İÇERİDEN: Tedavi ediliyor görüntüsüyle eziyet!

Pazar, 15 Temmuz, 2018

Kırıkkale F Tipi Cezaevi'nde bulunan Resul Kocatürk, yirmi yıldan fazla bir süredir içeride olan mahpuslardan. Dokuz ay kadar önce, Kocatürk'ün herhangi bir talebi olmaksızın sağlık sorunlarının tespit edilmesi ve bu temelde sağlık raporu hazırlanması için, Adalet Bakanlığı'nın istemi üzerine bir süreç başlatıldı. Bunun üzerine Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi'nde muayenenin yapılarak sağlık raporu hazırlanması temelinde hastaneye sevk edilmeye başlandı.

 

Böylesi muayene, tetkik ve tahlillerin bir ay gibi süre içerisinde yapılarak ilgili sağlık kuruluna çıkarılması gerekiyordu. Ancak bu süre, sevklerin çok gecikmeli olarak yapılması, tabutluk benzeri bir ring aracıyla götürme dayatması, kimi doktorların kelepçeli muayene yapmaya kalkışması nedeniyle dokuz ay kadar sürdü.

 

Bu süre içinde on civarında ayrı klinikte muayene, tetkik ve tahlil yapıldı ve sağlık dosyası Hastane Sağlık Kurulu'na sunuldu. Burada ise, tüm kliniklerde tekrar muayene, tetkik ve tahlillerin yapılması kararıyla Kırıkkale Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk kararı alındı. Başkaları için komik raporlar hazırlanırken, rapor vermemek için uygulanan taktik gerçekten de ibretlik bir vaka olsa gerek.

 

Resul Kocatürk'ün akciğerinde oluşan bir rahatsızlık nedeniyle bir süredir Ankara Sanatoryum Hastanesi'nde muayene, tetkik ve tahlilleri yapılmakta. Bu temelde, en son 17 Mayıs 2018 günü muayeneye götürüldü. Doktorun muayene sonrası yeniden gelmesi için tarih vermesine rağmen, hastaneye henüz götürülmedi.

* * *

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'nin kimi sorunları şöyle: Tek kişilik hücrelere bölünmüş yeni ring araçlarının insan haysiyeti ile bağdaşmayan araçlar olduğu, ring aracındaki bu hücrelerin çok dar olduğu, ring hücrelerinin her birinde kamera olduğu, ring hücrelerinin klimalı olduğunu ama ayarlarının bozuk olup yazın çok düşük ayarda tutulduğu, hücre çok dar olduğu için klima ile üzerlerin üflenen soğuk havadan korunamadıklarını, bu nedenle boyun ve omuzlarının tutulduğunu; son dönemde yemeklerin miktarının çok azaldığı ve kalitesinin çok kötüleştiği; bu nedenle kantinden aldıkları kuru yiyecekler ile beslenmeye çalıştıklarını, bu durumun da sindirim sistemi bozukluklarına sebep olduğunu belirtiyorlar.

 

Geçen ay babası Manisa'da vefat eden Orhan Çaçan, biraz da bulunduğu Şakran Cezaevi'nin yakınlığı sayesinde babasının taziyesine katılabildi. Üç saat kadar süren bu insani ziyarette, neredeyse 20 yıldır göremediği pek çok akrabasıyla acısını paylaştı. Orhan Çaçan, bu acı dönemde kendisini yalnız bırakmayanlara ve taziye mesajı gönderenlere teşekkür ediyor.

 

MEKTUBU GELENLER:

--------------------------------

Resul Kocatürk - Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Orhan Çaçan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi