İktidar, Hapishane İdaresi Eliyle Sakat/Engelli ve Hasta Mahpusların Tedavilerini Engelliyor.(Metris )

 

Metris R Tipi Hapishanesi'nde tutulan Abdullah Turan, Serdal Yıldırım ve Ergin Aktaş bir çok hastalıklarının yanı sıra özellikle engelli/sakat mahpuslardır. Yasalarla belirlenen hasta hakları ihlal edildiği gibi insani olarak da tedavileri engellenmektedir. Bu insanlık dışı uygulama Metris R Tipi idaresi eliyle iktidar tarafından hayata geçmektedir.

Evet, tedavileri aksatılmıyor, açık bir biçimde engelleniyor. Komisyonumuzdan gönüllü avukat arkadaşların bu üç mahpusla yapmış olduğu görüşme sonrası yaptıkları aktarımlara göre;

---Abdullah Turan, boynundan aşağısı felçtir. Doktor el veya kollarının işlev kazanabileceğinden hareketle haftada en az bir gün fizik tedavi önermesine rağmen mayıs ayından bu yana sadece bir kez götürülmüştür. Fizik tedavi onu tümüyle iyileştirmeyecek olsa bile, yaşam kalitesini bir nebze olsun arttırabilir.

Adli Tıp Kurumunun(ATK) hapishanede kalamaz raporu olmasına rağmen tamamen siyasi bakış açısından dolayı savcılık izin vermemektedir.

--Serdal Yıldırım,belden aşağısı felçli bir mahpus, beline takılan platin yerinden oynadığı için ameliyatının da yenilenmesi gerekiyor. Ameliyatın çok riskli olması nedeniyle hapishane koşullarında bu ameliyatın yapılamayacağını belirtiyor. Tekerlekli sandalyesinden yatağa geçmesi bile riskli. Çünkü bunu yapacak bir personel yok hapishanede. (Serdal Yıldırım, Adli Tıp Kurumu raporuna göre de hapishanede kalmaması gerekirken savcılık kararıyla bırakılmadığı için bir kez daha tahliye başvurusu yapılacak.)

--Ergin Aktaş bir kolu dirsekten diğeri bilekten kesildiği için iki eli de yok. Hapishane koşullarından kaynaklı koah, astım, ve verem hastalıkları ile mücadele ediyor. Sanatoryuma yatırılıp tedavi edilmesi gerekiyor ancak hala götürülmedi. 5 defa ATK’nın hapishanede kalamayacağına dair raporuna rağmen yine savcılık tarafından bırakılmamaktadır.

Söz konusu bu üç politik mahpusun durumuna insani açıdan baktığımızda; kişisel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadıkları halde gerekli bakım, destek sağlanmadığı gibi gerekli ve zorunlu tedavileri yapılmamakta, engellenmektedir.

Bizler sakat/engelli mahpusların koşulsuz serbest bırakılmasını, her şeyden önce ise yaşam haklarının korunması için tedavilerinin engellenmemesini istiyoruz. Bu konuda tüm insan hakları savunucularını, basın ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi

Hapishane Komisyonu

(30.10.19)

 

 

İlişkili İçerik