İçlerinde sergimize katılan Özlem Özdemir'İn de olduğu Açlık Grevine Katılan Kadınların Durumu ağırlaştı

Cuma, 15 Mart, 2019

Gazeteci Meltem Oktay, tutuklu bulunduğu Gebze M Tipi Cezaevi'nde 16 Aralık'ta açlık grevine başlayan 5 kişinin durumunun ağırlaştığını ifade etti.  

 
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Meltem Oktay, tutuklu bulunduğu Gebze M Tipi Kapalı Kadın Cezaevi'nde devam eden açlık grevlerine ilişkin bilgi aktardı. Ailesiyle telefonda görüşen Oktay, 16 Aralık'ta tüm cezaevlerinde başlayan açlık grevine katılan Hacer Halil Yusuf, Ruhşan Bozan, Özlem Özdemir, Ayten Gülsüm, Özlem Söyler'in durumlarının ağırlaştığını belirtti.
 
DURUMLARI AĞIRLAŞIYOR
 
Oktay, eylemcilerin sağlık durumlarını şöyle aktardı; "İlk grupta yer alan eylemcilerin 8 ila 10 kilo kayıpları var. Tansiyon ve nabız oranları çok düşük çıkıyor. Şiddetli baş, kas ve eklem ağrıları yaşıyorlar. Yine mide bulantısı, ateş ve halsizlikleri olan eylemcilerin ses ve kokuya olan hassasiyetleri arttı. Eylemcilerin yürürken denge problemleri oluşmaya başladı. Yine konuşmalarında ciddi bir ağırlaşma söz konusu."
 
'DOKTOR HASTANEYE KALDIRMAK İSTİYOR'
 
Cezaevi doktorunun haftada 2 kez açlık grevindekileri kontrolle geldiğini vurgulayan Oktay, "Gelen doktor sürekli olarak onları hastaneye sevk etmek istiyor. Eylemciler ise hastaneye gitmeyi ve müdahaleyi kabul etmeyeceklerini belirtiyor" dedi. B1, B12 vitaminlerinin ilk günden bu yanan eylemcilere verilmediğini dile getiren Oktay, özellikle eylemciler için elzem olan su, şeker, tuz ve limonun da kısıtlı olarak verildiğini söyledi. 
 
Oktay, 1 Mart itibariyle açlık grevine giren tutuklu sayısının 31 olduğunu belirtti.
 
Oktay, Yeni Yaşam gazetesinin de 1 Mart tarihinden bu yana "Moral verir" gerekçesiyle kendilerine verilmediğini ifade etti. 
 
Kaynak: Mezopotamya Ajansı
Görsel: Özlem Özdemir