Kandıra F Tipi Cezaevi'nde kalan tutuklular, Nisan ayında yaşanan hak ihlallerini raporlaştırdı

Çarşamba, 7 Haziran, 2017

Tutukluların raporunda, iletişim, ziyaret, sağlık ve savunma haklarının kısıtlandığı, hücre cezalarının verildiği ve kadın tutuklulara "ince arama" dayatıldığı aktarıldı.

 

Türkiye cezaevlerinde siyasi tutuklu ve hükümlüler üzerindeki baskı ve hak ihlalleri devam ediyor. Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde bulunan tutuklular Nisan ayında yaşanan hak ihlallerine dair rapor hazırladı. "Nisan Ayı Hak Gaspları Raporu" şeklinde mektup gönderen Cemal Aydoğan adlı tutuklu, yaşanan hak ihlallerini aktardı.

 

Aydoğan’ın paylaştığı bilgilere göre, tutuklu ve hükümlülere keyfi şekilde hücre cezaları verilirken, yine özellikle tutukluların birbiriyle olan iletişimi engelleniyor. Hastane gidiş gelişlerinde tutuklular kelepçeli muayeneye tutulurken, yine tedavi olması gereken hasta tutuklular tedavi edilmiyor. Aydoğan’ın paylaştığı bilgilere göre, cezaevinde Nisan ayında toplamda 29 hak ihlali yaşandı.

 

Tutukluların mektubunda, yaşanan hak ihlalleri şu başlıklar altında şöyle sıralandı:

 

İLETİŞİM HAKKI

 

* Yasemin Karadağ'ın haftalık telefon görüşüne iki gün kalmış olmasına rağmen Kocaeli ACM tarafından kesinleşen 1 aylık telefon cezası başlatıldı.

 

* Nurgül Acar, Nebiha Aracı'nın 1'er ay Menekşe Tosun'un ise 2 aylık iletişim cezaları Nisan ayında uygulanmaya başlandı.

 

* Nurgül Acar'a Rabbena Hanedar'dan gelen mektup "Sakıncalı" denilerek verilmedi.

 

* Yıldız Keskin'in Derya Taşkıran'a iç posta yoluyla gönderildiği karikatürlerdeki içerik "sakıncalı" bulunarak karalanarak geri gönderildi.

 

* Sultan Işıklı'nın hapishane tarafından verilmiş olan dergideki resmi kesip Aziz Aslan'a göndermesi hapishane idaresi tarafından "sakıncalı" görüldü, gönderilmedi. Gerekçe ise resimde silahın olmasıymış.

 

* 9 Nisan ve 16 Nisan tarihlerinde Sultan Işıklı'nın telefon görüşmesi iletişimi cezası olmasına rağmen kopyala yapıştır iş yapıldığından cezalı olarak gösterilmiş telefon görüşmesi yaptırılmamıştır. Hali hazırda ziyaret cezası infaz edilirken telefon görüşmesi de yaptırılmamıştır. Hafta içi "Yanlışlık oldu" denilerek telefon edilse de başgardiyanın dilekçeyi beğenmemesi üzerine sözlü tacize uğramıştır. "Neden dilekçeyi böyle yazdın" diyen başgardiyan, "Seni telefona çıkarmam" diyerek gardiyanlara "Bunu telefona çıkarmayın" talimatı vermiştir.

 

* Remzi Uçucu'ya Gönül Bozkurt tarafından gönderilen mektupta Enver Gökçe'nin şiirindeki satırlar "tehdit içerikli ibareler kullanıldığı" gerekçesiyle karalama kararı verildi.

 

* Ayşe Larzan Caner'in Gamze Eroğlu'na yazdığı mektup karalanarak verildi.

 

* Murat Çeçen, Yasin Cihan ve Ali Kema Aşık'a sohbet alanında oturma eylemi yaptıkları gerekçesiyle 3'er ay iletişim cezası verildi. Karar no: 2017/489,

 

* Murat Çeçen ve Yasin Cihan'ın iletişim cezaları Nisan ayı boyunca da uygulanmaya devam edildi.

 

* Yine Murat, Yasin ve Ali Kemal'e oturma eylemi yaptıkları gerekçesi ile 3'er ay iletişim cezası verildi. Karar no: 2017/488

 

* Murat Çeçen'in annesi ağır özürlü olmasına ve bu konuda rapor olmasına rağmen annesiyle telefonda görüştürülmüyor. "İletişim cezası var" deniliyor. Çeçen, İnfaz Hakimliğine başvurdu ancak İnfaz Hakimliği de "Ölüm tehlikesi yok" diyerek talebi reddetti. Oysa Ceza İnfaz Kurumunda bu hakka ilişkin açık yasa bulunmaktadır. Yasada, hükümlü-tutukluların birinci derecede akrabasının ağır hasta olması yeterli görülmüştür.

 

ZİYARET HAKKI

 

* Eylem Yücel'in kesinleşen 1 aylık ziyaret yasağı Nisan ayında infaz edilmeye başlandı.

 

* Sevcan Göktaş'ın tüm ısrarlarına rağmen haftalık kapalı görüş saatleri görüşçüsünün geleceği saatlere göre düzenlenmemiştir.

 

* Derya Taşkıran, Söngül Ökten, Menekşe Tosun, Gamze Erdoğlu, Sevcan Göktaş, Tülin Saylan, Gülay Efendioğlu, Özlem Taşdemir, Sultan Işıklı, Nebiha Aracı, Nurgül Acar, Ayşe Baykal, Yasemin Karadağ, Eylem Yücel, Banu Özcan, Selda Özçelik, Gönül Bozkurt, Yeliz Türkmen, Yeliz Keskin, Gonca Karakoça kapı dövdükleri gerekçesi ile ayrı soruşturmada 3'er aylık ziyaret cezaları verildi. Karar no: 2017/394-377

 

* 2017/378 ve 2017/377 soruşturma numaralarıyla açılan iki ayrı soruşturma için tek savunma alınarak ayrı ceza verildi.

 

SAĞLIK HAKKI

 

* Romatizma hastalığı olan Nebiha Araç tüm ısrarlara rağmen rutubetli hücrede tutuluyor. Oysaki güneş gören hücreler var, istense çok rahat oraya geçirilebilir.

 

* Tek kişilik kabinlerin olduğu ringlerle hastaneye götürülüyoruz. Kabinler tek koltuk ve sağlıklı bir insanı bile bunaltan daracık şekilde yapılmış, üstelik bir de kelepçeli bekletiliyoruz bu kabinlerde. Akciğer hastası olan Türkan Özen bu kabinlerde ancak 10 dakika dayanabildi. Ancak yine de ısrarla ringlerle götürülüyoruz.

 

* Sultan Işıklı hastanede muayene olacakken askerin içeride kalması ve dışarı çıkmaması üzerine tedavi olmadan geri getirildi. Askerler kadın hükümlü-tutuklularda dahi ısrarla muayene odasında durarak tedavi hakkının fiili olarak engellenmiş oluyor. Sultan Işıklı'ya revir doktoru tarafından yazılan ilaçlar keyfi bir şekilde verilmiyor mesela tırnak güçlendirici cila verilmiyor, pamuklu aseton verilmiyor.

 

* 25 Nisan 2017 tarihinde C-83 hücresinde kalan tutsaklar idarenin keyfi tutumunu ve yaşam hak gasplarını protesto etmek için hücreyi yakmışlardı. Hücrede kalan Cemal Aydoğan Akciğer hastası olup zatürre yeni atlatmıştır. Bu durumunu yangını söndürmeye gelen başgardiyanlara belirtmesine ve dışarı çıkmayı istemesine rağmen dışarı çıkarılmamış, "Niye bize önceden söylemedin hücrenin yakılacağını, o halde çıkarmıyoruz seni" diyerek bilinçli olarak duman solutulmuştur.

 

SAVUNMA HAKKI

 

* İstanbul'da duruşmaları olan Nurgül Acar ve Nebiha Aracı hiçbir gerekçe gösterilmeden duruşmaya götürülmediler.

 

* Saatimiz kolumuzda iken avukat görüşüne çıkarılmıyoruz.

 

* 3 Nisan 2017 tarihinde Kocaeli İnfaz Hakimliğindeki duruşmaya çok kalabalık olduğu için ve güvenlik gerekçesi ile götürülmedik.

 

DİĞER HAK İHLALLERİ

 

* Protesto için yapılan oturma eylemlerinde gardiyanlar, tutsakları yerlerde sürüklüyor, merdivenlerden hırpalayarak indiriyorlar. Özellikle eziyete dönüştürülüyor her şey.

 

* Mahkeme dönüşlerinde kadınların üst araması dört defa üst üste ve ince arama şeklinde yapılıyor. Bu uygulamayı reddeden Ayşe Baykal'ın araması zorla yapılmış olup arama adı altında işkence yapılmıştır. Zaten ağır böbrek rahatsızlığı olan Baykal'a bir de bu şekilde davranarak rahatsızlığı derinleştiriliyor.

 

* Cımbız hapishane güvenliğini tehlikeye atıyor gerekçesi ile verilmiyor.

 

* Banu Özcan'ın kitap ayracı mıknatıslı olduğu gerekçesi ile küçük biblo gemi ve takıları verilmiyor.

 

* Sultan Işıklı hüküm olmasına rağmen vasi tayin edilmiyor. Gerekçe ise UYAP'a hükmü düşmediği olarak gösteriliyor. Hal böyle olunca vasisi yasal işlemlerini yapamıyor.

 

* Kadınların sohbet hakkı iki aydır uygulanmıyor. Murat Çeçen, Yasin Ciyhan, Ali Kemal Aşık, Cemal Aydoğan ve Turgay Ayyıldız'ın sohbet hakkı ise 28 Nisan'dan beri uygulanmıyor. Sohbet hakkının uygulanmaması sorulduğunda ise "İdarenin kararı var" deniliyor. Karar istendiğinde ise tebliği edilmiyor.