kadın mahpuslara 'ince-derin arama' adı altında çıplak arama

Antalya ve İzmir cezaevlerinde kadın mahpuslara 'ince-derin arama' adı altında çıplak arama dayatılarak, zorla genital bölgeleri kontrol ediliyor.

Antalya ve İzmir'de bulunan cezaevlerinde siyasi tutuklularla görüşen avukat Hakan Evcin, kadın mahpuslara "ince-derin arama" adı altında çıplak aramanın dayatıldığını aktardı.

Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'nden İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi'ne sürgün edilen kadın müvekkilinin cezaevi girişinde zorla çıplak arama uygulamasına tabi tutulduğunu belirten Evcin, arama sırasında insanlık dışı uygulamaların yapıldığını vurgulayarak, "Müvekkilim zorla soyulduktan sonra ıkınması istenmiş, ardından da genital bölgesinde zorla ince arama yapılmış" dedi. Yapılan aramaların "detaylı arama" olarak adlandırıldığını dile getiren Evcin, bu uygulamaların özellikle ilk kez cezaevlerine giren tutuklulara yapılmasına dikkat çekti.

Antalya ve İzmir Şakran cezaevlerinde aynı uygulamaların mahpus ailelerine de uygulandığını söyleyen Evcin, özellikle Antalya cezaevlerinde çocuklarını görmeye gelen kadınların iç çamaşırlarına kadar arandığını anlattı. Mahkemesi devam etmesine rağmen sürgün edilen tutukluların da SEGBİS sistemini kabul etmemesiyle birlikte mahkemelere götürülüp getirilirken, çıplak aramanın yapıldığını ifade eden Evcin, "Bu şekilde tutsaklara SEGBİS'e çıkmaları dayatılıyor,  'Eğer siz SEGBİS'e çıkmıyorsanız bizde size bunu uygularız' demek isteniyor" diye devam etti. (Antalya/DİHA)

Kaynak: Evrensel Gazetesi, www.evrensel.net

Resim: Tutsak Aynur Epli. Görülmüştür Arşivi.