İçeriden Mektuplar

Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK’te birçok kişi tek kişilik odalarda tutuluyor. Bunlar arasında ağır hasta mahpuslardan Yaşar Kırmızı da var. Ancak durumu en ağır kişi herhalde Gürbüz Topçu olmalı. Çatışmada yaralanmış. Sol gözü hiç görmüyor. Sağ gözü de az görüyor. Yine sol kolu ve ayağı da çalışmıyor. Başka yaşamsal organlarında da yaralanma var. Tek başına yaşamını sürdüremeyecek durumda ama ne çok kişinin olduğu bir odaya veriliyor ne de yanına refakatçi olabilecek biri veriliyor. İdarenin bu tutumunu anlamak mümkün değil.
Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’ndeki mahpuslar, büyük uğraşlar sonu gidebildikleri hastanede kelepçeleri çözülmediği için tedavileri yapılamadan geri dönmek zorunda kalıyorlar. Diş tedavisi için giden bir okurumuz, “Röntgen filmi çekimi için saçımdaki tokalar bile çıkartılırken, kelepçeler benim sorumluluğumda değil, denilerek doktor ile gardiyanlar arasında top birbirlerine atılıyor” diyor.

Bafra T Tipi Cezaevi’nde kalan mahpuslar, 22-24 Ekim 2017 günleri, Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için üç gün açlık grevi yaptılar. Bunu belirten mektupları dahil, birçok mektuplarına ‘sakıncalı’ denilerek el konuluyor. Nitekim bana gönderilen mektuplardan birinde, mektubun kendisi yok ama bu konuda cezaevi idaresince verilen yasak kararı var. Burada birçok haktan yararlandırılmayan mahpuslardan yeni tutuklananlar adli tutukluların odalarına veriliyor.

Tünel bulundu denilerek siyasi mahpusların tümünün başka cezaevlerine dağıtıldığı Muş E Tipi Cezaevi’nden Karabük T Tip Cezaevi’ne götürülenlerin isimleri şöyle: Mustafa Karakaya, Orhan Dabaklı, Çetin Çelikel, Behçet Özdemir, Zafer Bingöl. Dahası oradan sürgün edilmeden önce yapılan aramalarda -hepsi yasal- birkaç kitap bahane edilerek, 20 gün hücre cezası verilmiş. Giresun E Tipi Cezaevi’nde bulunan Erhan Elbir de Karabük T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş.

Muş E Tipi Cezaevi’nden Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilenlerin listesi ise şöyle: Erhan Şenyuva, M. Fuat Erol, M. Şirin Arslan, Harun Şimşek, Abdurrahman İnanç, Nimet Robin Erdenci, Nihat Bingöl. Bu mahpusların (aralarında fotograflarının da bulunduğu) Muş’ta kalan eşyalarının çoğu gönderilmemiş. Yine Muş’tan Ödemiş T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilenlerin isimleri şöyle: Mesut Akbay, Haşim Aslan, Yadigar Akman.
Muş’tan Kilis E Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen İsmet Yalçın, 75 yaşında. İlaçlarını bile alamadan havasız bir ringte sürgün edilmiş. İki kez kalp ameliyatı olmuş. İki kez gönderildiği Adli Tıp’ta kendisine maalesef “cezaevinde kalabilir” raporu verilmiş.

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan Raşit Dörtyol, vefat eden annesinin cenazesine katılmak istedi. Ancak dilekçesi hakkında herhangi bir işlem yapılmadı ve böylece izin verilmedi. Bu cezaevinde havalar iyice soğumuş olmasına rağmen kaloriferler yakılmıyor. Hastaneye sevkler ya yapılmıyor ve gidebilenlere ise, kelepçe açmama uygulaması yapıldığından tedavi olunamıyor.
Hakan Tunç, 25 Mayıs 2017 günü Van F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Burada hiç PKK davasından kimsenin olmadığı iddiasıyla sohbet gibi hiçbir sosyal haktan yararlandırılmayan, başka cezaevine sevk isteği kabul edilmeyen ve Öcalan’a uygulanan tecridi protesto eden Hakan Tunç, 21 Ekim 2017 gününden itibaren süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladı.

Giresun E Tipi Cezaevi’nde bulunan 6 kişi Patnos T Tipi Cezaevi’ne, 3 kişi Bandırma T Tipi Cezaevi’ne ve Erdal Uçak, Levent Cin, Erhan Elbir başka cezaevlerine sürgün edildiler. Bu cezaevinde bulunan İzzettin Sevilgen, kimi ailelere başsağlığı mesajı göndermiş ama onların aldıklarına dair bilgisi yok.
Bir buçuk ay kadar önce Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan Fikret Kara, Mehmet Ali Aslan, Gökhan Atay, Musa Karataş, Kemal Toka, Kandıra 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmişlerdi. Şimdi de 27 Ekim 2017 günü Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Eşyalarını henüz alamayan okurlarımız, temel ihtiyaçlarını da henüz karşılayamamışlar.

Giresun E Tipi Cezaevi’nde, uyduruk vesilelerle disiplin cezaları veriliyor. Son dönemde ceza verilen kişilerin isimleri şöyle: Salih Altınışık, Hüseyin Araslan, Şemsettin Özgam, Cemil Mert, Süleyman Erkan, Azad Karabulut, Ercan İşçan, Vedat Bozkurt, Cafer Akdoğan, Hamdin Çiçek, Murat Beklen, Lokman Daneri, Hamza Çiçen, Asım Demir, Fikret Güzelaydın, Mehmet Ataş, Nimet Değiş, Murat Bayram, Kasım Sanlığ, Hakkı Turgay, Kerem Ayas, Musa Bakan, Kazım Coşkun, Murat Dokgöz, Necip Ermiş…

Çanakkale E Tipi Cezaevi’nde bulunan 30 mahpus, Öcalan’ın koşullarını protesto etmek için açlık grevi yapmış. Bunun üzerine 15 kişi, üç ayrı cezaevine sürgün edilmiş. Sürgün edilenlerden Yunus Sevimli, Balıkesir-Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde olduğunu bildiriyor.

Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Sait Dayan’ın İmralı’daki tecridi kaldırılmasını isteyen dilekçelerinden ikisine Cumhurbaşkanı ve Bahçeli’ye hakaret ettiği iddiasıyla soruşturma açılmış.
Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Çeçan Topçu, Abdurrahman Yıldırım ve Nimet Yılmaz, yıldızlaşan Agit Bilir ve Yusuf Balikan hakkında kitap çalışması başlatmışlar. Onları tanıyan kişilerden katkı bekliyorlar.
Ş. Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Zülfikar Gençer, hangi cezaevinde olduğunu bilmediği yakınlarından mektup bekliyor.

Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Mikail Çağırıcı, annesi vefat eden A.Selam Balcı’ya başsağlığı dileklerini iletiyor.

MEKTUBU GELENLER:

Vîyan Hevjîn Morkuzu – Şakran Kadın Cezaevi
Hakan Gökcan – Antalya E Tipi Cezaevi
Murat Yakar – Bafra T Tipi Cezaevi
Ayhan Kavak – Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
C. Cenap Aracı – Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Yusuf Birkan – Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
M. Sait Dayan – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Yunus Sevimli – Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Özkan Kart – Bünyan 2 nolu T Tipi Cezaevi
Engül Tuncay – Elazığ 1 nolu Yüksek Güvenlikli CİK
İzzettin Sevilgen – Giresun E Tipi Cezaevi
Mustafa Karakaya – Karabük T Tipi Cezaevi
Raşit Dörtyol – Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Mir İş – Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Şafii Kayıhan – Ordu E Tipi Cezaevi
Mesut Akbay – Ödemiş T Tipi Cezaevi
Fikret Kara – Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Çecan Topçu – Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Mikail Çağırıcı – Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Erhan Şenyuva – Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi
Zülfikar Gençer – Ş. Urfa 2 nolu T Tipi Cezaevi
Hakan Tunç – Van F Tipi Cezaevi

 

Kaynak: Özgürlükçü Demokrasi