İHD ve Tuhad-Fed hasta tutsaklar için 11. kez buluştu

İHD ve Tuhad-Fed hasta tutsaklar için 11. kez buluştu, tutsakların serbest bırakılmasını istedi

İnsan Hakları Derneği ve Tuhad-Fed Ankara şubeleri, hasta mahpuslar için her cuma gerçekleştirdiği basın açıklamalarına bu hafta da devam etti. Saat 12.30’da YKM önünde buluşarak Adalet Bakanlığı’na yürümek isteyen insan hakları savunucuları ve tutuklu yakınlarına çok sayıda kurum temsilcisi de destek verdi.

Yaklaşık 50 kişilik yürüyüşün önü yüzlerce çevik kuvvet polisi ve bir TOMA ile kesildi

Basın açıklamasında konuşan Tuhad-Fed Ankara Temsilcisi Havva Özcan, 11 haftadır bir araya geldiklerini fakat bu hafta iki ölüm haberi birden aldıklarını söyleyerek konuşmasına başladı. “90 gündür yükselen ölüm haberleri duyulmuyor mu?” diyen Özcan, hasta tutsakların tedavi olmak için defalarca başvuru yaptıklarını hatırlattı.

Sevk için bekletilme, revirde ve ring aracında bekletilme, kelepçeli muayene gibi örnekler veren Özcan, Adli Tıp’ın ideolojik ve düşmanca tutumunun yanı sıra demokratik kamuoyunun da tepkisiz kalmasını eleştirdi. “Her tabut ile birlikte insanlığımız da gömülüyor” diyen Özcan hasta tutsakların serbest bırakılması talebiyle açıklamayı sonlandırdı.

Basın açıklamasından sonra yaklaşık 10 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

5 kez ameliyat olan kanser hastasına işkence

BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani de hasta tutsaklarla ilgili yayımladığı açıklamada Adalet Bakanlığı’nın bu konuda hiçbir adım atmamasına tepki gösterdi. Hastalık koşullarının yanı sıra işkence uygulamalarından da söz eden Zozani, 5 kez ameliyat olan kanset hastası Taylan Çintay’ın 20 Mayıs’ta çıplak arama zorlamasına maruz kaldığını, direnince de darp edildiğini dile getirdi. Çintay’ın suç duyurusunda bulunması sonrasında da cezaevi yönetimince disipline sevk edildiğini aktaran Zozani, hükümetin bu konuda adım atmasını istedi.

Kaynak: Sendika.Org/ Ankara

İlişkili İçerik