İHD: Cezaevlerinde OHAL gitti, ihlaller kaldı

Pazartesi, 6 Ağustos, 2018

İnsan Hakları Derneği cezaevlerinde hak ihlallerinin OHAL'in kaldırılmasının ardından son bulmadığını açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Başkanı Zafer İncin, cezaevlerinde tutukluların yaşadığı hak ihlallerine dikkat çekerek, OHAL kalkmasına rağmen ihlallerin had safhada olduğunu ve bazı cezaevlerinde tek tip elbise uygulamasının dayatıldığını söyledi. 

‘TEK TİP DAYATILIYOR’ 

 İHD İzmir  Şube Başkanı Av. Zafer İncin, Türkiye cezaevlerinde hak ihlallerinin had safhaya ulaştığını belirterek, OHAL’in kaldırılmasına rağmen cezaevlerinde etkisinin hâlâ devam ettiğini kaydetti. İncin, bazı cezaevlerinde tek tip elbise uygulamasının dayatıldığını belirterek, “Aslında bu, çok hukuki bir söylem değildir. OHAL sürecinde KHK’ler ile yapılan düzenlemelerin OHAL’in kalkmasıyla kalkması gerekiyor” dedi.

Raporlama çalışmaları kapsamında Elazığ Yüksek Güvenlikli Cezaevinde tutuklular ile yaptıkları görüşmeleri anlatan İncin, cezaevi yönetiminin ayakta sayım dayattığını belirtti. Bu uygulamayı kabul etmeyen tutukluların disiplin cezalarıyla infazlarının yandığını belirten İncin, “Bununla ilgili çok hafif diyebileceğimiz disiplin cezaları, infazın yanmasına gerekçe gösteriliyor. İnsanların tahliye edilmesi gerekirken, tutuklular tahliye gününde çok ciddi şekilde kötü sürprizlerle karşılaşıyor.”

İHD Hapishaneler Komisyonunun verilerine göre; cezaevlerinde 402’si ağır 1154 hasta tutuklunun bulunduğunu hatırlatan İncin, şunları söyledi: “Menemen R Tipi Cezaevinde hasta tutuklulara yönelik ciddi hak ihlalleri var. Bu cezaevinde sürgün edilen hasta tutuklu Dicle Bozan’la Elazığ Cezaevinde görüştüm. Kendisi hâlâ tedavi olmayı bekliyor. Çok ciddi sağlık sorunları var. Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi İdaresi, Bozan’ın ilk yakalandığı anın raporlarının gelmemesini bahane ederek tedavisini yapmıyor.” (İzmir/MA)