İÇERİDEN: Hoş bulduk!.. Hoş bulduk!.. Hoş bulduk!..

Pazar, 7 Ekim, 2018

Bu köşeyi neredeyse 15 yıldır hazırlıyorum. Bu süre içinde haftalıkları da sayarsak, 30'a yakın gazetede çalışmak zorunda kaldım. Ancak bu köşeyi bir şekilde çalıştığım tüm günlük gazetelere taşıdım.

 

Bu köşenin amacı -bilenler biliyor ama bilmeyenlere anlatalım- içerideki insanların sorunlarını kamuoyuna taşımaktır. Bunların başında elbette hasta mahpusların tedavi sorunu gelmekte. Dahası yasaları, tüzük ve yönetmelikleri bile aşan hak ihlallerini kamuoyuna sunmak istiyoruz. Böylece bu durumları başta Adalet Bakanlığı olmak üzere ülkedeki ve dünyadaki kimi kuruluşlarla konuşmak için raporlar hazırlayan insan hakları kuruluşlarına referans oluyoruz.

 

Yeniden mektuplarınızı, faks metinlerinizi bekliyorum. Bu gazetede de, sizlerin sesi olmak, benim için onur olacaktır. Böylece, buradan bile duyabildiğim "hoş geldin!" nidalarına "hoş bulduk!" diyorum. Bu kez arayı biraz açtık; kusuruma bakmayın!

* * *

Bu hafta, Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nin İHD'ye ilettiği son dört aylık hak ihlalleri raporunun bir bölümünü vereceğim:

Havalandırmada bulunan kamerayı kapattığı gerekçesiyle verilen disiplin cezaları, İnfaz Hakimliği tarafından iptal edilmesi sonrasında savcının Ağır Ceza Mahkemesi'ne yaptığı itiraz sonucunda İnfaz Hakimliği kararına rağmen ACM tutsakların savunma yapmasına gerek duymadan İnfaz Hakimliği kararını kaldırıp disiplin cezalarını onaylamıştır.

 

Buna göre Erdi Sidal'a verilen 1 ay iletişim, 1 ay ziyaret, 1 ay ziyaret cezaları onaylanmış ve infaz edilmiştir. Selçuk Çelik'e verilen iki ayrı bir günlük hücre cezaları onaylanmış ve infaz edilmiştir. Selçuk Çelik'e 31.07.2018 tarihinde diş tedavisi için Ağız ve Dış Sağlığı Hastanesine sevki sırasında ring aracında bulunan kamerayı kapattığı için Disiplin Kurulu kararıyla iki gün hücre cezası verilmiştir.

 

Sadık Sabancılar'a verilen iki ayrı bir günlük hücre cezaları onaylanmış ve infaz edilmiştir. Murat Karayel'e aynı şekilde verilen ziyaret cezası onaylanmış ve 27.08.218 tarihinden itibaren infazına başlanmıştır. Cihat Özdemir'e hastane sevki sırasında ring aracının kapısına vurduğu ve slogan attığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılmış; Cihat Özdemir savunmasında kendisinin kapıya vurmadığını, slogan atmadığını beyan etmesine rağmen, disiplin kurulu tarafından 1 ay ziyaretten men cezası verilmiştir.

 

Zeynel Karabulut'un 15.08.2018 tarihinde yapılan hastane sevkinde aynı ring aracına siyasi tutsaklara karşı saldırgan tutum içinde olduğu bilinen ve bu saldırganlığını gün boyunca sinkaflı küfürlerle sürdüren faşist bir adli mahkûm da bindirilmiştir. Küfür ve hakaretlerine kapıyı tekmeleyerek tepki verdikleri için araçta bulunan siyasi mahpuslara "üç ay bazı etkinliklerden men" edilmesi istemiyle soruşturma açılmış ve ayrıca ring aracında bulunan kamerayı kapatmaktan dolayı "üç gün hücre cezası" için disiplin kurulu soruşturma açmıştır.

 

Zeynel Karabulut'a Afrin'e yönelik 'Zeytin Dalı' operasyonuna dair yazmış olduğu faksta işgal nitelemesi ve örgüt propagandası yaptığı için 11 gün hücre cezası verilmiştir. Bu ceza Kırıkkale Ağır Ceza Mahkemesi tarafından onaylanmıştır. Hücre cezasının infazına Zeynel Karabulut'un sağlık sorunları el vermediği için 22 gün süreyle ziyaret yasağına çevrilmiştir.

 

Cihat Özdemir'e açık görüşte getirilen tişört mavi renkli olduğu gerekçesiyle; Erdi Sidal'e koli ile gelen 1 adet tişört lacivert renkli olduğu gerekçesiyle; Resul Kocatürk'e ziyaretçisi tarafından getirilen iki adet tişört üzerinde baskı desen ve yazı olduğu gerekçesiyle verilmemiştir.

* * *

"Yeni Yaşam" gazetemizi Turkuvaz dağıtımın bayilerinden istemeniz gerekiyor. Sabah grubunun gazeteleriyle birlikte Birgün'ün satıldığı tüm bayilerde bizim gazetemiz de bulunuyor.

 

Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nde olması gereken oldu ve dışarıdan kitap alımı ve açık görüş rutininde OHAL öncesi koşullara dönüldü. Bu yüzden, içeride olan akraba ve arkadaşlarınıza dışarıdan kitap gönderebilirsiniz.

 

ANONS: Füsun Erdoğan, adı SESİMİZ olan kadınlara yönelik bir programa, 15 Ekim 2018'den itibaren, MedyaHaber TV'de başlayacak. Bu programda içerideki kadınlardan gelecek mektuplara da yer verecek. Mektuplarda içerideki sorunlar olabileceği gibi makale ve anılar da olabilir. Bu mektupları, ben anında kendisine ileteceğim.

 

MEKTUBU GELENLER:

--------------------------------

A.Latif Karaaslanlı - Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Resul Kocatürk - Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Sadık Sabancılar - Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Cihan Özyıldız - Menemen T Tipi Cezaevi

Osman Çetinkaya - Ş.Urfa 1 nolu T Tipi Cezaevi

 

kutu... kutu... kutu...

 

Hüseyin Aykol

Posta Kutusu: 253

Yenişehir - ANKARA

e-mail: [email protected]

İlişkili İçerik