Kameralı işkence

Buca F Tipi Cezaevi'nde 'tecrit içinde tecrit' uygulanması mahkûmların tepkisini çekiyor.

Cumhuriyet / izmir - Buca Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden gelen hak ihlalleri şikâyetlerine, şimdi de kamerayla 24 saat boyunca izlenme eklendi.

3 kişilik koğuşlarda kalan mahkûmların havalandırmasına konulan kameraların, koğuş içerisini de gözleme yeteneğine sahip olduğu belirtiliyor. Mahkûmların kitap okurken, dinlenirken, birbirleriyle sohbet ederken ve diğer tüm koğuş etkinliklerinde de gözlem altında tutuldukları bildirildi.

Buca Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve yaşadıkları sıkıntıyla ilgili gazetemize bir mektup yazan Sadık Çelik“Yemek yerken, su içerken, spor yaparken, kitap okurken, yazı yazarken, temizlik yaparken, TV izlerken, arkadaşlarınızla sohbet ederken, düşünürken, dinlenirken, gülerken, üzülürken, kızarken ve ekleyin ekleyebildiğinizi. Hep kameralarla izleneceksiniz... ne yapardınız? Karşı çıkmaz mıydınız?” diye sordu.

“Tecrit içinde tecrit söz konusu” diyen Çağdaş Hukukçular Derneği yöneticisi Nergis Tuba Aslan, “Cezaevi yönetimine dilekçeyle başvurduk ancak aldığımız yanıt, ilkokul düzeyindeki bir çocuğun vereceği yanıttan öteye geçemedi. 2. müdür, hangi gerekçeyle vereceğini bilmediği için yönetmeliği veremeyeceğini söyledi. Ayrıca anılan kişi bize karşı bağırıp, çağırmaya başladı. Yönetmeliği elde etsek gerekli hukuki girişimlere başlayacağız ancak söz konusu yönetmelik bizlere verilmiyor” diye konuştu.

24 Temmuz 2013
 
Kaynak: cumhuriyet.com.tr