İskenderun'da tutuklulara zorla Türk bayrağı öptürülmeye çalışılıyor

Salı, 5 Aralık, 2017

ADANA/MERSİN – İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi'ne sevk edilen tutuklulardan Ebedin Aktaş’ın babası Diyadin Aktaş, "Tutukluların Türk bayrağını zorla öpmeleri isteniyor. Bunu kabul etmeyen tutuklular gardiyanların saldırısına uğruyor ve çırılçıplak bir şekilde tek tek hücrelere konuluyor” dedi.

İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevi'nden, İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevine sevk edilen HDP yöneticileri Halil Baybariz, Mahmut Adar, HDP üyeleri Fikret Tekin, Uğur Anuştekin'in de aralarında bulunan 38 tutuklu 23 Kasım'da sevk edildikleri sırada çıplak aramayı kabul etmedikleri için darp edilmişti. Tutukluların tedavilerinin yapılmadığı ve cezaevinde hak ihlallerinin devam ettiği öğrenildi. 
 
'ÇOCUĞUMUN ÜZERİNDE SİGARA SÖNDÜRÜLMÜŞ'
 
Cezaevinde "çıplak arama" dayatmasını kabul etmediği için darp edilen Fikret Tekin'in annesi Gülizar Tekin, oğlunun yaklaşık 18 aydır cezaevinde olduğunu ve yoğun işkence ve baskı altında olduğunu söyledi. Geçtiğimiz hafta oğlunun görüşüne gittiğini söyleyen anne Tekin, "Vucüdunun ve gözünün altı morarmıştı. Giysilerini çıkarıp, onlara çıplak bir şekilde işkence yapıyorlar. Vücutları mosmor. Üzerlerinde sigara söndürüyorlar. Bu işkencenin son bulmasını istiyoruz. Bunlara hakkı yok" şeklinde konuştu.
 
'ÇOK FAZLA HAK İHLALİ VAR'
 
Tekin'in babası Fikrettin Tekin de oğluyla Pazar günü telefonla görüştüğünü söyleyerek, oğlunun kendisine telefonda, "Baba bizler çıplak arama dayatmasını kabul etmediğimiz için işkenceye maruz kaldık. Çok sayıda arkadaşımız ciddi anlamda yararlandı ve birkaç gün sonra hastaneye götürüldü. Bizlere ayakta sayım dayatılmaktadır. Kabul etmediğimizde ise bize saldırıyorlar. Giysilerimiz ve diğer temel ihtiyaçlarımız verilmedi. Şuanda ciddi anlamda baskı ve saldırı altındayız. Anlattıklarımız çok eksik, daha çok hak ihlalleri var. Kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuyoruz" dediğini aktardı.  Tutuklulara yapılan işkencenin son bulmasını isteyen baba Tekin, "Zaten tutuklanmış, neden işkence yapıyorlar. Bu insanlık mı? Bu işkence son bulsun" diye konuştu.
 
‘GARDİYANLAR TUTUKLULARA BAYRAK ÖPTÜRMEK İSTEDİ’
 
Yaklaşık 7 aydır İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Ebedin Aktaş’ın babası Diyadin Aktaş, oğlu ile dün yaptığı telefon görüşmesinde oğlunun 37 arkadaşıyla birlikte İskenderun T Tipi Cezaevine götürüldüğü andan itibaren gardiyanlar tarafından işkence ile karşılandığını belirtti. Aktaş, “Oğlum ve arkadaşları ilk cezaevine götürüldüklerinde eşyalarına el konuluyor ve ardından feci şekilde darp ediliyorlar. Burada tüm tutukluların Türk bayrağı önünde durarak zorla bayrağı öpmeleri isteniyor. Tabi bu uygulamayı tutuklular kabul etmiyor ve ardından gardiyanların saldırısına uğruyor ve çırılçıplak bir şekilde tekrar darp edilerek tek tek hücrelere konuluyorlar” dedi. 
 
'ÇOCUKLARIMIZ İÇİN AÇLIK GREVİNE BAŞLAYACAĞIZ'
 
Baskının cezaevinde gittikçe arttığını ve dayanılmaz boyutlara ulaştığını aktaran baba Aktaş, tüm baskıların nedeninin yeni gelen cezaevi müdüründen kaynaklandığını ve bizzat onun talimatı doğrultusunda gardiyanların hareket ettiğini savundu. Aktaş, “Oğlum cezaevinde can güvenliğinin olmadığını ve tüm bu baskıları, işkenceleri İnsan Hakları Derneği’ne (İHD), sivil topum örgütlerine, milletvekillerine başvurmamızı istedi” dedi. Yaşanılanların insanlık ile alakasının olmadığını ifade eden baba Aktaş, “İşkenceler ve baskılar son bulmayana kadar biz bu işin peşini bırakmayacağız. Gerekirse cezaevi önünde basın açıklaması yapar ya da açlık grevine gireriz. Buradan herkese sesleniyorum bu cezaevinden yükselen çığlığa kulak verin” dedi. 
 
‘CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK'
 
Yaklaşık 1 yıldır tutuklu bulunan ve sürgün edilen Lokman Aydemir’in babası Mehmet Emin Aydemir ise, cezaevinde tutuklulara kitap, mektup, gazete ve benzeri hiçbir şeyin alınmadığını, yine gece yarıları koğuşlara gardiyanların baskınlar düzenlendiğini oğluyla birlikte tüm tutukluların darp edildiğin ifade etti. Baba Aydemir, oğlunun telefonda kendilerine, “Cezaevinde yaşanılanları anlatırsam telefon kapanır ondan dolayı anlatamayacağım ama sadece şunu söyleyeyim koşullar çok kötü can güvenliğimiz yok” dediğini belirtti. Baba Aydemir, oğlunun yaşamından endişe duyduğunu ifade ederek herkesi duyarlılığa çağırdı. 
Her iki aile de İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin şubesine başvurdu. 
 
İddialar üzerine aradığımız cezaevinin telefonlarına yanıt veren çıkmadı. 
 
kaynak: Mezopotamya Ajansı