İzmir hapishanelerinde işkence ve tecrit

Perşembe, 23 Kasım, 2017
İzmir’de Kırıklar ve Şakran hapishanelerinde tutsaklar ağır baskı ve dayatmalarla tecrit edilmeye çalışılıyor.

Türkiye genelinde tüm hapishanelerde siyasi tutsaklara dönük saldırılar sürerken İzmir’de de avukatların ve ziyaretçilerin verdikleri bilgilere göre Kırıklar ve Şakran Hapishanesi’ndeki saldırıların ardı arkası kesilmiyor.

Kırıklar 1 ve 2 Nolu F Tipi Hapishanelerinde gardiyanlar arama adı altında koğuşlardaki eşyaları dağıtıyor. Ayrıca iki hapishanede de üzerinde yazı olan, baskılı tişörtler zorla toplanarak, bu dayatmaya direnen tutsakların darp edildiği öğrenildi.

Şakran 2 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde bazı hücrelere tel kafe konulurken, giriş ve çıkışlarda da tutsaklara parmak izi dayatmasında bulunuluyor. Dayatmayı kabul etmeyen tutsaklara hastane ve mahkemeye götürülmeyecekleri söylenirken, tutsakların parmak izi vermediği ifade ediliyor. Sürgün sevklerde de işkenceye maruz kalan tutsaklar, ring araçlarında da tekli hücre benzeri yerlere konuluyor.

Şakran 3 Nolu T Tipi Hapishanesi’ndeki tutsakların 3 arkadaşla görüşme haklarının gasp edildiği, telefon görüşlerinin 2 haftada bir, açık görüşlerin ise 2 ayda bir yaptırıldığı öğrenildi. Hapishaneye dışarıdan kitap ve yayın alınmazken, hapishane idaresinin anlaştığı bir kitapçıdan yayın alınacağı ancak bu kitapçının tutsaklara iletilmediği ifade ediliyor. Tutsaklara kitap ve yayın isteklerini liste halinde vermeleri dayatılırken, gardiyanların kendi istedikleri, “sakıncalı bulmadıkları” ve anlaşmalı kitapçıda olan kitapları alacağının tutsaklara iletildiği öğrenildi. Bu uygulama uzun süredir var olmasına karşın tutsakların kitap ve yayın alamadıkları, sorunla ilgili bir anlaşmaya da varılamadığı belirtiliyor. Tutsaklara gelen mektup ve faksların da büyük kısmı sansürlenirken, tutsakların infaz hakimliğince kabul edilen başvurularına idarenin itiraz ettiği, konuyla ilgili Karşıyaka 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava olduğu aktarıldı.

Şakran 4 Nolu T Tipi Hapishanesi’nde yapılan keyfi aramalarda masalar ters çevrilerek vidaları sökülürken, ayakta sayım dayatmasını dayatmasını kabul etmeyen tutsaklar da işkenceye uğruyor. Avukat görüş odasının dışına sandalye getirerek oturan gardiyanların da görüşü izlediği ve bazen not aldıkları öğrenildi.

Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’ne de dışarıdan kitap ve yayın alınmazken, Pan Kitapevi’yle anlaşma yapılmasına karşın kitap ve yayın alımında zorluk yaşandığı öğrenildi. 3 kişiyle yapılabilen arkadaş görüşü için görüşçüler hakkında savcılıktan onay gerektiği, bu işlemin 2 ay kadar sürdüğü ve polisten gelen yazı doğrultusunda birçok ismin kabul edilmediği ifade ediliyor. Görüşçü olarak yazılan isimlerin hakkında soruşturma olmamasına karşın, basın açıklamasına katıldığı vb. gerekçelerle polis tarafından “uygun değildir” kararı verildiği, bazılarının da evine kadar takip edildiği öğrenildi. Bu hapishanede tutulan Devrimci Parti’li tutsakların görüşçülerinin 3 aydır onaylanmadığı ifade ediliyor. Siyasi tutsakların bir kısmı girişte “daha sonra yer işlemlerinizi yapacağız” veya “sizi tekli hücrelere koyarız, birlikte kalamazsınız” denilerek bağımsızlar koğuşuna konuluyor, yer değiştirme talepleri de kabul edilmiyor. Disiplin cezalarının çok sık şekilde verilmesiyle tutsakların infazları yakılırken, geçen hafta bağımsızlar koğuşuna konan bir kadın tutsağın kapı dövmesi üzerine hücre cezası aldığı ve infazını yakıldığı öğrenildi. A-2 koğuşunda kalan, canlı kalkan olduğu gerekçesiyle tutuklu olan 80 yaşındaki yüzde 85 engelli bir kadın tutsağın doktora götürülmediği ve tahliyesi için yapılan başvuruların dikkate alınmadığı ifade ediliyor. Ziyaretçilere de keyfi arama dayatmasında bulunuluyor.