Kadın tutsaklardan Soma Katliamı mesajı

Ankara Kadın Kapalı Hapishanesi’nden tutsakların Soma’da yaşanan katliama dair gazetemize göndermiş olduğu açıklamayı okurlarımızla paylaşıyoruz.

‘Yüz karası değil kömür karası Böyle kazanılır ekmek parası’

Böyle demişti Orhan Veli madencileri anlatırken. Yalnız kömürün karası değil, ölümlerin en karası da hak sayılıyor madencilere. Güneşe hasret kalıp ölüm pahasına çıkardığı kömürle ayakkabı kutularını dolduranlar, yürütenler gemiciklerini, milyon dolarlık saat takanlar kollarına ‘kader’ diyorlar...

Öyle ya madenciliğin fıtratında var ölüm. Bilmez mi yerin altında inenler tabuttur, mezardır kara elmas diyarı. Hele bir de gazla ölürse ‘ne de güzel öldüler’ diyorlar, usulca uyur gibi!

Hayır! Uyumak yasak bize. Dinlemek bu yalanları, kanmak bu yalanlara yasak! Karnımız tok, kulağımız tıkalı, vicdanımız doldu çoktan tüm bu safsatalara. Bir halkın yüreği doldu taşıyor artık. Aranan yüzlerce cansız beden, yapılan yüzlerce tabut, kazılan yüzlerce mezar, babasız, kardeşsiz, oğulsuz kalan yüzlerce ev...Yakınlarının cesedini bulmak için yüzlerce cesede bakmak zorunda kalan gözü yaşlı analar, babalar, çocuklar...

Yeter! Biz artık ölülerimize değil, onların katillerine bakmak istiyoruz. Yapışmak istiyoruz yakalarına. Ekmeğin karasını kana bulayan katillerden hesap sormak istiyoruz.

13 Mayıs’ta Soma’da 500’den fazla insanımıza mezar olan maden ocağının sahibi Soma Holding suçludur! Ölülerimizin sayısı gizlenmektedir. Kar hırsıyla gözü dönüp de madeni en riskli derinliklerine kadar kazdırmıştır. ‘Maliyeti indirip 7 kat kâr sağladık’ diye övünürken işçilerin can güvenliğini sağlayacak en temel önlemleri almamış, kaçış odaları dahi yapmayarak bilerek, isteyerek maden ocağı toplu mezara çevrilmiştir.

Yaşanan katliama kaza kader deme aymazlığını gösterenler, ‘örnek maden ocağı, şu kadar denetimden geçi, son teknoloji kullanılıyor’ diye işçilerimizin katillerini koruyan kollayan tüm kurum, kuruluş ve kişiler suçludur.

Öfkesini acısını haykıran ailelere saldıran tekmeleyen, yumruklayan, hesap soran halka TOMA’sıyla gazıyla saldıran ve bunların emrini verenler suçludurlar.

Madenleri yeraltı yerüstü kaynaklarıyla tekellere peşkeş çekip özelleştiren, milyonlarca işçiyi taşeronlaştırarak insan ve can pazarı yaratanlar, kan emici asalak tekeller ve onları palazlandıran koruyup kollayan besleyen AKP suçludur, katildir!

Türkiye madenlerinde 70 yılda 8 bin kişi öldürüldü, halkımıza düşman, sermayeye dost faşist Türkiye devleti suçludur!

Bizler, ezilenler, özgürlüğe, ekmeğe, eşitliğe, onurlu emeğin hakkını alacağı bir geleceğe kavuşsun diye mücadele eden devrimci kadınlar olarak söz veriyoruz ki, katledilen işçilerimizin, halklarımızın kanını yerde bırakmayacağız, hesabını soracağız!

Soma İşçisi Yalnız Değildir!

İşçilerin Katili Sermaye Düzenidir!

Katil AKP Hesap Verecek!

18 Mayıs 2014

Ankara Kadın Kapalı Hapishanesi

TKP/ML, DHKP-C, MLKP, MKP
Dava Tutsakları

Kaynak: kizilbayrak.net

İlişkili İçerik