İHD: Hasta Mahpuslar Çözüm Sürecinin Parçasıdır

İHD, hasta mahpuslar için için başlatılan imza kampanyası için Diyarbakır'da imza standları kurulacağını ve 27 Haziran’da iki günlük ‘Yaşam Nöbeti’ eylemi yapılacağını duyurdu.

İHD Diyarbakır Şubesi, cezaevlerinde bulunan hasta mahpusların serbest bırakılması ve tedavileri önündeki engellerin kaldırılması talebiyle Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi önündeydi.

Eylemde, hasta mahpuslar için başlatılan imza kampanyası için kentin değişik noktalarında imza standları kurulacağı ve 27 Haziran’da iki günlük ‘Yaşam Nöbeti’ eylemi yapılacağı duyuruldu.

Üzerinde “Susma, suça ortak olma. Hasta mahpuslara özgürlük”  ve cezaevlerinde yaşamını yitiren tutukluların isimlerin üzerinde yazılı olduğu pankart ve dövizlerin taşındığı açıklamaya İHD yönetici ve üyeleri, TUHAD-DER yönetici ve üyeleri ile insana hakları aktivistleri katıldı.

Açıklamayı yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, hükümet yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerde cezaevlerinde yaşanacak ölümlerden sorumlu olduklarını ifade ettiklerini belirtirken, şunları söyledi:

“Maalesef hükümet her defasında verdiği sözleri yerine getirmedi ve hala getirme noktasında da direniyor. Cezaevlerinde onlarcası yaşamını yitirdi. Onlarcası sakat kaldı ve onlarcası da ölüm sınırında. Bizim artık tahammülümüz kalmamıştır. Eğer hükümet gerçekten samimi ve dürüstse ve bu sürece inanıyorsa, çözüm sürecinin ruhuna göre hareket etmelidir. Cezaevindeki sıkıntılar, çözüm sürecin bir parçasıdır.”

İHD Diyarbakır Şubesi Cezaevleri Komisyonu üyesi Muhterem Süren ise hasta tutukların serbest bırakılması için imza kampanyası başlattıklarını belirterek, yarından itibaren imza kampanyasının kentin değişik noktalarına kurulacak standlarla 27 Haziran’a kadar sürdüreceklerini kaydetti.

İHD’nin verilerine göre, Türkiye’de 202’si ağır 622 hasta tutuklu var. (ÇT)

Kaynak: bianet.org

İlişkili İçerik