KADIN TUTSAKLARIN DERGİSİ “ROPERİ”NİN ÖNSÖZÜ

5. SAYIYA ÖNSÖZ

ŞAKRAN HAPİSHANESİNDE KADIN TUTSAKLARIN ELLE HAZIRLAYIP YAYINLADIĞI “ROPERİ” DERGİSİ 4. SAYI YAYINLANDI. GÖRÜLMÜŞTÜR EKİBİ TARAFINDAN E-DERGİ YAPILDI. DERGİNİN ÖNSÖZ’ÜNÜ YAYINLIYOR VE BÜTÜNÜNÜ OKUYABİLECEĞİNİZ BAĞLANTIYI VERİYORUZ. AYRICA DERGİ VE YAZILAR HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ AŞAĞIDAKİ ADRESE İLETEBİLİRSİNİZ:

EBRU GÜDEN

ŞAKRAN KADIN KAPALI HAPİSHANESİ  A 2

ALİAĞA / İZMİR

VEYA

SİBEL MUSTAFAOĞLU

ŞAKRAN KADIN KAPALI HAPİSHANESİ 

ALİAĞA / İZMİR

EDİTÖRDEN

Kapitalist modernite hegemon güçlerin gerek Ortadoğu’da gerek Balkanlar ve Doğu Avrupa’da neredeyse beş yüzyıllık çıkar çatışmalarına, iki büyük ve kanlı paylaşım savaşına rağmen kapatamadıkları hesapları uğruna halkların özgürlük, eşitlik demokrasi istemlerini umutlarını bir kez daha paramparça etmeye giriştikleri bu süreçte tüm devrimci demokrat güçlerin en öncelikli görevi devrimin ve halkların gündemini doğru belirlemek ve bu gündem doğrultusunda mücadeleyi kanalize etmektir. Sömürgeci güçlerin temel hedefi (ve hevesi) 21. Y.Y. da kendi dar hesaplarına kurban etmek, halkların kurtuluş yüzyılı olmasını engellemektir. Emperyalist güçlerin en çok “yeniden kaos” dediği bir dönemde yüzyılın en büyük çatışma ve savaşlarından biri olan Kürt-Türk savaşını sona erdirme, bin yıllardır özlemi duyulan onurlu barış ve özgür yaşamı inşa etme hamlesi müthiş bir kuşatılmışlığı yaşamaktadır. Çünkü bu hamle ezilen halkların Kürt Özgürlük Hareketi ve Önderliğin şahsında bu güçlere ve hesaplarına verilmiş en büyük cevap ve vurulmuş bir darbedir. Dolayısıyla geçen bir buçuk yıllık süreçte içte ve dışta çok kapsamlı provokasyonlar, saldırı ve karalamalarla karşılaşmış olması anlaşılırdır.

Halkların demokratik “umudu” başta Ortadoğu olmak üzere ezilen tüm halklar adına geliştirilen bir sürecin ve demokratik özerklik sisteminin örgütleyici, yürütücü bir parçası olarak ortaya çıkmış ve mücadeledeki yerini almıştır. Seçim süreci ve sonrasında geliştirilen saldırı ve linçleri gerçekten büyük bir umut taşıdığının bir anlamda itirafı olmuştur. Bu ittifakı ve umudu anlama, anlatma, geliştirme çabamızı yoğunlaştırdığımız şu son süreçte ilkel milliyetçi KDP güçlerinin AKP ile ortaklaşa projeler etrafında Rojava’ya yönelik karşı tutum ve operasyonları doğru bir gündemi tartışıyor olduğumuzun bir göstergesidir bir bakıma. Rojava halklarının devrimci, yurtsever Kürt halkı öncülüğünde inşa ettiği/etmekte olduğu sistem tüm insanlığın binlerce yıl özlemini duyduğu eşit, adil, özgür bir sistem ve yaşam örneği olmayı başarmış olması bir insanlık ütopyasını gerçekleştirdiği anlamına gelir. Halkların demokratik umudu bu inşadan ve gerçekleşmeden aldığı güç ve inançla kardeşçe birleşmenin, eşitçe bölüşmenin iddiasını şimdiden heyecanla alanlara taşırmayı başarmıştır.

İçerisinde yer aldığımız yeni inşa sürecine inanç ve kurulmasındaki kararlılığımızı bir kez daha vurguluyoruz. Zamana ruh katan mekandan ziyade insanın kendisine yaptığı yolculuktur. Bizler de bu mekanlarda yaptığımız yolculukta yol arkadaşımız, yol göstericimiz ve yoldaşımız Bilge’yi her anımıza ortak ediyor ve onun her anına yetişmeye çabalıyoruz. Bizlere yazdığı fakat henüz elimize ulaşmayan mektubunu heyecan ve sevinçle bekliyoruz. 

Sevgili arkadaşlar dergimizin 5. Sayısı aynı zamanda bir yaşına girişinin tarihine denk geldi. Dergi çıkarma kararı aldığımızda ve çalışmasında emek harcayan birçok arkadaşımız şu an başka mekanlarda. Ama hepsi bu derginin, bu emeğin ortağıdır. Derginin anlamını büyüten de bu ortak emek ve ruhtur. Tabi birde 5. Sayıya gelene kadar ve halen dergimize yazı yazmayan yoldaşlarımız var. Gerekçe ne olursa olsun kabul etmiyor, tüm yoldaşlarımızı dergimizde emek sahibi olmaya çağırıyoruz. Birimizin dahi dışında kaldığı pratik eksiktir.

Ayrıca bu dergiyi çıkardığımız günden beri somut öneriyle, dergimizi internet sayfasında yayınlayarak okuyucuyla buluşmasını sağlayan güzel yoldaş Adil Okay’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Dergimizin gerekli yere ulaşmasını sağlayan yoldaşlarımıza, öğrenci arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Yazılarımızı okuyup yorumlarını bize ulaştıran başta Mersin MKM gençliği olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz.

Mekana takılmadan zamanla beraber hızlı okuyacağımızı, anlamda derinleştirip, duyguda sadeleşeceğimizi belirtiyor 5. Sayımızı beğenilerinize sunuyoruz.     

http://issuu.com/gorulmuturamacozulmemitir/docs/roperi_sayi_4

Bu bağlantı açılmazsa (Devlet'in İnternet yasağı nedeniyle) şu bağlantıdan dergiyi indirebilirsiniz: https://drive.google.com/folderview?id=0B0Oa5QdookmlS3pWcndrbDFyXzA