“İşkence Gördük, Hastaneye Götürülmedik, Sürgün Edildik”

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi Van’dan Sincan’a nakledilen çocuklarla yaptıkları görüşmeyi duyurdu. Çocuklar kötü muamele ve işkencenin sürdüğünü anlattı.

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi 13 Mart’ta Van’daki cezaevinden Ankara Sincan Çocuk Cezaevine sevk edilen çocuklarla görüştü, çocukların yine saldırıya uğradığının ve işkence gördüğünün tespit edildiğini duyurdu.

Çocukların ailelerinin TUHAD-FED’e ulaşarak haberdar etmesi üzerine harekete geçen girişim, Van tutukevinde bulunan çocukların ailelerinin haberi olmaksızın Sincan’a getirildiklerini, Ankara’ya naklin ring aracı ile yaklaşık iki gün süren yolculukla gerçekleştiğini belirtti.

“Bu çocukların yaklaşık 42 saatlik bir yolculukla ailelerinden ve avukatlarından uzaklaştırılmaya çalışılması hiçbir mantıkla açıklanamayacak, aşağıda çocukların anlatımı ile vereceğimiz dayak ve kötü muamele işkencesi bir yana, sürgün edilmiş olmaları dahi işkence olarak değerlendirmelidir.”

Çocukların ifadeleri

Girişimin konuyla ilgili bilgi notunda tutuklu çocuklarla yapılan görüşmelerin bir kısmı çocukların cümleleriyle yer aldı.

Çocukların anlattıklarının bazıları şöyle:

* Van’da 10 Mart’ta ortak alanda spor yaparken biz siyasi çocuklara (TMK’dan yargılanan çocuklar) adli çocuklar küfrettiler. Sonrasında koğuşlarına geçtiklerinde üstten bize taş ve sandalye atıldı.

* Biz slogan atınca, bir çocuk gardiyanla gelip mazgalı açıp hepimize uzun uzun küfretti. Bizden sloganlarla içerden cevap gelince A takımı geldi diye gardiyanlar bağırdı. Sonra 50-60 gardiyan gelip küfrederek yerde sürükleyip, ellerimizi arkadan bağlayıp koridorda yere yatırarak, ellerinde çek bas sopaları ve coplarla koridorda saldırdılar.

“Hastaneye götürülmedik”

* Gardiyanlar bize “demek cezaevinde size IŞİD propagandası yapılıyor ha” diye bağırdılar. Bizi döverken ”en büyük IŞİD biziz hepinizin kökünü kazıyacağız” dediler.

* Saldırı esnasında müdürlerden Murat Ersoy ve Adem Bulut da vardı, onlar da gardiyanlarla birlikte bize saldırdı.

Dayak ve saldırı bir iki saat kadar sürdü. Sonra ambulansa götürüldük ama ambulanstaki görevliye gardiyanlar “bunlar birbirine saldırdı size yalan söylüyorlar bir bakın önemli bir şey var mı “dedi. O görevli de “tehlikeli bir durumları yok “dedi. Sonra tek tek hücrelere kapatıldık. Hastaneye götürülmedik, muayene edilmedik, tedavi edilmedik. iki gün hücrede kaldık havalandırmaya çıkarılmadık. Hücre cezası sonrası da hastaneye götürülmedik ayrı ayrı cezaevlerine sürgün edildik. Hücredeyken bazı arkadaşlar dövüldü.

Yol boyunca kötü muamele

* 13 Mart sabahı yola çıktık 15 Mart akşamı Ankara’ya geldik. 14 Mart gecesi Malatya cezaevinde kaldık. Yol boyunca sürekli hakaret ve küfredildi.

* Tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istiyoruz durduk yere bize saldırdılar. İşkence yaptılar, hakaret ettiler, tedavi olmamıza izin vermediler ve sürgün ettiler.

* Bana göre gardiyanlar bize cezaevinde IŞİD propagandası yapıyor diye basına bildirdiğimiz için bize saldırıldı. Özellikle Fırat başgardiyan sürekli bizi tehdit ediyor, küfür ediyor, bunun hesabını ödeyeceksiniz, diyordu.

Olay sonrası ... ve... Rize’ye gitti. Saldırı sonrası durumları ağır olan iki arkadaşımız bunlardı. ...  da Elazığ’a gitti. Onun da yaraları ağırdı. ... ile ben de Sincan’a getirildik. 

* Burada bize Van’la ilgili olarak hücre cezası verileceği söyleniyor. Mersin’i anlatan arkadaşlara hücre cezası verildi, biz de yaşananları size anlattık diye hücre cezası verilsin istemiyoruz.

Sincan’da parasını ödemiş olmamıza rağmen Gündem, Azadiya Welat bize verilmiyor. İMÇ TV’yi izlemek istiyoruz, izin verilmiyor.

ÇCKG

Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi şu örgütlerden oluşuyor: İnsan Hakları Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Çağdaş Hukukçular Derneği, Gündem Çocuk Derneği, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği (Öz-Ge Der), Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği (SHUDER),  Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı, İştar Kadın Merkezi, Uluslararası Çocuk Merkezi, Çocuklar İçin Adalet Takipçileri, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen), Çakıl Derneği, Toplumsal Dayanışma için Psikologlar Derneği (TODAP), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Diyarbakır Barosu, Mersin Barosu, Sinetopya, Çocukla Aynı Çatı Altında Derneği (ÇAÇA, Türk Tabipleri Birliği, Yeniden Sosyoloji Derneği, 7 Renk LGBT Der, Akdeniz Göç-Der, Tarlabaşı Toplum Merkezi, BES (Büro Emekçileri Sendikası), Mersin Çocuk Hakları Derneği, Başak Kültür ve Sanat Vakfı, Genç Kahramanlar Platformu, Çocuk Çalışmaları Birimi, Adli Tıp Uzmanları Derneği (ATUD).

Kaynak: www.bianet.org