Kafasına göre tahliye

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Veli Taşkıran’ın, aldığı ceza ve yattığı süre olarak, 8 Haziran 2014 günü tahliye olması gerekiyordu. Ancak cezaevi idaresi ve Gözlem Kurulu’nun “Örgütten ayrılmadığı”, “örgütün kararlarına uyduğu”, “disiplin cezaları aldığı” gibi uyduruk gerekçe ve hukuksuzlukla, okurumuzu tahliye etmediler. Okurumuza kendisinin ancak 1 Ocak 2015 günü tahliye olabileceği söylenmiş. Gözlem Kurulu’nda yer alan ve bu hukuksuzluğa imza atanların, bir gün yargılanıp, cezaevinde yatabileceklerini bilip bilmediklerini merak ediyorum doğrusu!

Fiziki koşulları tamamlanmadan acelacele açılan Şırnak T Tipi Cezaevi’ne, sadece siyasi tutsaklar değil, adliler de sevk edilmeye başlandı. Ailesine ve yargılanacağı mahkemeye yakın olduğu için pek çok okurumuz buraya sevk oluşlarını olumlu bulmakla birlikte, yeni cezaevinin yönetimi, işin başında kendini tutsaklara dayatma adına, hiç de doğru şeyler yapmıyor. Cezaevinde doktor yok, durumu kötü olan hastaların acil olarak hastaneye götürülmeleri öncesinde çıplak arama yapılmaya kalkışılması, akıllara durgunluk verecek bir uygulama. Bu ve benzeri yanlış uygulamalar karşı çıkan okurlarımız ise, buradan uzak yerlerdeki cezaevlerine sürgün edilmekle tehdit ediliyorlar.

Şimdiye kadar Şırnak T Tipi Cezaevi’ne getirilen erkek tutsaklardan isimlerini tespit edebildiklerimiz şöyle: Cahit Sevim, Ahmet Ayan, Yusuf Kalkan, Beytullah Akıl, Faysal Ertaş, Mehmet Behem, Nurettin Erkul, Haci Üzen, Sinan Akıl, Ali Tetik, Ahmi Elçi, Çetin Kabul, Ramazan Toğurlu, Fetullah Bayar, Serhat Arsu, Emin Seyrek, Mehmet Tunç, Serbest Ekeren, Kahraman Aktay, Rıdvan Tanış, İbrahim Belge, İbrahim Deyer, A. Celil Özdemir, Agit Sakman, Reşit Uyar, Eriş Menberi, Selahattin Cıvıldak, Aziz Uygur, Cahit Akıl, Şerif Güngen, İzzettin Yıldız, Salih Gülenç, Mehmet Çakar, Önder Aras, Hazım Kılınç, Hazım Güldürmez, A. Rahman Yanık, A.Rahman Budak, Adem Gökçe, Maruf İke, Hüseyin Uğur ve Cüneyt Hacıoğlu...

Mardin E Tipi Cezaevi’nde bulunan Hatip Esen, henüz 18 yaşında iken bir cenaze törenine katılıp, taş attığı iddiasıyla üç yıl önce beş arkadaşı ile birlikte tutuklandı. Önce Diyarbakır’daki özel yetkili mahkemede yargılandılar; sonra söz konusu mahkemelerin kaldırılması üzerine Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılamaya devam edildi. Bu arada, Türkçe savunma yapan üç kişi tahliye olurken; anadilleri Kürtçe savunma yapmak isteyen Hatip Esen, Servet Ertoğan ve Bülent Akman’ın tutukluluk hali devam ediyor ve kendilerinden tercüman parası isteniyor. Bundan sonraki duruşmaları 15 Temmuz 2014 günü yapılacak olan okurlarımız, kamuoyunun dikkatini çekiyorlar.

İstemi üzerine sevk edildiği Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nden 6 Mayıs 2014 günü yeniden Kocaeli Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne gönderen Kenan Değer, siyasi tutsakların bulunduğu bir cezaevine sevk edilmesi için 20 Mayıs 2014 günü başlattığı açlık grevine devam ediyor. Sağlık durumu kötüleşen okurumuz, tedaviyi kabul etmiyor. Kenan Değer, 1 nolu F Tipi Cezaevi’ndeki arkadaşlarına gönderdiği mektuplara cevap alamıyormuş.

Karakoçan’da 14 Haziran 2014 günü evlere yapılan baskınlarda Düzgün Aydın, Kadir Kevser, Uğur Faikoğlu, Mehmet Sıddık Yalçın, Efraim Gürbüz ve yine aynı gün Elazığ’da Murat Mengüç ve Hasan Hüseyin Solmaz tutuklandı ve Elazığ E Tipi Cezaevi’ne konuldu. Arkadaşlarının bilgisine sunuyoruz. Bu cezaevinde 14 kişilik koğuşta, okurlarımız 22 kişi olarak kalıyorlar.

Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Nesim Özkan’ın cezası bir yılın altına düştü. Bunun üzerine okurumuzun ilçe cezaevine sevk isteği kabul edildi ve Tekirdağ’a bağlı Saray ilçesindeki Kapalı Cezaevi’ne sevk edildi. Adres şöyle: Nesim Özkan / Kapalı Cezaevi / 4. Koğuş / Saray - TEKİRDAĞ

Postaya yeni yapılan zam ile kartlar 55 kuruş, normal mektuplar ise 125 kuruşa gönderilebiliyor. Ancak cezaevlerindeki kantinlerde buna karşılık gelecek pul henüz olmadığı için okurlarımız daha fazlasına denk gelen pul yapıştırmazlarsa, mektup ve kartları gönderilmiyor. Bu ne biçim anlayıştır!

Bazı cezaevlerindeki okurlarımız haftalık gazetemiz Demokratik Ulus’u okumak istediklerini söylüyorlar; ancak haftalık gazetemiz maalesef bayilerde satılmıyor.

İnebolu M Tipi Cezaevi’nden İbrahim Bakır’ın iki karikatürünü aldık. Kendisine teşekkür ediyoruz.

RUTİN HATIRLATMALAR

Kadın okurlarımız her konudaki yazılarını İstanbul’daki merkez adresine gönderecekler. Yayınlanıp yayınlanmayacağına orada karar verilecek. Bir sayfadan fazla uzunluktaki yazıları yayınlayamıyoruz. Gazetemizde şiir -kesinlikle ama kesinlikle- yayınlanmıyor.

MEKTUBU GELENLER:

Sevcan Atak - Şakran Kadın Cezaevi
Ahmet Boncuk - Bafra T Tipi Cezaevi
Ramazan İldem - Bayburt M Tipi Cezaevi
Musa Kıvanç - Elazığ E Tipi Cezaevi
Orhan Alkan - Elazığ E Tipi Cezaevi
İbrahim Bakır - İnebolu M Tipi Cezaevi
İhsan Bulut - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Hasan Koç - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Kenan Değer - Kocaeli 1 nolu T Tipi Cezaevi
Mehmet Turcan - Midyat M Tipi Cezaevi
Hatip Esen - Mardin E Tipi Cezaevi
Özgür Yıldırım - Nazilli E Tipi Cezaevi
Habib Aslan - Ordu E Tipi Cezaevi
Nesim Özkan - Saray Kapalı Cezaevi
Suat Bahadır - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Veli Taşkıran - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Yahya Balcan- Şırnak T Tipi Cezaevi
A.Rezak Yıldız- Şırnak T Tipi Cezaevi
Cahit Sevim - Şırnak T Tipi Cezaevi
Rıdvan Tanış - Şırnak T Tipi Cezaevi
Salih Gülenç - Şırnak T Tipi Cezaevi
Serhat Arsu - Şırnak T Tipi Cezaevi
Kamuran Parlak - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

 

OKURLARLA BAŞBAŞA

Hüseyin AYKOL
[email protected]

Mithatpaşa Cad. No: 36-3
 06420 Kızılay - ANKARA
Tel: 0 312 230 43 18 Faks: 0 312 230 43 17

 

İlişkili İçerik