İçeriden: Hastane sevki yerine başka cezaevine sürgün

Cumartesi, 4 Ağustos, 2018

Daha önce Bolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan ve hastaneye sevk öncesi bir günde Akhisar T Tipi Cezaevi'ne sürgün edilen Hüseyin Sarı'nın İHD'ye gönderdiği mektubunun bir bölümü şöyle:

"Ankara Numune Hastanesi'nde sağlık kuruluna girmem gerekiyordu. Uzun süre idare beni göndermemek için her türden hukuksuzluğu yaptı. Dosyamdaki sevk raporunu dahi imha ettiler. Aylarca uğraştıktan sonra sevkim yapıldı. Tetkikler için 30 Ocak 2018 tarihinde Ankara’ya gitmem gerekiyordu. Ancak bir gün önceden yani 29 Ocak 2018 tarihinde beni Akhisar T Tipi cezaevine sürgün ettiler. Sağlık dosyamda bulunan antidepresan ilaç tedavisi raporum Bolu Cezaevi idaresince çıkartılmıştı.

 

Akhisar'da rapor alana kadar yaklaşık bir ay ilaç kullanmadım. İlaçlar aniden kesildiği için haftalarca kriz geçirdim ve kustum. Bir hastaya yapılamayacak olanın en korkuncunu yaptılar. Ankara Numune Hastanesi'nde sağlık kuruluna girmek için Adalet Bakanlığına aylarca dilekçe yazmam rağmen cevap bile verilmedi. En son bulunduğum ilçede sağlık kuruluna gönderildim. 2014’den beri kapatılmayan dosyayı kapattılar. Rapora ise sadece depresyon rahatsızlığı işlenmiş. Diğer hastalıkların hiçbiri işlenmemiş. Uzman hekimlerce verilen raporlar olmasına rağmen rapor verilen rahatsızlıklara ilişkin ilaç tedavim de halen devam ediyor. Hasta değilsem ilaç tedavim neden uygulanıyor. İlaç tedavisi uygulanıyorsa hastalıklar neden rapora işlenmiyor."

* * *

Mehmet Bayram, Sakarya İHD üyesiydi. Dahası HDP İl Başkanı iken, sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla referandum öncesinde gözaltına alınıp, tutuklandı. Oysa yazdıkları çok öncesinde kaleme alınmış şeylerdi. Söz konusu 2015 tarihli yazılar yüzünden kendisine 3 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti. Bu ceza, ne yazık ki İstinaf Mahkemesi tarafından da onaylandı. Şeker, kalp, böbrek yetmezliği, olan Mehmet Bayram'ın kanserden tiroidi alınmıştı. Halen Akhisar T Tipi Cezaevi'nde bulunan Mehmet Bayram'ın tedavisi konusunda cezaevi yönetiminin hassas davranacağını umuyoruz.

 

Tam dokuz yıldır içeride olan ve 6.5 yıl daha içeride kalması gereken gazeteci arkadaşlarımızdan Cengiz Doğan'ın Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi'nde kalmakta olan kardeşine ( O da 15 yıl hapis cezası almış) kronik hassas bağırsak sendromu teşhisi konmuş; ancak cezaevi idaresi onun için özel diyet yemekleri vermeyi reddediyormuş.

 

Şırnak T Tipi Cezaevi'nde bulunan Bahattin Alkış, yayınlanması umuduyla bana bir yazı göndermiş. Yeni Yaşam gazetemizde cezaevinden gelen yazıları henüz yayınlayamıyoruz ama belki yayınlarlar diye yazısını bir başka gazeteye gönderdim. Kendisine teşekkür ediyorum.

 

Bana ulaşan birçok mektupta, Yeni Yaşam gazetemizde bir an önce "İçeriden" köşemizin açılması talebi var. Bunları elbette değerlendiriyoruz. Öncelikli hedefimiz gazetemizi bayilerde satabilmek. Onu başarabilirsek, içeriden köşemizi açmak kolay. (Şu anda dinlediğiniz ya da okuduğunuz köşe, maalesef henüz Yeni Yaşam'a transfer olamadı!)

 

Geçen ay babasını kaybeden Orhan Çaçan, birçok arkadaş ve akrabasından taziye mesajı gönderilmiş. Orhan Çaçan, herkese ayrı ayrı teşekkür ediyor.

 

Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi'ne gönderdiğim Sabri Acar'a göndermiş olduğum kart geri geldi. Nereye sevk edildiğini bana haber verebilir mi?

 

MEKTUBU GELENLER:

-----------------------------------

Türkan İpek - Gebze M Tipi Cezaevi

Hüseyin Sarı - Akhisar T Tipi Cezaevi

Mehmet Bayram - Akhisar T Tipi Cezaevi

M. Zeki Deniz - Bolu F Tipi Cezaevi

Cengiz Doğan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

Orhan Çaçan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

Bahattin Alkış - Şırnak T Tipi Cezaevi

Kamuran Sunbat - Van F Tipi Cezaevi

Mustafa Andiç - Van F Tipi Cezaevi