İÇERİDEN : Hasta mahpusların tedavi sorunları sürüyor

Şu anda Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi'nde bulunan Cemil İvrendi, 24 yıldır hapis. Şimdiye kadar Konya E Tipi, Ordu E Tipi, Adana E Tipi, Siirt E Tipi, Diyarbakır E Tipi, Ceyhan M Tipi, Adana F Tipi, Muş E Tipi, Van F Tipi, Erzurum H Tipi, Ordu E Tipi, Silifke M Tipi, Eskişehir H Tipi, Tarsus 3 nolu T Tipi ve en son olarak Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi olmak üzere toplamda 15 ayrı cezaevinde kaldı. Devletin her nedense, mahpusları evlerinin bulundukları yerden uzaktaki cezaevlerine göndermek gibi yaklaşımı var. Amaçlanan ceza verilen kişileri herhalde daha da mağdur etmek olmalı.

 

Cemil İvrendi de, binlerce başka mahpus gibi cezaevinden cezaevine sevk ya da daha doğru deyişle sürgün edildi. Ancak onun böylesi bir yaptırıma maruz bırakılmasının bir başka nedeni bulunuyor: Onun dört kronik hastalığı bulunuyor: Kalp, Yüksek Tansiyon, Yüksek Kolestrol, Anal Fistül... Cezaevi idareleri, hasta mahpuslarla uğraşmak, onun tedavisi için bir şeyler yapma zahmetinden kurtulmak için, onları başka cezaevine sürgün ediyorlar. Sonra gittiği yerin idaresi de, bir süre sonra başka bir cezaevine sürgün ediyor ve bu süreç böylece sürüp gidiyor. Oysa cezaevi idaresi kendisine 'emanet' edilen mahpusun sağlığını korumakla mükelleftir.

 

Bolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan Yıldırım Demir'in hastalıkları daha da ağırlaşarak devam ediyor. Bazı hastalıklarının tedavi olanağı yokmuş. Şu an sağ gözü yüzde 95 görmüyor. Sol gözü ise yavaş yavaş ilerlemekte. Daha önce göz için doktor ona "Nutrof Total" isimli bir vitamin ilacı yazmıştı. Bu ilacı cezaevi idaresi karşılamadığı için uzun süre kendi imkanlarıyla alıp kullandı; ancak şu anda maddi imkânı olmadığı için söz konusu ilacı kullanamıyor. Çeşitli kurumlara ve bakanlığa başvurdu ama sonuç alamadı. Şimdiye kadar göz için beş kez ameliyat oldu. Sağ gözün körlüğü çabuk ilerledi; sol göz ise daha yavaş ilerliyor. İki yıl önce bir göz doktoru ona (sol göz için) "Bu göz seni 10 yıl daha idare eder" demiş. Bir başka doktor ise "Kendini yavaş yavaş körlüğe hazırla" demiş. Yıldırım Demir'in prostat, mide, reflü, gastrit ve les gevşekliği, menüsküs, hemoroit gibi başka hastalıkları da var ve bunlardan birçok defa ameliyat olmuş.

 

MEKTUBU GELENLER:

--------------------------------

Yıldırım Demir - Bolu F Tipi Cezaevi

M. Salih Filiz - Antalya L Tipi Cezaevi

Resul Kocatürk - Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Cemil İvrendi - Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi

Mehmet Çellik - Yozgat E Tipi Cezaevi