Kadın tutsaklardan çocuk hükümlü için duyarlılık çağrısı

Pazartesi, 16 Temmuz, 2018

Habere göre disiplin cezasından dolayı Denizli T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan çocuk mahpusun hak ihlalleri, kurumda kalan yetişkin mahpuslarca dile getirilmeye çalışılıyor.

Hapiste Çocuk Ekibi

jinnews’in 9 Temmuz 2018 tarihli haberi

Kadın tutsaklardan çocuk hükümlü için duyarlılık çağrısı

DENİZLİ – Kadın tutsaklar,hakkında 40’a yakın tutanak tutulan ve 6 aylık disiplin cezası bulunan çocuk hükümlü Zeynep Temel için acil duyarlılık çağrısı yaptı.
 
Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde bulunan kadın tutsaklar, Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan çocuk hükümlü Zeynep Temel için duyarlılık çağrısı yaptı. Zeynep’in keyfi sürgün ve sevklerle tutuklandığı günden bu yana 3 ayrı cezaevine sürgün edildiği bilgisini paylaşan kadın tutsaklar, hakkında 40’a yakın tutanak tutulan ve 6 aylık disiplin cezası bulunan Zeynep’in bu kez de Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildiğini kaydetti.
 
Kadın tutsakların ajansımıza gönderdikleri mektupta, “Zeynep Temel, çocuk hükümlü olduğu için Mardin E Tipi Cezaevi’nden Hatay Çocuk Cezaevi’ne sürgün oldu. Orada iki hafta kaldı. 18 yaş altı olup da  hükümlü olanları zorunlu olarak yarı açık çocuk eğitim evlerine sürgün ediyorlar. Onun için Hatay’dan sonra Bozkurt Çocuk Eğitim Evi’ne sürgün edildi” dedi.
 
Bozkurt Çocuk Eğitim Evi’nde ayakta sayım dayatmasını reddeden Zeynep hakkında 40’a yakın tutanak tutularak, 6 ay disiplin cezası verildiğini belirten tutsaklar, “Bu cezaların ardından bu kez de Denizli/Kocabaş T tipi Cezaevi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na sürgün edildi” diye belirtti. Denizli Cezaevi’nde sadece 3 kadın tutsağın bulunduğunu belirten tutsaklar, “Yazdıkları sevkler reddediliyor. Koğuşta iki kamera bulunuyor. Zeynep şu an Sibel ve Fatma adında iki kadın arkadaşıyla kalıyor. Bu şekilde devam ederse açlık grevine başlayacaklarını söylediler. Uzak oldukları için aileleri ziyaretlerine gidemiyor. Kitapları dönüşümlü alabiliyorlar. Birçok kez bu yaşadıklarını basına iletmeye çalışmışlar ancak idare el koymuş. Bu konuda gerekli şeylerin yapılması ve bu durumun bir an önce basına yansıtılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
 
Tutsaklar, son olarak kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.