İHD: Mehmet Yamaç serbest bırakılsın!

İHD’nin düzenlediği F Oturması eyleminde bu hafta Mehmet Yamaç’ın hastalığına dikkat çekildi.

İHD Cezaevi komisyonu Galatasaray Lisesi önünde yaptığı F oturması eylemleriyle hasta tutsaklara özgürlük talebini yükseltmeye devam ediyor.

Eylemde ilk olarak İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe söz aldı. Efe, hasta mahpusların siyasi pazarlık malzemesi yapıldığını ifade etti, raporları olmasına rağmen serbest bırakılmamalarını eleştirdi.

Efe'nin konuşmasının ardından basın açıklamasının okunmasına geçildi. Açıklamayı Burhan Öztürk okudu. Açıklamada İHD'nin yaptığı çalışma sonucunda 10 Eylül itibariyle 154'ü ağır olmak üzere 526 hasta mahpusun olduğu belirtildi. Fakat Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in 19 Haziran tarihinde 189'u hükümlü 55'i tutuklu olmak üzere sürekli hastalığı olan 244 kişinin cezaevlerinde olduğunu söylediği belirtildi. Hasta mahpusların eceliyle değil tedavi edilmedikleri için öldüğü belirtilerek Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde bulunan hasta tutsak Mehmet Yamaç'ın gönderdiği mektup okundu. Yamaç gönderdiği mektupta 17 yıldır cezaevinde olduğunu, 19 Aralık katliamı sırasında Adana Ceyhan Cezaevi’nde ağır yaralandığını ve 13 yıldır tedavisinin yapılmadığını anlatmış. Çektiği acıları ve hastalığının geldiği durumu anlatan Yamaç, tedavisinin keyfi bir şekilde engellenerek ölüme gönderildiğini ifade etmiş. Gardiyanların, doktorların kendisine uyguladığı aşağılayıcı ve vurdumduymaz yaklaşımı anlatan Yamaç, doktorların bu tavrı sonrasında Tekirdağ Devlet Hastahanesi'ndeki doktorun rapora artık hastaneye götürülmemesini not düştüğünü ve artık hastaneye dahi gidemediğini aktarmış. Yamaç Erzurum H Tipi Hapishanesi'nden Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’ne zorla sürgün edildiğini ve bu sırada kalp krizi geçirdiğini de anlatmış.

Mektubun okunmasının ardından Mehmet Yamaç'ın tedavisinin önündeki engellerin kaldırılması ve insan onuruna yakışır bir şekilde tedavi olanağının sağlanması talebiyle eylem sonlandırıldı.

Eylemde, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın!”, “Mehmet Yamaç serbest bırakılsın!”, “Susma suça ortak olma!” sloganları atıldı.

Kızıl Bayrak / İstanbul

Kaynak: kizilbayrak.net

İlişkili İçerik