İşkence gören tutuklulara sağlam raporu veren doktora 5 ay hapis cezası verildi ama hala görevde

Pazar, 7 Ekim, 2018

Gözaltına alınan 15 kişiye, sahte "sağlam raporu" düzenleyen Doktor Burcu Gürsoy’a verilen 5 ay hapis cezası kesinleşti. İstanbul Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü, Gürsoy hakkında işlem yapmaya gerek duymadı. 

 

İstanbul'da 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlamak isterken gözaltına alınan 15 kişiye, sahte "sağlam raporu" düzenleyen 34 yaşındaki Doktor Burcu Gürsoy’a verilen 5 ay hapis cezası kesinleşti. Verilen ceza kesinleşmesine rağmen Gürsoy, görevinden alınmıyor. 

 

2015 yılındaki 1 Mayıs İşçi Bayramı'nda katıldıkları için Beyin Cerrahi Salih Şahin ve 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 15 kişi "sağlık raporu" için Kağıthane Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Hastanenin acil servisinde görevli Doktor Burcu Gürsoy, Şahin’in de aralarında bulunduğu 15 kişiyi muayene etmeden, polis arabası içerisinden indirmeden "sağlam" raporu düzenledi.

 

DOKTOR HAKKINDA DAVA 

 

Şahin, serbest bırakıldıktan sonra sahte rapor düzenleyen meslektaşı Gürsoy hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Kağıthane Kaymakamlığı'ndan Gürsoy hakkında soruşturma başlatmak üzere izin istedi. Verilen izin üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Gürsoy hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçundan, 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

 

5 AY HAPİS CEZASI ALDI

 

16 Mayıs 2016’da başlanan yargılama, 3 Mayıs 2018’de sona erdi. İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi, yargılama sonucunda Gürsoy'a “görevi kötüye kullanmak” suçundan 5 ay hapis cezası verip, "hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına" karar verdi. Gerekçeli kararda; sanığın, göstericileri araçtan indirmek istemeyen polislerin sözü ile görevinin gereklerini yerine getirmediği belirtildi.

 

İŞLEM YAPILMADI

 

Kesinleşen ceza üzerine Şahin'in avukatı Gülizar Tuncer, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne ve İstanbul Tabip Odası’na yazı yazarak, Gürsoy hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını istedi. Valilikten gönderilen yanıtta, “Şikayetle ilgili gerekli incelemenin daha önce yapıldığı ve disiplin yönünden işlem yapılmasına gerek olmadığı kanaati belirtilmiş, olup bu aşamada Müdürlüğümüzce yapılacak başka bir işlem bulunmadığı hususunu bilgilerinize rica ederim” denildi. 

 

İstanbul Tabip Odası ise Gürsoy hakkındaki incelemesini devam ettiriyor.

 

'KÜRT ÇOCUKLARINA YÜKSEK DOZAJDA İLAÇ VERİYOR' İDDİASI VAR

 

2016 yılında da, S.G., İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunarak, Doktor Burcu Gürsoy'un "Çocukların ölümüne neden olacak yüksek dozajda ilaçlar verdiği" ve "Diplomasının sahte olduğu" iddiasında bulunmuştu. S.G., savcılığa verdiği ifadesinde, "Nüfus cüzdanı kaydında, Doğu ve Güneydoğu kökenli kişileri sevmiyorum, onları tespit ettiğimde özellikle bebek ve çocukları, yaşları büyüdüğünde ağır hastalık geçirmeleri ve ölmeleri için yüksek dozda antibiyotik yazıyordum' diyordu” demişti. Bu iddialar üzerine başlatılan soruşturma devam ediyor. Dosyanın akıbeti ise bilinmiyor. 

 

TUNCER: ASLINDA ÖNCEKİ SUÇLARINDAN YARGILANMALIYDI

 

Tuncer, davanın devam ettiği süreçte  İstanbul Tabip Odası’na İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne gerekli işlemlerin yapılması için başvuruda bulunduklarını dile getirerek, "İstanbul Tabip Odası’nın soruşturması sürüyor. Fakat İl Sağlık Müdürlüğü dava devam ederken şöyle bir yanıt vermişti: ‘Henüz soruşturma aşaması tamamlanmamakla beraber yargılama sürüyor.' Sonrasında ceza da kesinleşince bunu onlara gönderdim. Fakat aynı mahiyette bir yanıt verdiler ve onunla ilgili işlem yapılmadı. Bu doktor, sadece Salih Şahin ve yaralılara muayene yapmadığı, hakaretler savurduğu için değil, esas olarak daha önceki dönemde işlediği suçlardan yargılanmalıydı" diye konuştu. 

Tuncer,  devletin memurları koruyan bir yapıda olduğunu ifade ederek, "Burada da çok fark etmiyor. Bu doktor, bakış açısından bir askerin, polisin kendisinden farklı görüşte olan insana yönelik yaklaşımıyla aynı paralelde düşünüyor. Devletin korumacılığı da aynı biçimde tezahür ediyor. Suç işlemiş olsa bile ‘O benim memurum, çok da kötü bir şey yapmamış’ gözüyle bakıyor" dedi.