İstinaf Mahkemesi Gazeteci Yunus Önal'a Hapis Cezasını Onadı

Erzurum Bölge Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, gazeteci Yunus Önal'a Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce "örgüt üyeliği" suçlamasıyla verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasına ilişkin istinaf talebini reddetti.

 

Erzurum Bölge Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, bianet'in Kürtçe sayfa eski editörü Yunus Önal'a Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce "örgüt üyeliği" suçlamasıyla verilen 6 yıl 3 ay hapis cezasına ilişkin istinaf talebini reddetti.

TIKLAYIN – Gazeteci Yunus Önal’a 6 Yıl 3 Ay Hapis

Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesi, gazeteci Önal hakkında "Oremar" şarkısıyla halay çekmek, anadilde eğitim konulu basın açıklamasına katılmak ve tanık ifadesi üzerine hazırlanan iddianameyle açılan davada TCK 314/2’den [silahlı örgüt üyesi olmak] 6 yıl 3 ay hapis cezası vermişti.

İstinaf kararı oluşturan Erzurum Bölge Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, hakimler Fatih Akdoğan, Murat Uzun, Erhan Altun imzalı kararda “İlk derece mahkemesinin kararında eleştiri dışında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde veya işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu anlaşıldığından, sanık müdafinin istinaf talebi yerinde görülmemiş olmakla…” ifadeleri yer aldı. Önal’ın istinaf talebini reddedildi.

"Kendi yaptıkları hukuka uymuyorlar"

bianet’e konuşan Önal şunları söyledi:

“Yargılamanın başından beri aleni bir hukuksuzluk ortadaydı. Gazeteci olarak takip ettiğim eylem-etkinliklere, katıldığım basın açıklamalarına, hatta halay çekmeye bile tek tek soruşturma açılmış bunların tamamı ya takipsizlik ya da beraatle sonuçlanmıştı.

“Son süreçte cezalandırmak ve tasfiye etmek isteyen devlet aklı, kendi hukukunu bile hiçe sayarak suç olmadığına karar verdiği iddiaları bu sefer birleştirerek 'devam eden terör faaliyetleri' gibi bir iddiayla akla zarar bir şekilde ceza vermişti. Üst mahkeme ise bu absürt durumu daha absürt bir şekilde sadece iddianamede yazım yanlışı olduğu şeklinde dile getirerek yerel mahkemenin vermiş olduğu kararı onadı.

“Bugüne kadar kendilerine göre şekillendirdikleri hukukla kendilerine karşı olanları tasfiye etmek isteyen geçmiş iktidarların aksine, şu anki iktidarın kendi koyduğu hukuka dahi uymaması ülkedeki hukuksuzluğun boyunu ortaya koyuyor.”

Mahkeme temyiz yolunu açık tuttu. İstinaf kararı bu şekliyle yerel mahkemenin kararını onamış oldu.

Yunus Önal hakkında

2012'de 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilgiler bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Muş Alparslan Üniversitesi'nde Kürt Dili Ve Kültürü bölümünde yüksek lisansa başladı. Tez çalışmasını Kürt Folklorunda Kadın Temsili üzerine hazırladı. KHK ile kapatılan Kurdi-Der'de Kürtçe dersler verdi.

DİHA'da gazeteciliğe başladı. Mevsimlik Dergi'de yayın kordinatörlüğü, Radyo Dengê Kurdî'de sorumlu yayın müdürlüğü yaptı. Sputnik'de editör olarak çalıştı. En son, Mayıs 2016 - Nisan 2017 arasında bianet Kurdî editörüydü. (EA)

İlişkili İçerik