Iskenderun cezaevinde tutsaklara işkence ve tehdit

Çarşamba, 10 Ocak, 2018

Iskenderun T Tipi Hapishanesindeki yemeğin hijyen koşullarına itiraz eden mahpuslara “Sizi Allah da gelse elimizden alamaz” dendiği iddiasını dile getiren HDP Urfa Milletvekili Baydemir, konuyu Adalet Bakanı Gül’e sordu.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Osman Baydemir, “İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlülerin işkence gördüğüne ilişkin iddialar bulunduğunu” belirterek konuyla ilgili önerge verdi.

 

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün yanıtlaması istemiyle verilen önergede, “İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan tutuklu ve hükümlülerin gardiyanlarca darp edildiği, kendilerine yöneltilen suçlamaları kabullenmeleri yönünde sistematik fiziksel işkenceye maruz kaldıkları iddia edildi.

 

Baydemir, önergede şu bilgileri verdi:

“Tutuklu ve hükümlülerin yaşadıkları hak ihlallerini şikayet etmek üzere dilekçesi verdikleri ancak bu dilekçelerin de gardiyanlarca yırtıldığı, yok edildiği, mahpusların revire ters kelepçe takılarak götürüldükleri, cezaevi hekimi tarafından kendilerine darp raporunun verilmesine gerek görülmediği, yemeklerin sağlıklarını tehlikeye atacak şekilde kirletilerek verildiği ve buna itiraz edenlere de gardiyanlarca ‘Sizi Allah da gelse elimizden alamaz’ denildiği,  tarafıma aktarılan bilgiler arasında yer aldı.”

 

İnceleme başlattınız mı, başlatılacak mı?

 

Baydemir, Bakan Gül’den şu soruları cevaplamasını istedi:

* İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu ve hükümlüklere yönelik sistematik işkence uygulamalarının gerçekleştiği yönünde Bakanlığınıza ihbar, başvuru veya herhangi şikayette bulunuldu mu?

 

* Bakanlığınıza bu olayla ilgili bir şikayet varsa inceleme başlatıldı mı?

 

* Mahpusların işkenceye uğradığına yönelik şu ana kadar herhangi bir inceleme başlatılmamışsa bu önerge dikkate alınarak bir inceleme başlatılacak mı?

 

* Tutuklu ve hükümlülerin yaşadıkları hak ihlallerini şikayet etmek üzere dilekçesi verdikleri ancak bu dilekçelerin de gardiyanlarca yırtıldığı iddiaları bulunuyor. Dilekçelerinin tarafınıza ulaşmaması gerektiği yönünde bir talimatınız oldu mu? Bu iddialarla ilgili inceleme başlatılacak mı?

 

* Mahpusların Anayasal hakkı olan dilekçe hakkını kullanmalarına engel olan kişiler kimler? Kimlikleri tespit edildi mi?

 

* İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde sistematik işkenceye itiraz eden tutuklu ve hükümlülere gardiyanlarca “Sizi Allah da gelse elimizden alamaz” denildiği tarafıma aktarılan bilgiler arasında. Adeta 90’lı yılların işkence merkezlerinde yaşanan hak ihlallerini aratmayacak nitelikteki bu insanlık dışı uygulamalar kimlerin talimatı ile gerçekleşiyor?

 

* OHAL ilanından sonra cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri büyük bir artış gösterdi. Bu artışın ciddi boyutlara ulaşması hükümetinizin politikası mı? (AS)