“Kanser Hastası Öğrenci Uğur Tekdal’a Özgürlük”

Kanser hastası tutuklu üniversite öğrencisi Uğur Tekdal’ın ve tüm hasta tutukluların serbest bırakılması için imza kampanyası başlatıldı.

İstanbul Üniversitesi öğrencisi Uğur Tekdal  kanser hastası ve on bir aydır tutuklu. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi'nin hazırladığı ve İHD Genel Merkez'in genişlettiği rapora göre cezaevinde 413 ağır hasta var. Aynı rapora göre 413 hastanın 122'si ölüm sınırında.  “Çok ciddi tedavi edilmesi gerektiği için tahliye edilmesi gereken” hasta mahpusların sayısı 108 iken “Cezaevi koşullarında tedavi edilemeyecek durumda olanlar”ın sayısı 115. 68 kişinin ise çeşitli hastalıkları bulunuyor. 

Demokratik Öğrenci Dernekleri Federasyonu’nun (DÖDEF) on bir aydır tutuklu  Tekdal’ın durumunun giderek ağırlaştığını belirterek onun ve tüm hasta tutukluların serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı.

Kampanya metninde şu ifadeler yer alıyor:

“T.C Adalet Bakanlığına;

5 Haziran 2012 tarihinde karışmadığı bir kavgadan gözaltına alınan İstanbul Üniversitesi’nde öğrenci olan kanser hastası arkadaşımız Uğur Tekdal, kavganın geçmediği bir iddianame yüzünden bir  yıla yakın süredir hukuksuz bir şekilde tutuklu. Kanser hastası arkadaşımızın durumu gittikçe ağırlaşmaktadır. Hakkındaki "delil"ler, avukatı tarafından çürütülmüş olsa da Uğur arkadaşımızın yaşam hakkı, hakimin insafına terk edilmiş, mahkemesi aylarca sonraya atılmıştır. Hastalığı kritik duruma gelen arkadaşımızın ve bütün hasta tutsakların serbest bırakılmasını istiyoruz!”

Üniversite öğrencileri müebbetle yargılanıyor

Tekdal 4 Haziran’da ülkücü öğrencilerin Kürt öğrencilere yönelik saldırısı sonucu çıkan kavga nedeniyle 5 Haziran 2012’de gözaltına alındı ve tutuklandı. DÖDEF Tekdal’ın kavga sırasında üniversitede bölüm hocasının odasında olduğunu belirtti.

4 Haziran’daki bu kavga ile İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hukuk Fakültesi'nde 8 Mayıs 2012'de kadınlar tuvaletinde meydana gelen ve Rektörlük tarafından yapılan açıklamada basınç kaynaklı olduğu belirtilen patlama ile ilgili dava birleştirildi.

Sekizi tutuklu İstanbul Üniversitesi öğrencisi 14 kişinin yargılandığı davada Emel ÇetinRaziye Ay ve Uğur Tekdal hakkında ağırlaştırılmış müebbet isteniyor. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü duruşması 3 Temmuz’da görülecek. (BK/HK)

İmza kampanyasına destek vermek için tıklayın.

Kaynak: bianet.org

İlişkili İçerik