İÇERİDEN: Çıplak arama ve darp var, rapor yok!

Kayseri-Bünyan 2 nolu T Tipi Cezaevi'nde bulunan Mehdi Boz, 27 Nisan 2018 günü, Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK'e sürgün edildi. Cezaevine girişte çıplak aramayı kabul etmediği için darp edildi ve kaburgalarında ezilme meydana geldi. Günler sonra çıkarıldığı Elazığ Hastanesi Cerrahi Polikliniği'nde röntgen çekildi ve kaburgalarında ezilme olduğu söylendi.

 
Bunun üzerine, Mehdi Boz, doktordan bu konuda rapor yazmasını istedi; ancak doktorun talebiyle odadan çıkarıya çıkartıldı ve cezaevine rapor alamadan dönmek zorunda kaldı. 1 Mayıs'ı kutladığı ve çıplak aramaya karşı çıktığı için Mehdi Boz'a 20 gün hücre cezası verilmiş bulunuyor. Tek kişilik hücrede tek başına kalmakta olan okurumuzun üç kişinin kaldığı bir hücreye geçme talebi karşılanmadığı gibi, 1 ay ziyaret yasağı ardından telefon, berber ve spor gibi hakları kullandırılmıyor. Bu arada, tüm eşyaları ve kitapları Bünyan'da kalmış ve ne zaman buraya getirilip, kendisine verileceği ise bilinmiyor. Dahası sağlığı da iyi değil.
 
Özgür Gündem gazetesinde Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yapan ve yazıları yayınlanan kişiler hakkındaki davalarda ceza verilmeye devam ediliyor. Tuğrul Eryılmaz ile cezaevinden gazeteye yazı gönderen Zeki Kayar ve Levent Döndü hakkında İstanbul 22 Ağır Ceza Mahkemesi'nce 20 Ekim 2017 günü verilen cezalar onandı. Tuğrul Eryılmaz'a verilen 10 ay hapis cezası, 6 bin lira adli para cezasına çevrilirken; Zeki Kayar ve Levent Döndü'ye verilen 1 yıl 6'şar hapis cezasında ise herhangi bir indirime gidilmemişti. Zeki Kayar, hakkında verilen cezanın bozulması için 28 Mayıs 2018 günü Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu.  
 
Kötü ünlü Pozantı Cezaevi mağdurlarından Mehmet Salih Filiz, hakkında birçok dava bulunuyor. Babası vefat eden ve ailesinden birçok kişi cezaevinde olan M. Salih Filiz'in davalarına gönüllü olarak bakacak avukat arayışımız sürüyor. İnsan hakları kuruluşları başta olmak üzere vicdan sahibi kurum ve kuruluşlardan yardım bekleniyor. 
 
Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi'nde bulunan Orhan Çaçan hakkında verilen disiplin cezası, yapılan itiraz üzerine mahkemede kaldırıldı. İdare böylesi davaların sonuçlarına itiraz edip, konuyu ağır ceza mahkemelerine götürüp, yeniden onay almaya çalışıyor ama umarım idare böyle bir yönelimde ısrar etmez. 
 
MEKTUBU GELENLER:
--------------------------------
M. Salih Filiz - Antalya L Tipi Cezaevi
Zeki Kayar - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Mehdi Boz - Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
Orhan Çaçan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi