İki cezaevinde yayın yasağı kalktı

Kandıra ve Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan tutuklulara yönelik gazete ve dergi yasağının kalktığı belirtildi.

Adalet Bakanlığı’nın dağıtım şirketleri tarafından dağıtılmayan gazete ve dergilerin cezaevine alınmayacağına ilişkin kararının kalktığı belirtildi.

Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) haberine göre, Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde gardiyanlar, tutuklulara, “Yayın yasağı kaldırılmıştır” açıklamasını yaptı.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatları gardiyanların tutuklulara Adalet Bakanlığı tarafından kendilerine “Yayın yasağı uygulanmayacak” kararının geldiğini söyledi.

Uygulamanın tüm cezaevlerinde iptal edildiğini belirten gardiyanlar, bu haftadan itibaren tüm yayın ve kitapların tutuklulara verileceğini açıkladı.

Resmi bir açıklama ya da evrak verilmediği için tutukluların eylemlerini sürdürecek, gelişmeye göre ise suç duyurusu yapacakları belirtildi.

Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde de yasağın kalktığı belirtildi.

Adalet Bakanlığı’nın cezaevlerinde bulunan tutuklulara yönelik gazete ve dergi yasağına karşı Twitter’da #TutsaklaraYayınYasağı hastagıyla protesto eylemi başlatılmıştı.

Kaynak: www.imctv.com.tr