İletişim Kuran İnsan Tutsak Edilemez

Görülmüştür Ekibi’nin girişimiyle, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Homur Mizah ve Karikatür Grubu’nun destekleriyle bir çizgi ve karikatür sergisi projesi ortaya atıldı.

Serginin çağrısına demokrasi, özgürlük ve insan hakları için mücadele ederken tutsak edilen ressam ve çizerler bulundukları Bolu, Gebze - Kocaeli, Burhaniye - Balıkesir, Gaziantep, Elbistan - Kahramanmaraş, Edirne, Kocaeli, Tekirdağ,  Tarsus – Mersin,  Şakran - İzmir ve Trabzon’daki hapishanelerde yarattıkları eserlerle katıldılar.

“Duvarları Aşan Çizgiler” adı verilen bu karikatür sergisi, içeride ve dışarıda aylar süren emek sonucu izleyiciyle buluştu. Çizerler bu sergiyle mahpusluk ve hapishane sorunlarının dışına çıkarak, ülke ve dünya sorunlarını da eserlerinde işleyerek, dünyanın sorunlarını üstlerinde taşıdıklarını gösterdiler. Ressamlar ve çizerler, çizdikleri eserlerle “İletişim kuran insan tutsak edilemez” sözünü dışarı haykırdılar.

Sergi, ütopyalarını yaşama geçirmek isterken özgürlüklerine el konularak zindanlara atılan, dört duvar içinde yaşamaya mecbur bırakılan bir avuç insanın, hayatlarını ve davranışlarını korumak için; burjuva diktatörlüğünün duvarlarını çizgi ve karikatürle, küçük küçük delikler açarak lime lime yaptığını, yer yer yıktığını hatta duvarları parçalayarak hayata nasıl müdahil olunacağını gösterdi.

Duvarları çizgilerle yıkan çizerler, çeşitli hapishanelerde yarattıkları eserlerinden oluşan bu sergiyi, hayatını savaşsız- sömürüsüz bir dünya için “demokrasi ve özgürlük” mücadelesine adayanlara armağan ederek, yeni sergilerde buluşmak dileklerini ilettiler.

Sergi: 13 Nisan/ 16 Nisan 2019

Açılış: 13 Nisan 2019 Cumartesi saat:18.00

Adres: Kültür Park Pakistan Pavyonu. Sergi Salonu. Lozan Kapısı Girişi. Alsancak- izmir

 

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com