İki Müebbetlik Kadın Tutsaktan mektup var

"Bu nedenle de hem acıyı henüz tatmamış çocukların sevinci gibi, hem de ömrünü asırlık bir yaşama sığdırmış ve esen tüm katliamlarını yaşamış ihtiyar çınarın metaneti ve olgunluğu ile yaşayacağız yeni yılın sevincini. Saatler 12’ye yaklaşırken biz hücrelerimizin balkonlarında olacağız. Zılgıtlar alkışlar ve türküler söylerken kavgada yitirdiğimiz yoldaşlarımız ve en çok da çocuk ölüler geçecek aklımızdan. Sonra bu hapishanenin geleneği haline getirdiğimiz tüm kutlamalarda olduğu gibi uzak hücrelerdeki arkadaşları bu coşkuya biz davet edeceğiz."

Sevgili Öykü, Tülin, Adil ve Görülmüştür Ekibi'nden arkadaşlar Merhaba,

Yeni bir yıla adım atıyorken dünyanın ve coğrafyamızın içinde bulunduğu durum tek başına sevinç ve eğlence duyguları yaşamamıza izin vermiyor. Her alandaki mücadelenin yarattığı adsız kahramanlarla ve yaşamın şakaya gelmezliğinin öğrettiği ciddiyetle yaşıyoruz duygularımızı. Bu nedenle de hepimiz yaşam karşısında ciddi ve hakikatlerin ağırlığını taşıyan duygular içindeyiz. Ama bir o kadar da “gerçekçi olup imkansızı isteyen” tutku ve büyük hayaline sahibiz. Böylesine güçlü inançlarımız olmasaydı bunca acı karşısında kavgayı büyütme kararlılığında yürümemiz güç olurdu.

Bu nedenle de hem acıyı henüz tatmamış çocukların sevinci gibi, hem de ömrünü asırlık bir yaşama sığdırmış ve esen tüm katliamlarını yaşamış ihtiyar çınarın metaneti ve olgunluğu ile yaşayacağız yeni yılın sevincini. Saatler 12’ye yaklaşırken biz hücrelerimizin balkonlarında olacağız. Zılgıtlar alkışlar ve türküler söylerken kavgada yitirdiğimiz yoldaşlarımız ve en çok da çocuk ölüler geçecek aklımızdan. Sonra bu hapishanenin geleneği haline getirdiğimiz tüm kutlamalarda olduğu gibi uzak hücrelerdeki arkadaşları bu coşkuya biz davet edeceğiz. Adli siyasi ayrımı olmaksızın yapacağımız eğlencemizde, yakın hücrelerdeki anne tutsaklar geçecek aklımızdan. Bir çoğu, ömür boyu kendisine işkence eden, tecavüz eden erkekleri öldürdüğü için Ağırlaştırılmış Müebbet Ceza yatmanın değil, çocuklarını görmeye layık olmayan anneler olarak kabul edildikleri için ceza çektirilen tutsak anneler...

Her biri bu dakikalarda bir taraftan bizim davetimize coşkuyla katılmaya çalışacak. Bir taraftan da çocuklarının bir fotoğrafını bile görmeden geçirdikleri hapisliklerinde, 2015 yılında ilk kez çocuklarının fotoğraflarını görmüş olmanın duygularını yaşayacaklar. 2016’nın ilk dakikalarında birbirimizden istekte bulunarak söylediğimiz şarkılar ve türkülerle barikat başlarında mevzilerde yeni yıla girenleri selamlayacağız.

Sizler de içeriden dışarıya bizlere köprü olduğunuzdan, tüm bunları en derinden paylaşanlar olacaksınız.

Ve hep birlikte 2016’da güzel bir dünya için daha fazla çalışmaya devam edeceğiz. İyi ki varsınız. Hepinizi sıkıca kucaklıyoruz.

21 Aralık 2015

Deniz Tepeli, Resmiye Vatansever

Not: Fotoğraf Köprüsü Serginiz’in davetiyesini aldık. Tüm gönlümüzle orada olacağız. Serginizin ve çalışmanızın başarılı geçmesini diliyor, sizleri tebrik ediyoruz.

Deniz Tepeli, Resmiye Vatansever

Kadın Kapalı Hapishanesi C-4

Sincan-ANKARA

İlişkili İçerik