İzmir'de Tecrite Karşı Mücadele Platformu Basın Açıklaması Yaptı

Tecrite Karşı Mücadele Platformu (TKMP) 1 Şubat Cuma günü saat 18.00’da Konak Kemeraltı girişinde son dönemdeki tutuklamalara ve hapishanelerde yaşanılan hak ihlallerine ilişkin basın açıklaması yaptı. “Devrimci İrade Teslim Alınamaz – Tecrite Karşı Mücadele Platformu” pankartının açıldığı eylem sloganlarla başladı. Eylemde devrimcilere ve ÇHD’li avukatlara yönelik tutuklama terörünün daha çok örgütlenerek boşa çıkarılacağı vurgulandı ve hapishanelerde devrimci tutsaklara yapılan işkenceler, görüş ve iletişim yasakları gibi hak ihlalleri anlatıldı: “TC'nin faşist özüne denk düşer şekilde; geçtiğimiz günlerde DHF'ye yönelik bir operasyon gerçekleşmiş ve onlarca devrimci tutuklanmıştı. Şimdi de; içlerinde ÇHD'li avukatların, yine çeşitli sendika üyelerinin de olduğu onlarca Yürüyüş okuru tutuklanmıştır. Operasyonun özellikle hukuk alanına dair yapılmış olması simgesel bir anlam taşımaktadır. Zira tutuklanan avukatlar, ülkemizdeki birçok siyasi-toplumsal davaya bakan avukatlardır ve TC devleti, avukatları tutuklayarak savunma hakkına da saldırmış olmaktadır. Yine polis eliyle sürdürülen ajanlaştırma-işbirlikçileştirme saldırıları, devletin devrimci mücadelenin gelişmesinden duyduğu korkuyu deşifre etmektedir.

Ülkemiz hapishanelerinde son süreçte ise artan bir saldırganlıkla karşımıza çıkmaktadır faşizm. Sohbet hakkının engellenmesi, kitap, mektup, görüş yasakları vb. uygulamaların yanı sıra, son dönemde hemen yanı başımızda bulunan Şakran'da kadın tutsaklara cinsel saldırı ve şiddet uygulanmıştır. Fatma isimli bir tutsak ise, dava arkadaşları ile aynı koğuşa geçmek için dilekçe vermiş ve dilekçesi cevaplanmamıştır. Kırıklar'da onursuz üst araması ve disiplin cezaları, Bolu'da birçok tutsağa hücre, görüş yasağı, Karataş'ta çıplak, onursuz arama dayatmaları, yine onursuz aramaya karşı duran devrimci tutsakların darp edilmesi, Tekirdağ'da battaniye, sıcak su verilmemesi, kaloriferlerin yakılmaması yine tutsakların kullandığı suya kanalizasyon karışması sonucu tutsakların zehirlenmesi, Midyat'ta ise koğuşlara günlerce elektrik ve su verilmemesi gibi, Uşak'ta da tutsakların can güvenliği tehdit edilmesi vb. uygulamalar sürmektedir. Yine ziyarete gelen ailelere de onursuz arama dayatılmaktadır. Özellikle son süreçte sürgün-sevkler ise arttırılmıştır.”

Yaklaşık 40 kişinin katıldığı eylem “İçerde Dışarda Hücreleri Parçala, Yaşasın Devrimci Dayanışma, Bedel Ödedik Bedel Ödeteceğiz” sloganlarıyla bitirildi.

Tecrit Öldürür Dayanışma Yaşatır!

Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur!

Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz!

Tecrite Karşı Mücadele Platformu

Kaynak: halkinsesitv.com