İÇERİDEN: Yüksek Güvenlikli Cezaevi olunca…

Pazar, 21 Ekim, 2018

Bu hafta bana Van’dan gelen bir mektup, tam on ay önce yazılmış. Nitekim mektupta, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nin Şubat 2018 tarihli hak ihlalleri raporu var. Taner Korkmaz tarafından kaleme alınan rapordaki kişiler halen oradalar mı, bilemiyorum; ancak yazılanların halen çözüme kavuşamamış sorunlar olabileceğini düşünerek, burada değinmek istedim. Rapor özetle şöyle:

SAĞLIK: Revire çıkmak için verilen dilekçelere en erken bir hafta ya da on gün sonra cevap verilmekte. Revir doktoru ya izinli oluyor ya da nöbetçi doktor bulunmuyor. Hastane sevkleri ise aylar sonra olabiliyor. Bu durumda da, Bölge Hastanesi yerine Semt Polikliniği’ne götürdükleri oluyor.

Örneğin Yusuf Kenan Dinçer, rutin sağlık kontrolü için Bölge Hastanesi’ne sevk edilmesi gerekirken, Semt Polikliniği’ne götürüldü. Orada da doktor olmadığı için muayene olamadan geri getirildi. Taner Korkmaz’a Van Bölge Hastanesi’ndeki uzman doktor tarafından verilen rapor gereği kullanması gereken ortopedik eldiven verilmiyor. Korkmaz’ın mide rahatsızlığı nedeniyle içmesi öneriler maden suyusoda cezaevi kantininde satılmıyor. Nedeni sorulduğunda da cevap verilmiyor.

KİTAP-YAYIN HAKKI: Taner Korkmaz, Rabbena Hanedar ve Mesut Kaymaz’a gelen Tavır dergisinin 165. ve 166. sayıları mahkemelerce yasaklanmamış olmasına rağmen hapishane idaresinin kararıyla verilmedi. Akil Nergüz’e kargo yoluyla gelen Ahmet Şık’ın “Paralel yürüdük biz bu yollarda” ve “İmanın ordusu” kitapları sakıncalı bulunarak verilmedi. Özgürlükçü Demokrasi gazetesi de içeriye alınmamaya başladı. Buna yapılan itiraz da, aynı gün hiçbir inceleme yapılmaksızın İnfaz Hakimliği tarafından reddedildi. Kargo ile gelen iki adet Yürüyüş dergisi, Akil Nergüz’e verilmedi.

İLETİŞİM HAKKI: Yusuf Kenan Dinçer’in, Rabbena Hanedar’ın, Talat Şanlı’nın, Akil Nergüz’ün, Mecit Şahinkaya’nın ve Taner Korkmaz’ın, aralarında Hüseyin Aykol, Erk Acarer, Ayça Söylemez, Fatih Polat, Hilal Köse, Hüseyin Şimşek, Ceyda Karan gibi gazetecilerle birçok milletvekiline göndermek istedikleri mektupları postaya verilmedi. Bu konuda İnfaz Hakimliği’ne yapılan itirazlar da reddedildi.

DİSİPLİN CEZALARI: Akil Nergüz, Mesut Kaymaz, Mecit Şahinkaya, Taner Korkmaz, Talat Şanlı, Yusuf Kenan Dinçer ve Rabbena Hanedar’a verilen iletişim, ziyaret ve hücre gibi çeşitli disiplin cezalarının bir kısmı infaz edildi, bir kısmı infaz edilmekte ve edilecek. Bu konuda yapılan itirazların hemen hemen hepsi reddedildi.

* * *

İzmir-Kırıklar F Tipi Cezaevi’nden sonra Karabük T Tipi Cezaevi de gazetemizi bayiden almaya başladı. Gazetemiz Sabah grubu gazeteleri ve Birgün gazetesinin bulunduğu bayilerde satılmakta. Bayilerden gazetemizi alan cezaevleri bana yazarsa, henüz alamayanlar için yardımcı olacağız. Dahası bana yazmak için herhangi bir vesile aramanıza gerek yok. En azından nerede olduğunuzu hatırlamamda yarar var.

ANONS1: En son olarak Bafra T Tipi Cezaevi’nde bulunan Adnan Öztel ve en son olarak Ermenek M Tipi Cezaevi’nden sürgün edildiği cezaevi bilinmeyen Emre Salduz, nerede olduğunu bana yazabilirler mi?

ANONS2: Daha önce Gün TV’de radyo programlığı ve koordinatörlük; bir dönem de Van TV’de yine radyo programcılığı ve muhabirlik yapan Ayhan Kaçak, cezaevi koşullarıyla ilgili bir kitap çalışması yapıyor. Bu çalışmayı dışarı çıkınca da belgesel olarak çekmek istiyor. İki yaprak kağıdı geçmeyecek şekilde özgeçmişinizi ve yaşadıklarınızı kendisine gönderebilirsiniz.

Adres şöyle: Ayhan Kaçak / Hacıbekir Mah. Karlıova Sk. No: 56 / İpekyolu – VAN

MEKTUBU GELENLER:
Ali Koç – Karabük T Tipi Cezaevi
Ayhan Kavak – Siverek T Tipi
Cezaevi
Ayhan Kaçak – Van Yüksek Güvenlikli
Cezaevi
Taner Korkmaz – Van Yüksek
Güvenlikli Cezaevi

İlişkili İçerik