İçeriden: Cezaevlerinde hasta olmayın sakın!

Pazartesi, 29 Ekim, 2018

Adı Nazlı Soglin. 1989 doğumlu. Dört ayrı dosyadan almış olduğu toplam 23 yıl hapis cezası ile hükümlü bulunmakta. Yaklaşık 10 yıldır cezaevinde. Bu süre içerisinde birçok hastalığa da yakalandı. İHD'ye gönderdiği mektupta özetle şöyle diyor:

 

"Biz tutuklulara özelde de siyasi tutsaklara karşı hiç insani olmayan muamele ve yaklaşımlara maruz kalıyoruz doktorlarca. Resmen insan yerine koyulmuyoruz. Yıllardır o kadar monoton ve bizi hastalığımıza dönük hiçbir bilgi vermeyen doktorlara alıştırdılar ki, hafiften yüzümüze gülümseyen bir doktoru gördüğümüzde dünyalar bizim oluyormuşuz gibi bir hissiyata giriyoruz. Bunların hepsi çok ağır bir psikolojik travmadır.

 

On yıllık süre zarfından midemde ülser, beynimde iki damarın tıkalı ve lekelerin oluşmuş olması, kalp kapakçığımda kalınlaşma, eklem hastalığı, yumurtalıklarımda kist, nefes darlığı gibi birçok rahatsızlıklarım mevcuttur. Özellikle beyin sorunum, mide sorunum ve yumurtalıklarımdaki kist beni çok zorlamaktadır. Sürekli başımın ağrıması, mide ağrısı ve kistten kaynaklı her gün çektiğim ağrı ve sancılar beni alabildiğince zorlamaktadır. Cezaevinde sağlıklı bir tedavi olanağım da yok.

 

Beni zorlayan özelde üç hastalığım için size kendi MR raporunu da bu mektupla birlikte yolluyorum. Sizden talebim hem hasta tutsaklar listesine dahil etmenizi (olabilecek bir yasal düzenleme sonucu etkilenebileyim diye) hem de rahatsızlıklarım nedeniyle cezamın ertelenmesi talebinde bulunmanızdır. Zira heyet vb gibi işlemler hepsi boş ve formalite icabı doldurulan raporlardır. Zaten sonucu hep olumsuzluklarla karara bağlanıyor."

* * *

DİHA Diyadin muhabiri olan Abdulhalik Kaya, 20 Ocak 2017 günü tutuklandı. 11 Mayıs 2017’de tahliye olmuştu. Hakkında verilen 4 yıl 2 aylık hapis cezası onaylanınca, 24 Aralık 2017 günü tutuklandı. Ağrı Kapalı Cezaevi’nde bulunuyordu.12 Şubat 2018 günü Rize-Kalkandere L Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Haberlerinde Abdullah Kaya ismini kullanan arkadaşımız zaten ceza aldığı Ağrı Dağı Festivali haberleri nedeniyle açılan ikinci davada da yargılanmaya devam ediyor. Önce 24 Eylül 2018'te denilen duruşması, 11 Ekim 2018 gününe ertelendi; sonra da SEGBİS ile katıldığı bu duruşma sonrası, davası 7 Şubat 2019 gününe ertelenmiş bulunuyor.

 

Trabzon E Tipi Cezaevi'ndeki devrimci ve yurtsever mahpusların sayısı bir zamanlar 80'e dayanmıştı. Tahliye ve sürgünlerle bu sayı, bugünlerde 28'e kadar düşmüş durumda. Söz konusu kişiler ise, 7 ayrı odada tutuluyor ve birbiriyle görüşmeleri mümkün olduğunca önleniyor.

 

Ünlü çizerlerimizden Mahmut Ulusan, 22 yıldır cezaevinde bulunuyor. Üç yıl önce annesini, iki ay önce ağabeyini ve geçen ay da babasını yitirdi. Böylesine büyük bir acı yaşamakta olan Mahmut Ulusan'a en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz!

 

KİTAP: Halen Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan Sami Özbil, bana son kitabı "Elim Sende"yi göndermiş. Ceylan Yayınları'ndan çıkan bu romanı, en kısa zamanda okuyacağım. Daha önce 10 kitabı yayınlanmış bulunan ve adeta 'Kitap Fabrikası' olarak çalışmakta olan Sami Özbil'i kutluyoruz!

* * *

İzmir-Kırıklar F Tipi, Karabük T Tipi Cezaevi'nden sonra Tekirdağ F Tipi, Kandıra F Tipi ve Trabzon E Tipi cezaevleri de gazetemizi bayiden almaya başladı. Gazetemiz Sabah grubu gazeteleri ile Birgün gazetesinin bulunduğu bayilerde satılmakta. Bayilerden gazetemizi alan cezaevleri bana yazarsa, henüz alamayanlar için yardımcı olacağız. Dahası bana yazmak için herhangi bir vesile aramanıza gerek yok. En azından nerede olduğunuzu hatırlamamda yarar var.

 

ANONS1: En son olarak Kayseri-Bünyan 1 nolu T Tipi Cezaevi'nde bulunan Mahmut Yamalak, neredeye sevk edildiğini bana bildirebilir mi?

ANONS2: Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan Hasan Sulucan, uzun süredir haber alamadığı arkadaşlarından mektup bekliyor.

 

MEKTUBU GELENLER:

---------------------------------

Nazlı Soglin - Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi

M. Zeki Deniz - Bolu F Tipi Cezaevi

Abdülhalik Kaya - Kalkandere L Tipi Cezaevi

Sami Özbil - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi

Ahmet Adlı - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi

Barış İnan - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi

Mahmut Ulusan - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi

Hasan Sulucan - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Hasan Şahingöz - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Nihat Bertan - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Fikri Toğluk - Trabzon E Tipi Cezaevi

 

* * *

İLETİŞİM ADRESİ:

Hüseyin Aykol

Posta Kutusu: 253

Yenişehir - ANKARA

e-mail: [email protected]

İlişkili İçerik