passız halinde bile kokuyor. Hiçbir sportif faaliyet yok. Gazete ve dergi almada sorun var. Hastane sevkleri çok uzun süre sonrasında olabiliyor. Revire çıkmak, cezaevine ayda bir gelen aile hekimi süresinde mümkün.

 

MEKTUBU GELENLER:

-----------------------------------

Nazlı Soglin - Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi

M. Zeki Deniz - Bolu F Tipi Cezaevi

Eyüp Ok - Horasan K2 Tipi Cezaevi

Arafat Dayan - Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi

Taner Korkmaz - Van Yüksek Güvenlikli CİK