İsrail’den tutsaklara saldırı hazırlığı

Siyonist rejim tecrit, baskı ve haksız tutuklamalara tepki amacıyla açlık grevine başlayan tutsaklara karşı ‘zorla besleme’ işkencesine başvurmaya hazırlanıyor.

İsrail Siyonizmi’nin Filistin halkına karşı son saldırı planı zindanlarda tutulan direnişçileri hedefliyor. İsrail hükümeti, cezaevlerinde tecrit, keyfi cezalar ve ‘idari  tutukluluk’ uygulamalarına karşı açlık grevi yaparak direnişi yükselten tutsaklara karşı ‘zorla besleme’ işkencesine imkan sağlayan yasa tasarısını kabul etti. İsrail Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan'ın hazırladığı ve geçen yaz meclisteki ilk oturumda onay alan yasanın Knesset'te iki farklı oturumda onaylanması durumunda hayata geçirilmeye başlanacağı belirtildi.

1975 yılında yayımlanan Tokyo Deklarasyonu'na göre açlık grevindeki tutsaklara ‘zorla besleme’ yapmak yasak. İsrail Sağlık Derneği Başkanı Leonid Eidelman da hükümetin tasarısına karşı doktorları uyararak ‘zorla besleme’ uygulamasına katılmamaları gerektiğini söyledi. Eidelman, yasaya olan itirazlarını bakanlar ve yargıçlar nezdinde dile getirdikleri bilgisini verdi.

FHKC’li tutsaklar da açlık grevine başlayacak

İsrail zindanlarında bulunan tutsaklar sık sık keyfi baskı, saldırı ve tutuklamalara karşı açlık grevleri yapıyorlar. Filistinli tutsak Hıdır Adnan ‘idari tutukluluk’ adlı keyfi uygulamayı protesto etmek için 6 Mayıs'tan bu yana açlık grevinde.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Genel Sekreteri Ahmed Saadat da ailesinin ziyaretinin engellediğini belirterek, yasağın sürmesi durumunda açlık grevine başlayacağını açıklamıştı.

FHKC’li tutsakların da açlık grevine başlayacakları belirtildi.

Kaynak: www.kizilbayrak.net

İlişkili İçerik