İÇERİDEN: Tedaviler çeşitli bahanelerle engelleniyor

Cuma, 1 Haziran, 2018

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunmakta olan Filiz Gencer, 16 Mayıs 2018 günü hastaneye götürülmediği için kapıaltında slogan attı. Bunun üzerine gardiyanlar onun kollarından tutup koridorda sürüklemeye başladılar. Tam dönemeçteki demir kapıya doğru gelirken hızlandılar ve bacağını hızla kapıya çarptırdılar. Çarpmanın şiddetiyle ayakkabısı ayağından fırladı. Allahtan bu darbe ayak kemiğine denk gelmemişti; fakat bacağında geniş bir yaralanmaya neden oldu. Dizinin hemen altındaki bir bölgeye denk gelen darbe dizinde de ciddi bir sarsıntı yarattı. Ancak devrimciler bu zor karşısında hem hukuki olarak hem de politik anlamda direnişleriyle haklarını aramayı sürdürdükleri için Filiz Gencer de, yaşadığı yaralanma için öncelikle revirden darp raporu aldı ve Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. 

 

Böylesi protestolara rağmen, Sincan'daki Ebru Yeşilırmak aylardır tedavi olamıyor. Gönül Papur, Fadik Adıyaman, Semiha Eyilik kontrollerini gidemiyor ve tedavileri yapılmıyor. Yıllara varan iletişim ve ziyaret yasaklarına şimdi de hücre cezaları ekleniyor. Başka cezaevlerinde genelde bir saat olan görüş saati 45 dakikaya indirilmiş durumda. Koşullar uygun olduğu halde sohbet hakkı 5 saatle sınırlandırıldı. Renkleri nedeniyle pekçok kıyafet içeriye verilmiyor. Kantinde renkli hiçbir kalem ve yapıştırıcı satılmıyor. 

* * *

İzmir Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan Nihat Yağız, Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi'ne; Mehmet Yıldırım Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi'ne; Zeki Bulut ise Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi'ne sürgün edildiler. Sürgün edilenlerden Tekirdağ'a götürülenler, Gelibolu feribotunda, kendilerinin güvenliğinden sorumlu kişilerin bilgi vermesiyle, Kayserispor taraftarı olan bir grubun hakaret ve tehditlerine maruz kaldılar. 

 

Bu saldırının felaketle sonuçlanmaması, feribotun limana yaklaşıp, ringin oradan uzaklaşması sayesinde oldu. Nihat Yağız, bana göndermek üzere yazdığı mektubunda tek başına tutulduğunu ve sadece bir saat havalandırmaya çıkabildiğini belirtiyor. İdare bu durumun geçici olduğunu ve gözlem sonrasında odalara verileceğini söylüyormuş. Mektup yazıldığı tarihten iki ay sonra postaya verilmiş. Umarım bugünlerde bu durum düzeltilmiş ve Nihat Yağız, arkadaşlarının bulunduğu bir odaya verilmiştir.

 

Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi'nde bulunan Dr. Ayhan Kavak'ın Siverek T Tipi Cezaevi'ne sevki çıktı; ancak ne zaman oraya götürüleceği henüz belli değil. 

 

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan Haydar Sönmez'in kartı, bu kez sadece 10 günde bana ulaştı. Doğrusu da bu hani. İki şehir arasındaki otobüs yolcuğu bile 4-5 saat ancak sürer. 

 

Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi'nde bulunan Mehmet Çelik'in iki sayfalık mektubunu aldım. Methiyeleri için teşekkür ederim.

 

MEKTUBU GELENLER:

--------------------------------

Filiz Gencer - Sincan Kadın Kapalı Cezaevi

Ayhan Kavak - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi

Haydar Sönmez - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi

Mehmet Çelik - Tarsus 1 nolu T Tipi Cezaevi

Nihat Yağız - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

İlişkili İçerik